Putkituksen jälkeen kuulo outona

ToneE

Olen kärsinyt jo pitkään korvien rusahtelusta ja lukkiintumisesta vaikka näennäisesti kaikki onkin lääkärillä käydessä yleensä kunnossa. Pari päivää sitten oikeaan korvaani tehtiin viilto ja siihen laitettiin putki auttamaan ilmastointia. Heti operaation jälkeen huomasin kaiken kuuluvan oudosti ja myöskin viiltämätöntä korvaa heikommin. Eli saundi on tummempi ja matalat taajuudet kaikuvat todella kummasti. Esimerkiksi pieni korkea taustahurina kuulostaa voimakkaalta matalalta huminalta. Oma puhe myös resonoi ("kaikuu") oikeassa korvassa todella selvästi.

Onko muilla vastaavia kokemuksia ja onko kuulo palautunut normaaliksi jossain vaiheessa? Johtuukohan asia viillosta tärykalvossa vai itse putkesta? Vai onko jotain mennyt pieleen operaatiossa? Onkohan oletettavaa että saundi tulee pysymään tällaisena ainakin koko sen ajan kun putki on paikallaan vai auttaako muun viillon umpeutuminen? Teen leipäni studiohommilla ja näillä taajuuksilla on ihan turha lähtä miksaamaan :) Toivottavasti ehditte vastata edes pikaisesti, suurkiitos!

1

644

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • korvamies

      itsel ihan sama. Putkitettiin 5 vuotta sit ja vieläkin kaikuu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      119
      2440
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1602
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      648
      1039
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      106
      993
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      972
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      916
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      875
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      77
      721
    9. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      70
      716
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      32
      712
    Aihe