Apua, pelkäänpä että poikani on allerginen ihanalle karvaiselle perheenjäsenellemme!!! Meillä on 8kk Cavalier, blenheim väriltään. Pojalla nenä kutiaa, aivastelee ja vähän nenä vuotaa. Ensi viikolla mennään lääkäriin. En haluaisi ajatella, mutta paras varautua pahimpaan. Kova paikka tulee olemaan:-(
allergiaako??
joudutaanko luopumaan
2369
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tottahan toki tämä on yksilöllinen asia, mutta poikaystävälläni on koira-allergia ja kuitenkin päätin ottaa perhoskoiran. (Eromme välillä otin koirani, en sillä että vain koittaa) Aluksi poikaystäväni sai allergisia reaktioita, mutta ajan ja tottumuksen kautta se meni ohi ja nyt ei ole mitään. Samoin eräällä ystävälläni kävi näin ja heillä ajan kanssa selvittiin ns. siedätyshoidosta.
allergiaa!
Meillä on kaksi Cavalieria ja anoppini on allerginen koirille,mutta ainoastaan näistä saa todella voimakkaat oireet.
Silmät turpoavat ja menee koko nainen ihan tukkkoon.
Tiedän myös yhden lasteni kaverin,joka saa juuri spanieleista (heilläkin ollut) ja meillä ollessaan voimakkaita allergisia oireita.
Kotonaan heillä on sakemanni ja Bouvier,joten siedätystä kyllä hilseelle ja muulle on.
En tiedä onko näissä jotain erityistä,mutta kahdesta tapauksesta minulla on kokemusta.