Niin siis voisikos joku kertoa, että kuinka turvallista Ecuadorissa on liikkua? Siis tälläisen blondin suomalaisen naisen :D Ja kuuluuko Ecuador Etelä- Amerikan vaarallisimpii valtioihin? Oon yrittänyt etsiä vaikka mitä, mutta löydy juuri mitään :/
Turvallisuus
7
2375
Vastaukset
- Carl
Hola!
Kuules, et mainitse aijotko liikkua siellä yksin vai onko teitä useampi. Mun tietoni perustuvat useisiin käynteihin siellä koska vaimoni on Quitosta. Näin ollen tulee sukuloitua jos niin voi sanoa. Ok. Ecuador ei ole niitä vaarallisimpia maita Etelä-Amerikassa mutta tietysti varovainen täytyy aina olla. Oletko kuinka tottunut matkustelemaan?? Jos olet matkustellut paljon niin silloinhan jo tiedätkin ne tärkeimmät asiat, kuinka täytyy liikkua kun on kaukana kotoa. Minne päin Ecuadoria olet menossa? Quitossa noin päivisin voit liikkua ihan yksinkin kunhan et ota esim. käsilaukkua mukaan tai muuta arvokasta kuten digi kameroita ja niin edelleen. Rahaa vai senverran mukaan mikä on aivan vältämätöntä, loput hotellin kassakaappiin jos hotellissa asut.Missään tapauksessa ei ole hyvä kanniskellä mitään luotto tai pankkikorteja mukanaan.
Öisin en suosittele sinua yksin liikkumaan missään päin Ecuadoria, se on liian vaarallista. Muuten, osaatko hyvin Espanjaa???
Espanjaa siellä on pakko puhua sillä Englannilla siellä pärjäät huonosti.
Tässä sinulle pari likkiä josta varmasti on hyötyä:
http://www.formin.fi/Public/default.aspx?contentid=68853&nodeid=15145&contentlan=1&culture
http://koti.mbnet.fi/sunellja/Ecuador/kuvat.php
No hyvä,tuossaha olikin toi tärkein "info" mutta jos on jotai kysyttävää niin kysy vain yritän vastata parhaani mukaan.
Nyt ei muuta kuin oikein hyvää matkaa. Ecuador on ihana maa tulet viihtymään sen takaan, kunhan olet vain varovainen.
Feliz viaje !!!!
Ciao- essi
kumpi on vaarallisempi meksiko vai ecuador? noin suunnilleen siis :)
- essi
niin ja vielä sitäkin, että kuuleeko siellä ecuadorissa kauheesti huutelua yms. hiusten ja ihonvärin takia? :D
- Carl
essi kirjoitti:
kumpi on vaarallisempi meksiko vai ecuador? noin suunnilleen siis :)
Hei!
Valitan että tuohon kysymykseen on melkein mahdoton vastata. Sehän riippuu niin paljon itsestä. Minulle henkilökohtaisesti ei ole missään sattunut mitään muuta kuin positiivisia yllätyksiä.
Olen oppinut olemaan varovainen.
Oppikaa tekin .. ..
Hyviä matkoja. - Carl
essi kirjoitti:
niin ja vielä sitäkin, että kuuleeko siellä ecuadorissa kauheesti huutelua yms. hiusten ja ihonvärin takia? :D
Heippa jälleen!
Kuules nyt ei siellä huudella sen enempää eikä vähempää kuin muualla Latinalaisessa - Amerikassa. Niin ja sehän useimmiten riippuu teistä millaisen kuvan itsestänne annatte kun siellä liikutte.
Jos liikkuu ja käyttäytyy kui oikea LADY niin eipä paljoa sanota vielä vähemmän huudellaan.
Jos taas kuljet kuin vaeltava maalipurkki niin silloin lähetät ihan toisen laisia viestejä ja niihin kyllä pojat vastaavat.
Näin se tahtoo olla vähän joka paikassa, senhän te jo varmasti tiedätte.
Ciao. - nennuuu
Hei!
Minulla ei oo lähinnä tuohon Ecuadorissa matkailuun mitään kysyttävää muuta kuin, että minkälainen tarina itselläsi on tämän ecuadorilaisen vaimon kanssa? :)
Itsehän kävin reissun tuolla unelmieni maassa ja nyt olis kova kaipuu sinne tiettojen seikkojen takia.. ;) olisi kiva vaihtaa näitä kokemuksia ja millaisia mahdollisuukisa yms. on olemassa..
mailia voi laittaa vaikka: [email protected]
-nennu - blondivitsit ovat universaa...
nennuuu kirjoitti:
Hei!
Minulla ei oo lähinnä tuohon Ecuadorissa matkailuun mitään kysyttävää muuta kuin, että minkälainen tarina itselläsi on tämän ecuadorilaisen vaimon kanssa? :)
Itsehän kävin reissun tuolla unelmieni maassa ja nyt olis kova kaipuu sinne tiettojen seikkojen takia.. ;) olisi kiva vaihtaa näitä kokemuksia ja millaisia mahdollisuukisa yms. on olemassa..
mailia voi laittaa vaikka: [email protected]
-nennuSen verran huvitti toi lady-juttu, että oli pakko antaa aikuisen naisen omakohtainen mielipide.
En tunne juuri Ecuadoria, mutta yleisesti ottaen Etelä-Amerikassa(kin) vaalea hiusten väri kerää huomioita (sekä miehiltä että naisilta) enemmän kuin tumma. Eli jos haluat sulautua paikallisiin, värjää hiuksesi. Jos olet blondi, meikin määrällä ei ole varsinaisesti väliä, luonnollisen vaalea on vain niin silmiinpistävä väri. Vaaleahan on yhtä kuin turisti, ulkomaalainen.
Kristittyinä lattarit ovat kohteliaita ja monia muita etäisempiä, mutta jos olet jo valmiiksi noin peloissasi, suosittelen sitä värjäämistä/sävytystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi3152888Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä562655- 1201712
- 1181440
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1461390Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://301283PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1491238- 691090
- 741079
- 701030