mannapuuroa

vauvalle

Minkä ikäiselle voi antaa mannapuuroa? voisiko ajatella, että keittäis veteen ja maustaisi vaikka nannilla niin ennen kuin vuosi tulee täyteen voi antaa. Niin ja käytetäänhän lappapuuroon mannasuurimoita. Entäs milloin olet antanut kaura/neljänviljan puuroa joka on veteen keitetty?

4

655

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • syöty jo

      kauan ihan veteen keitettya kaura-, ohra-, ruis- ja riisihiutalepuuroa. Riisihiutalepuuroon lorautin joskus sillo nannia, mut nyt nykyään keitän niitä riisihiutaleita toisen hiutaleen kanssa, et siis tulee riisi/ohrapuuroa esim. Käytän niitä 3min keittämisen vaativia hiutaleita, koska pehmenevät nopeaan ja ei tartte erikseen tarttenut alkaa soseuttelee. Poika ny 9kk ja noita omii keittämii puuroi ollaan syöty n.6kk lähtien. Ennen sitä meil käytettiin niitä valmisjauheita ja valmiita puuroja.
      Mannasuurimoista tein n.kk sit omenamannapuuroo, hyvin uppos vaik en sokeria lainkaan laittanu ja hapanta oli ko mikä :D

    • 4:n äiti

      Olen keittänyt vauvalle mannapuuron veteen, ja sekoittanut siihen jotain marja- tai hedelmäsosetta. Mutta voi siihen korviketta tai lypsettyä äidinmaitoakin laittaa sekaan. Ja marjapuuroa olen tehnyt ihan koko perheelle mannaryyneistä, ilman suolaa tietenkin, ja laittanut sellaisia marjoja siihen, mitkä käyvät vauvalle, ja sokeriksi hedelmäsokeri. Vauva on innoissaan kun saa syödä samaa puuroa kuin isotkin.

      Tavallista, veteen tehtyä kaurapuuroa olen antanut 5 kk ikäisestä alkaen ja veteen tehty mannapuuro on ollut seuraava.

    • keitin

      aluksi korvikkeeseen, ja sitten lähempänä vuoden ikää aloin sekoittaa joukkoon oikeaa lehmänmaitoa. Käytin manna-kaura-ryynejä, jotka ovat tummempia kuin ihan pelkkä mannaryynijauhe. Kaurapuuroa taidettiin syödä eka kerran jotain 5kk iässä.

    • grw

      meillä aloitettiin kaurapuuro 4kk kuten soseetkin..tosin hieman myöhemmin ja varovasti. kaurapuuro siksi että kaikista "terveellisintä" ja pitää vatsan täynnä yön. kaurapuuron aloituksen jälkeen on muuten nukkunut yönsä heräämättä!! mannapuurosta en tiiä... en aijo antaa makeita herkkupuuroja vielä, että kaurapuuro kelpaisi. heh

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      77
      3174
    2. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      49
      2400
    3. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      32
      2107
    4. Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen

      Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa
      Sinkut
      481
      2102
    5. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      137
      1879
    6. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1745
    7. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      29
      1701
    8. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      9
      1546
    9. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      5
      1260
    10. Hyvää yötä

      Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani
      Tunteet
      6
      1234
    Aihe