täällä oli jossain jutussa mainittu pystymallinen uhf-antenni. en haulla löytänyt, eli olisiko tietoa mistä sellaisen voisi ostaa?
pystymallinen
antenni?
9586
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Tarkoitatko pystymallisella antennilla mahdollisesti paneeliantennia? Paneeliantenni näyttää tälle
http://www.triax.com/AntennaSystems/Aerials/BIV-V/BBgrid.aspx?productId={DBDB7554-A945-4CD2-A1F9-145E583DBBD0}&Tab=0
Muita kuvia antenneista ja vertailuja löytyy täältä http://www.hdtvprimer.com/ANTENNAS/comparing.html
http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=12436
tehdä itse. Saa juuri sellaisen kuin haluaa.
Tällä hetkellä käytössä on itse tekemäni antenni. Kuva:
http://netikka.net/jmi/antenni.jpg
Nokia 110:n mittarilla 2db voimakkaampi signaali kuin katolla olevalla normaali haravalla.
Mitenkäs inpedanssit menee noissa paneeliantenneissa? Onko tuo aivan optimaalinen tapa kytkeä elementit vain rinnakkain?
Itse tein yagi-antennin, kun niistä löyty hyvin tietoa netistä, mutta tuo paneelimalli sopisi mukavammin asennettavaksi.
Onkos mitä sivustoja, jossa olisi enemmän tietoa noista paneeliantenneista tai ilmaisia ohjelmia avuksi laskuihin mallinnuksiin?
Ohjeet tuohon löysin netistä, valitettavasti sivua en enää muista (tai löydä). Tuo on ollut käytössä nyt jo jonkun aikaa..
Siinä oli aika hyvät kuvat, joka vaiheesta. Mitoituksesta en niin kauheasti välittänyt, kiire päästä kokeilemaan. :) Siinä ohjeessa oli lisäksi alumiini foliosta heijastin, en jaksanut sitä siihen rakennella kun toimi muutekin..
Ei ole tämä, mutta idea tässä on ihan sama.
http://www.lumenlab.com/forums/index.php?showtopic=9613&st=0
Kiitos linkistä!
Täytyy askarrella ja kokeilla tuollaista antennia.
Eikös tuossa sinun rakentamassa antenissakin mene aina johdot ristiin elementtien välillä niin, että aina kun signaalit summautuu ne olisivat samanvaiheisia, koska signaaliin tulee viivettä johdoissa. Kuvasta ei oikein erittoanut kiertyykö johdot vai ei.
http://web.archive.org/web/20040303153637/http://www.hdtvantennas.net/DB4_morning.jpg
Forumin ohjeessa ei ole käänntetty ristiin, mutta jos ei ole käännetty ristiin, niin silloin pitäisi kai ottaa signaali keskeltä kuten tässä:
http://www.lumenlab.com/forums/index.php?showtopic=9613&st=60
Nyt elementeistä on yhtäpitkät johdot ulostuloon ja signaalit taas samassa vaiheessa.
Kyllä johdot menee tuossa omassani ristiin.
Tuo on ihan mielenkiitoinen viestiketju, täytyy joskus lueskella. Löysin itsekin vasta äsken, kun yritin sitä aikaisempaa etsiä. Näköjään joillakin enemmänkin noita pareja, hmm..
Täytyy alkaa rakentelemaan. Kannattanee ottaa ulostulo 4 elementin keskeltä, niin ei tule jokaisen elementin signaali eri viiveellä.
Triaxin 4 osaisen antennin vahvistus on 12 dBi, joten aivan mahdottoman tehokkaita ei noista voi rakentaa. 4 -> 8 -> 16, jotain haittoja tuli muistaakseni noissa isoissa vastaan. Katolle voisi stakata yagi-antenneja, mutta se ei kovin nätille näytä.