Vuosi sitten kun olin IAA messuilla saksassa niin minulle jäi epäselväksi näitten moottoriteitten varrella olevien ruokapaikkojen (joissa oli myös rekkoja yöparkissa) niin niitten aamupala hinnottelu.
Aamupalalla (lähettiin pikku hotelleista ennen kuin sielä oli aamupalaa) kun käytiin näissä niin sielä joku antoi kananmunat, makkarat ja puurot tiskin takaa kuumatiskiltä sitten kassalla ne tuntu laskevan jokaisen tuotteen erikseen.
Itse kun en näitä laskuja joutunut maksamaan niin se hinnottelu jäi epäselväksi.
Mites tämä käytäntö sielä on?
Tähän voisi laittaa myös vinkkejä miten sielä kannattaa pysähtymiset ja aamupala jutut hoitaa jos ei ole omia eväitä.
Saksan ruoka hinnottelu.
4
1738
Vastaukset
- YrjöJurri
Olen muutama kerran yöpynyt takavuosina Hampurin ja Hannoverin välillä näissä kasarmeissa. Muistan tossa -80 luvulla preussilaisen frühstückenin maksaneen noin 20 mummoa ja se oli siitä tarjonnasta paljon.
Olen majoittunut baanan ulkuolelle pikkukyliin. Jos mennään vaikka messuille ja lähtee Turunlautalla alaspäin kerkiää kivasti Oldenburgiin, Tanskaan ei kannata alaspäin mennessä majoittua. E4 moottorihotelli Rodby on ylöspäin mennessä hyvä koska siitä ajaa iltalautalle sopivasti.
Siis Oldenburg (Holstein) on Puttgardenin jälkeen esimmäinen vanhakaupunki vasemmalla, josta alkaa varsinainen baana.
http://www.familie-voss-zarnekau.de/schleswig-holstein-karte/index.html
http://www.weissenhaus.de/index.php?parContent=seite1.html
Täältä löytyy pikku gastahausseja joissa majoitus on varsin edullinen ja frühstücken kuuluu samaan hintaa. Tästä kerkiää päivässä vaikka Sveitsin puolelle, Hennoveriin ja Frankfurtiin mukavasti. Ei kannata heittää majoituksen hakua kovin myöhään. Illalla vielä päivän valon aikaan löytyy majoja paremmin ja tarjontaa on enemmän....Gut Reisen!- pikkuyrittjä
Pitänee pistää muistiin nuo netti osoitteet. Itse olen IAA:ssa käynyt lentämällä tai ryhmien mukana.
Ryhmässä on omat edut, mutta kun on yksin tai kaksin liikkeellä löytää jopa isojen messujen aikana pienistä keskusta hotelleista yllättävän kohtuu hintaisia majapaikkoja.
Tällöin on aivan eri mahdollisuudet tutustua iltaelämään kun mitä kauko hotellissa yövyttäessä.
Kun olen ollut pikku autolla muissa asioissa liikenteessä, on hotelli löytynyt joka kaupungista kun painaa rautatie aseman lähelle ja rupee katteleen ympärilleen inn heti ensimmäinen tai toinen napannut, ja aina on myös pysäköinti onnistunut.
Siitä alkuperäisetä aamupala kyselymyksestä.
Itse olen ainakin kohdannut erilaisia hinnoitteluja, niin annos kohtaisia kuin joka tuote erikseen tai punnitus systeemeitä.
- sinulle...
kuuluu? Eikö äidinkielen opettajasi muuten ole opettanut sinulle riittävästi oikeinkirjoitusta? Olisit ilmeisesti kaivannut erityisopetusta.
- ei sitten vähääkään...
...kuulu sulle tollaset asiat!!! Perkele!!! Täältä tuli kerrankin 2 asiallista vastausta kysymykseen!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.5384518Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek183641Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2842322Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4762189Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.881535Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1081401- 1571393
Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel641311- 651244
- 841154