hjelppiä =)

Hei kysyn nyt täällä kanssa neuvoja..

Miten paljon tai vähän ootte hankkinu vaatteita vauvalle? Mitä on fiksua ostaa ja mitä ei? Minkälaisia vaatteita on tullut käytettyä paljon? ja kuinka paljon? kuinka monta esim. potkupukua on hyvä vaikka koko 62..

Onhan ne kirpparit ja kaupan hyllyt täynnä vaatteita mutta hieman hakusessa mitä se pikkuinen nyt sit tarvii.

Neuvoja, ideoita syntymästä- vaikka 6 kk ikään asti tarvitsen.

Kiitos etukäteen. kyse on talvivauvasta ja lisään vielä sen että asun maalla enkä sit vauvan syntymän jälkeen pääse ihan joka viikonloppu ostamaan mitä puuttuu joten YRITÄN tehä aika lailla vaatekaapin valmiiks..
7541
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Käytännöllisimpiä vaatteita pienelle vauvalle ovat bodyt ja potkuhousut. Makuasia on, tykkääkö käyttää vyötärömallin housuja vai henkselihousuja. Ja bodyista joku tykkää kietaisumallisista ihan pienellä, mutta minä totesin se liian hitaasti puettaviksi meidän viluisille vastasyntyneille. Tykkään siis pään yli vedettävistä bodyista ihan alusta lähtien.

Paidoissa/bodyissa ei reilu kasvunvara ole kamalasti haitaksi, koska hihoja voi kääriä, mutta housujen on mielestäni oltava melko sopivat. Eli alle 60 cm bodyja ei mielestäni kannata ostaa kuin ehkä pari, mutta housuja voi ostaa vaikka 4 tai 5. 60 tai 62 cm vaatteita kannattaa olla n. 7 vaatekertaa. Äitiyspakkauksessa taitaa tulla joku collegepuku, jonka voi laittaa bodyn potkareiden päälle jos vauva on viluisen oloinen. Jos teillä on sisällä kovin viileää tai vetoista, voi olla hyvä ostaa yksi sellainen lisääkin. Joitakin 68-70 cm vaatteita toki voit ostaa valmiiksi jos esim. kirparilta löydät hyväkuntoisia edullisesti, mutta sen isompia ei kannata ostaa ennen kuin tiedät minkä kokoinen teidän vauvanne on ja kuinka nopeasti hän kasvaa, ja minkä ikäiseksi asti haluat pukea lapsesi vauvamaisiin vaatteisiin.

Mitään "hienosteluvaatteita" ei kannata juurikaan itse ostaa, koska sukulaiset ja ystävät tuovat niitä kuitenkin niin paljon että osa niistä jää pieniksi ennen kuin kerkeet niitä vauvallasi käyttämään.

Äänestä
  • Tätä hain =) Kiitos todella paljon!!! Tästä oli todella apua tällaiselle ensisynnyttäjälle =)

    Äänestä

  • miisan_80 kirjoitti:

    Tätä hain =) Kiitos todella paljon!!! Tästä oli todella apua tällaiselle ensisynnyttäjälle =)

    elikkäs ite voin sanoo näin tuoreena äitinä että itse olen käyttäny syntymästä asti neidillä 62cm (oli syntyessään 3490g ja 49cm) ite oon tykänny puolipotkareista helpompi pukee ja ne oli kokoa 56cm,mutta jos ovat isot/pitkät niin laittaa sukat päälle niin pysyy housut jalassa!
    Niin tosiaan itselläni on/oli 62cm bodeja yht.30kpl=D ja housuja siihen sitten kanssa 30kpl.
    Omasta mielestä myös normi gollege housut on kivat pitää vaavilla.ja ovat usein myös lämpimät!!
    Eli itellä kun nuita bodeja/housuja on niin voin sanoo että kyllä niitä kannattaa olla reilu 10kumpiakin..koska niitä yleensä sitten meneekin..meillä parhaillaan päivässä menee 1-4bodia jos sattuu puklaa ja sehän ei kivalle haise,niin tulee sitte aina vaihdettuu uuteen!
    Ja tosiaan niitä gollege pukuja kyllä kannattaa olla esim.huppari ja housut tai sit ihan puku vaan..
    Kirppareilta löytyy kyllä todella hyviä vaatteita varsinkin nuin pienille ja saapi halvemmalla itsekkin olen nuista monet bodit ostanu kirpparilta ja hyvin toimivat=DD
    Nyt meillä menee koko 68cm jo=DD
    Mutta toivotan siulle oikee mukevaa loppu odotusta!!ja toivottavasti tästä oli hyötyä!

