hematooma laparoskopiasta?

Minulle tehtiin vatsanalueen tähystys laparoskopiassa ja vatsaonteloon jäi kookas hematooma(hyytymä)

onko teillä muilla ollut vastaavaa ja paraniko itsekseen vai pitikö antibiootit ottaa kehään mukaan?
21860
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Minulla hematooma tulehdutti vatsaontelon, aiheutti kovaa kipua ja kuumeilua. Söin 3viikon kuurin Dalacin 300mg x 3 ja lisäksi Burana 800mg 3-4 tablettia päivässä. Hematooma kyllä suli siellä itsekseen, vaikka aika kookas olikin.

Äänestä
  • Miten sulla se hematooma tuli sinne vatsaan?
    Itselläni laparoskopian yhteydessä katkesi vatsaonteloon verisuoni ja vaikka dreeni oli koko leikkauspäivän niin sanoivat että vatsaan jäi kookas hematooma.

    tuliko sulle tulehdus miten pian leikkauksen jälkeen?
    oliko ihan kunnon kuumetta vai lievää lämpöilyä?
    nousiko tulehdusarvot miten korkealle?

    mulle sanottiin että parin-kolmen viikon sisällä tulehtuu jos tulehtuu....voi että kun olen kipeä :(

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


*labbis*** kirjoitti:

Minulle tehtiin vatsanalueen tähystys laparoskopiassa ja vatsaonteloon jäi kookas hematooma(hyytymä)

onko teillä muilla ollut vastaavaa ja paraniko itsekseen vai pitikö antibiootit ottaa kehään mukaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu