Hei kaikki opet ja muutkin!
Kysyisin mielipidettänne, että voiko/pystyykö mielestänne opettaja, jonka äidinkieli ei ole suomi, opettamaan 3 luokkalaisille äidinkieltä (siis suomea)? Toivoisin myös jotain perusteluja miksi ei tai miksi voi.
Kysyisin mielipidettänne, että voiko/pystyykö mielestänne opettaja, jonka äidinkieli ei ole suomi, opettamaan 3 luokkalaisille äidinkieltä (siis suomea)? Toivoisin myös jotain perusteluja miksi ei tai miksi voi.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Sen verran tarkennusta, että opettaja puhuu kyllä ymmärrettävää suomea, mutta sanojen taivutus on selvästikkin vielä "hukassa" (e. pidän lasta silmässä l. silmällä)
Oma tuttuni opetti 3.luokkalaisille ranskaa, vaikkei ollut koskaan kieltä itse opiskellut. Opettaja oli yllättäen jäänyt tulematta ja tuttuni sijaisti puoli vuotta. Suoraan sanottuna tämä oli mielestäni kovin eettisesti arvelluttavaa. Jos kuitenkin opettaja puhuu suomea ja on innokas opettamaan. Antaa lasten huumorilla korjata itseään jne, voi homma toimiakin. Seuraa tilannetta.
Jos ei osaa puhua suomea kunnolla ei voi myös sitä opettaa !!! Ei kirurgikaan leikkaa hyvin jos ei sitä osaa suurin piirteinkään ! Minäkin puhun ruattia,ulla danssade på riskoreeg,mutta en ole kykenevä ruattin opeksi !
alakoulun vai lukion 3. luokka?
Mielestäni alakoululaisille on paljon tärkeämpää se, että opettaja itse puhuu äidinkielenään samaa kieltä kuin lapset. Jo pelkästään siksi, että juuri alakoulussahan sitä kielioppia opiskellaan, yläkoulussa ja lukiossa keskitytään lähinnä aineiden kirjoittamiseen ja viestintään. Toisekseen siksi, että miten opettaja on kykenevä huomaamaan lapsen kielellisiä häiriöitä tai vaikeuksia ja tukemaan niissä, jos ei itsekään kunnolla kieltä osaa.
Ensimmäinen ajatukseni oli, että miksipä ei. Äidinkieli ja kirjallisuus oppiaineena on todella paljon muutakin oikean sijamuodon valitsemista johonkin sanontaan. Fiksu pedagogi osaa ottaa virheistään itselleen myös työkalun, jonka avulla herättää lasten kiinnostus kieleen. Aiheesta voisi syntyä todella mielenkiintoisia keskusteluja, jotka voisivat myös nostaa lasten itsetuntoa, kun he huomaisivat, miten paljon heillä on "vaistonvaraista" tietoa omasta äidinkielestään. Siinäpä älynystyrät vertyvät ja kielitaju kohenee, jos joutuu selittämään opelle, miksi pidetään silmällä eikä silmässä:)
Jos opettaja osaa ohjata oppilaita lukijoina (kaunokirjallisuus, asiatekstit, media) ja opettaa, miten rakennetaan kertomus tai millaisiin luokkiin sanoja voi jakaa tai mihin se piste tekstissä tulee, en olisi huolissani.
Tosin lievän lukihäiriön havaitseminen saattaa olla vaikeaa opettajalle, joka ei aina ole itsekään varma, miten jokin sana kirjoitetaan. Tämäkin olisi koulussa varmaan helposti ratkaistavissa niin, että oppilaiden tuotoksia lukisi silloin tällöin joku muukin.
Hei!
Oma mielipiteeni alunperinkin oli, että en näkisi asiassa sen suurempaa ongelmaa. Näin ollen sain vahvistusta tähän :-) Tässä hieman taustaa:
Kyseinen opettaja aloitti lapseni luokalla vuodenvaihteessa ja on mielestäni kaikinpuolin hyvä ja pätevä opettaja. Luokka sai hyvät tulokset allu-testeissä ja erityisopettajan pitämässä oikeinkirjoitusta mittaavassa sanelutestissä keväällä.
Opettajan ulkomaalaistausta on jonkin verran aiheuttanut erimielisyyttä meidän vanhempien kesken, koska hän vaatii oppilailta hyvää käyttäytymistä luokassa. Luulen, että maiden koulujen kulttuurierot näkyvät tässä kohtaa (opettaja on englannista). Jotkut vanhemmat ovat kokeneet kurin liian tiukaksi, (varsinkin jos heidän lapsiaan on ojennettu)
Näin ollen osa vanhemmista ei olisi tahtonut opettajan jatkavan kolmannella luokalla (siis alakoulun) ja he esittivät syyksi tämän suomenkielentaidon, tai sen vajavaisuuden. Tämän epäilisin kuitenkin olevan toissijainen syy vanhempien tyytymättömyyteen.
Kiitos siis kaikille vastauksista, joista sain tukea tulevaan vanhempainiltaan, jossa todennäköisesti asiasta tullaan keskustelemaan ;-)
Hei Kikka!
Hyvä, että suhtaudut noin hienosti asiaan. Mietin tässä vain, että jos pätevä ulkomaalainen opettaja ei voisi opettaa suomea, niin miten ihmeessä suomalaiset pätevät opettajat voisivat opettaa esim. englantia tai espanjaa. Mutta en nyt halua saivarrella aiheesta. Pääasiahan on se, että opiskelu on hauskaa ja tuottaa hyvää tulosta. Vieraita kieliä ulkomailla puhuessa on joskus muuten kommentoitu sitäkin, että "sinähän puhut vierasta kieltä paremmin kuin me tämän maan kansalaiset"... eli kun asiat eivät ole itsestäänselvyyksiä, niin niihin joutuu panostamaan enemmän aikaa ja vaivaa.
milmuska
opetamaa suomalaasia lapsi aidinkieli.
misa se koulu olla mihi voisi menä?
Mina olla hyva opetaja.
T: Babdul
Apua. Onko _pätevät_ opettajat jo noin kortilla. Ja kyllä. Minusta pätevyyttä alakoululaisen äidinkielen opettajan kohdalla merkitsee myös tuo äidinkielisyys. On ihan eri asia, opettaako espanjaa opiskellut suomea äidinkielenään puhuva henkilö suomalaiselle espanjaa vai englantia äidinkielenään puhuva henkilö suomalaiselle lapselle suomea.
Suomea on pakko osata mahdollisimman täydellisesti, jos aikoo elää suomalaisena Suomessa. Espanjan pikkuvirheet kestetään. Varsinkin kun espanjaa yleensä opiskellaan vasta sitten, kun ne sijamuodot tulevat jo selkärangasta.
Englantilainen kuri on toki hyvä asia. Sitä voisi viljellä muuallakin.