    Äänestä

Bodyt on parhaita! Tavalliset paidat ei millään pysy paikoillaan, on koko ajan kainaloissa kun vauvaa nostelee tai pitää sylissä. Bodyjen on hyvä olla suht sopivan kokoisia, mutta housut voi olla mun mielestä vähän isojakin koska puntteja voi kääntää. Puolipotkuhousuja moni kehuu, mutta meillä niille ei ollut käyttöä koska pojalla niin pitkä jalkaterä! Jos housut oli muuten sopivat, oli varpaat kippuralla. Eli sukkia meillä on harrastettu ahkerasti!
Ja tosiaan, kaikki hienostelujutut voi unohtaa... Meillä on parhaaksi havaittu bodyt ja tavalliset collegehousut!

Äänestä

Meillä tyttö nyt 10kk ja bodeja käytetään edelleen eli ovat tosi hyviä! Ei ole jatkuvasti selkä paljaana kun nostelee ja kun lähtee vaavi sitten muutaman kuukauden päästä liikkeelle.
Syntyessään tyttö oli 47 cm pitkä eli 50 senttisille vaatteille oli todella käyttöä vaikkakin vain hetken mutta niitäkin kannattaa muutama varata. Mä kans tykkäsin puolipotkuhousuista, tavalliset potkuhousut jäi meillä pitämättä. 56 senttisiä bodeja kannattaa hommata ainakin se 10kpl, myöskin housuja. Osa on aina pesussa kuitenkin =) Meillä tyttö oli kova puklaamaan joten vaatetta meni ainakin se kaks per päivä vaikka en joka pukluun lähtenytkään paitaa vaihtamaan. Kannattaa varata niitä rönttäkamppeita myös itelle, jos vauva kova puklimaan niin siinä puklussa olet sinä itsekin =D Tosiaan ne hienosteluvaatteet kannattaa jättää ostamatta, jäävät takuulla pitämättä =) Onnea odotukseen ja ihanaa aikaa vauvan kans, se on ainutlaatuista!!

Äänestä

ja oli 52 cm pitkä. 56cm:n vaatteita oli jonkun verran. N.6 bodya,pitkähihaisia,ja 3 puolipotkaria ja kokopotkupukuja oli 4. Oli kiva heti alusta asti vauva pukea sopivan kokoisiin vaatteisiin. Kokopotkupukua olen alusta asti käyttänyt yöpukuna. Jalkaterät pysyy hyvin paikallaan kun laittaa vauvalle sukat jalkaan. ja meidän vauva olikin melkoinen kylmävarvas.

H&M myy 3:n parin sukkapakkausta vastasyntyneelle. Sellaisia pitkävartisia valkoisia. Niitä voi pitää myös käsissä jos vauva itseään tuppaa raapimaan.

60cm:siä vaatteita saa kyllä sitten jo olla tuplasti.Olkainpotkarit oli myös kivoja bodyn kanssa.

Heti alkuunsa hankin Citymarketista 6kpl:een paketin harsoja lisää. Ne kun on tosi hyviä pulauttelurätteinä. Kuviollisia harsoja ostin uniräteiksi. Ja pesin ne useamman kerran jo ennen vauvan syntymää.

Netistä kannattaa katsoa just H&M:n,Elloksen ja Anttilan sivuja. Kuvastoissa paljon vähemmän esim.just ihan pieneten vaatteita.

Talveksi kannattaa hankkia myös kunnollinen villahaalari.

Onnellista loppuodotusta ja ihanaa äitiyttä:)

Äänestä
  • Tässähän oli tullut lisää erittäin hyviä neuvoja joten kiitän tosi paljon =) Nyt osaan jotenki katsoa sitä kasvavaa vaatekasaa ihan toisella tavalla

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


miisan_80 kirjoitti:

Hei kysyn nyt täällä kanssa neuvoja..

Miten paljon tai vähän ootte hankkinu vaatteita vauvalle? Mitä on fiksua ostaa ja mitä ei? Minkälaisia vaatteita on tullut käytettyä paljon? ja kuinka paljon? kuinka monta esim. potkupukua on hyvä vaikka koko 62..

Onhan ne kirpparit ja kaupan hyllyt täynnä vaatteita mutta hieman hakusessa mitä se pikkuinen nyt sit tarvii.

Neuvoja, ideoita syntymästä- vaikka 6 kk ikään asti tarvitsen.

Kiitos etukäteen. kyse on talvivauvasta ja lisään vielä sen että asun maalla enkä sit vauvan syntymän jälkeen pääse ihan joka viikonloppu ostamaan mitä puuttuu joten YRITÄN tehä aika lailla vaatekaapin valmiiks..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu