Höyrykone

Runontaja

Kuulin joku päivä sitten väitteen, että höyrykoneen (sellainen mitä myytiin ostoskanavalla) avulla, lähtee vanhat tapetit pois erittäin helposti.

Kenelläkään kokemusta onko totta vai tarua?

15

18295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joku vaan

      poistoon on olemassa vastaavanlainen höyry laite ja se toimii.Joten miksei siis myös tämä toimisi.
      Helppoa poisto on tosin vain paperi tapetin poistossa, muunlainen tapetti pitää reittää ensin.

    • lähtee helposti mutta kalli...

      Laimennettu versio tapettiliisteristä on paras ja halvin keino. Ja jos sulla on takana puuseinä niin älä käytä höyryä tapetin poistoon.
      Laimennettu versio tapettiliisteristä toimii paremmin kuin tapetinpoistoaine. Telalla vaan seinää kostuttamaan laimennetulla versiolla ja malttia. Joudut ehkä kastelee seinän muutaman kerran ennenku lähtee irtoamaan.
      Helppo ja halpa konsti.

      • vielä...

        maltilla tarkoitan että kun olet koko seinän kastellut niin odota noin ½ tuntia ja yritä irroittaa jos ei irtoo niin uusi kastelu ja odota tuon ½ tuntia taas. Jopa yhden kerran tapetin päälle maalattu tapetti irtoaa ihan samalla konstilla kunhan vaan muistaa että malttia mukaan.


    • ja hyvin

      K-raudasta viitisenkymppiä. Meni hermot siihen tapetinpoitoliisteriin. Eihän sillä mitään saa poistettua. Tai saa, mutta todella hidasta touhua.

      Mutta, pieni varoituksen sananen. Tuo höyrystimen käyttö on sitten kosteeta puuhaa. Suojaa lattian reunat pyyhkeillä. Jos seinämateriaali on lastulevyä, se kyllä hieman kärsii. Mutta yhtälailla se kärsii tapetinpoistoliisteristä / vedestä. Parempi kun ottaa lastulevyn pois ja vaihtaa gyprokkiin.

      Höyrykoneella saa todella nopeasti pois ja oli kyllä hyvä hankinta.

      Ja ennenkuin tapetoit, kunnon pohjatyöt eli tasoitus ja maalaus. Seuraaavalla kerralla tapetinpoisto vielä helpompaa.

      • Anonyymi

        Vanhat lastulevyseinät on yleensä maalattu öljymaalilla useaan kertaan ennen tapetointia,kestää höyrykoneen.Tietysti voi aina ensin tarkastaa mitä tapetin alta löytyy.Itse olen höyryllä irroittanut paljonkin tapetteja lastulevy seiniltä.Laimennetut liisterit on hidasta ja sotkusta hommaa,irroitin niillä ennen tapettihöyrystimen tuloa markkinoille.


      • Anonyymi

        Niin tai sitten vaan jätät tapetin poistamatta niiltä lastulevyseiniltä ja levytät suoraan saneerauskipsilevyllä ylitte. Tasotus ja pohjamaalaus ja uus tapetti niskaan


    • täyttää sitä

      Et tarvi. Höpövehje. vesiämpäri ja tela piisaa.

    • Runontaja

      Höyrykoneen käyttö tuli mieleen toisen puheesta.

      Kirjoittamisen jälkeen löysin tekstin, mikä kertoi tapetinpoistokoneesta ja periaate oli höyry.

      Nyt, kun tapetoin uusivanhaa rakennusta, eli uusrakennuksella laajennettua vanhaa taloa.

      Kahdessa huoneessa ja keittiössä on tapetit.
      Yhdestä huoneesta lähti melkein pelkällä nykäyksellä, ilman vettä.
      Toisessa tiukemmassa mitä edellisessä.

      Ja keittiössä oli tapetti tiukassa (kahden vaurioituneen tapetin tilalle uudet).

      Sitten uuteen tapettiin saivat rakennusmiehet vaurion ja ilmeni että tuo uusi liisteri (vaaleanpunaista valmisliisteriä) laittoi tapetin vielä tiukemmaksi mitä keittiössä oli.

      Periaatteessa pitäisi kokeilla eri pinoilla ja eri liistereillä miten lähtee ja löytyykö eroja kun irroittaa vedellä ja höyrykoneella.

      Kuten jossain toisessa aiheessa kirjoitin, käytän vettä ja kierrettyäni huoneen kertaalleen, kostutan tapetit toistamiseen.
      Kun olen saanut kierroksen tehtyä (mikä kestää yleensä yli puoli tuntia) aloitan irroituksen.
      Ja silloin tapetit on lähteneet suurimmalta osin kiltisti. Toki pieniä suikaleita on jäänyt.

    • tapetit vex

      minkähän merkkisiä ne oikeat tapetin poisto koneet ovat ja mistä niitä löytää tai muita vastaavaa höyrylaitteita

      • vm 41

        Uusavuttomat eivät osaa edes tapetinpoistokonetta käyttää ???
        Tapetit lähtee höyryllä niin nätisti, että vanhakin hämmästyi.
        Täytyy vain antaa höyryn ensin kunnolla tulla ennen kuin alkaa seinää kostuttaa.
        Puolivuotaa ylhäältä alkaen rauhallisesti alaspäin höyrystäen, lähtee nätisti "luuta myöten". Lattianhan täytyy suojata aina joka tapauksessa, joten se ei höyrystämisestä johtuen ole mikään ylimääräinen toimenpide.
        Höyryllä lähtee jopa maalaamattomalta kipsilevy seinältä, kunhan vain hallitsee homman.


    • Anonyymi

      Höyrikoneessahan saadaan moottori pyörimään vesihöyryn avulla.

      Googlasin tämän tiedon.

    • Anonyymi

      Hyvä ja sitten tällä tärkeällä tiedolla nostit tämän vanhan aloituksen !

      • Anonyymi

        Googlaisit sinäkin, ei tarvitsis keskustelupalstoilla kommentoida.


    • Anonyymi

      Ilmeisesti höytykone puree myös ylimaalatun tapetin irroittamiseen pohjamaalatulta betoniseinältä?

      Melko pieni yksittäinen homma, eli tuollaisen laitteenhan voisi vaikka vuokrata päiväksi.

      Ps. Entäs jos vanhassa betonieinässä on tasoitteissa käyttetty asbestia, olettaisi höyrystyksen olevan suht' softi metodi tuonkin suheen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      151
      10944
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      52
      5230
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2433
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      30
      2133
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1701
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1544
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      30
      1241
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1176
    9. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      92
      935
    10. TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.

      Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o
      Hindulaisuus
      317
      892
    Aihe