Mitenkäs kun isäni aikoinaan testamenttas omaisuuden ulkopuoliselle ja jätti meidät lapset perinnöttömäksi.(avioero aikoinaan ja jäimme äidille)Isä kuoli, Saimme lakiosuudet.Nyt isän syntymäkoti on luultavasti menossa myyntiin ja tämä testamentin saanut henkilö haluais ostaa isän syntymäkodin, mut onko niin että me lapset emme saa mitään osuutta tästä kaupasta.Testamentissa lukee niin että kuoleman jälkeinen omaisuus ja varmaan tarkoitetaan tätä syntymäkodin jakoa, oli se mitä tahansa siirtyy testamentin saajalle.isän syntymä koti on siis vielä jakamaton.
kuka tietäis tälläisen
oikein vai
6748
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
olette saaneet lakiosanne ?
Osanne saitte isänne jälkeen, niin noin mutu tuntumalta ihmettelen miten pesä on jakamatta.
niin täs on kysymyksessä isän syntymäkoti joka on isän sisaruksien kesken jakamatta ja nyt luultavasta tulee jako. tila myydään kuulemma tila on siis jakamaton.
Jos isäsi vanhemmat olivat kuolleet ennen isääsi, niin isäsi osuus jakamattomasta synnyinkodista on ollut mukana jaossa ja olette ilmeisesti saaneet teille kuuluvan lakiosanne. Jos taas jompi kumpi oli elossa isäsi kuollessa, niin siltäosin te olette isänne sijaantulijoina perimässä hänen osaansa, eikä isänne tekemällä testamentilla ole siihen vaikutusta.
Silloin kun isän vanhemmat on kuolleet, jakoa ei ole tehty, eli isän syntymäkoti on jakamaton vieläkin.Isän osuus on siis vielä synnyin kodissa kiinni.Isä kun kuoli, niin hän teki testamentin eräälle henkilölle ja testamentissa mainitaan että isän kuoleman jälkeen tuleva, eli joka olisi isälle tuleva, menisi tälle testamentin saajalle, joka ei ole meidän sukua vaan ulkopuolinen.
Kaivakaa isänne perukirja esiin ja katsokaa, onko kaikki mennyt, niin kuin pitäisi.
Olet siis saanut lakiosasi rahana tai muuna omaisuutena?
Jos, silloin perinnönjako on osaltasi päättynyt ja kaikki muu omaisuus kuuluu testamentin saajalle, ja näin ollen hän on ollut ainoa osakas isän kotitalon kuolinpesään, isän osuuden mukaisesti.