Viikkorahan suuruus ja käyttötarkoitus

sitruunapeippo

1261 Yhteishyva.fi:n lukijaa antoi arvionsa lasten viikkorahan määrästä ja ehdoista.

69 % vastaajista oli sitä mieltä, että lapsille kuuluu maksaa viikkorahaa. Peräti 31 % ei nähnyt viikkorahaa tarpeelliseksi. Tärkeimmät perustelut viikkorahattomuudelle liittyivät rahan arvon opetteluun.

"Rahan eteen pitäisi tehdä jotain, rahaa pitäisi oppia arvostamaan. Ei sitä vanhemmillekaan taivaasta tipu."

Monet antavat lapsille käyttörahaa tarpeen mukaan, eivätkä halua sen olevan itsestäänselvyys.

"Ruoka, vaatetus ja lämmin kämppä tulevat ensisijaisesti."

Muutama kertoi maksavansa viikkorahan sijasta lapselle kuukausirahaa tai siirtävänsä lapsilisän lapsen käyttöön.

Viikkorahan suuruuteen vaikuttavat lapsen ikä ja perheen tulot. Muita vaikuttavia tekijöitä ovat lapsen suoritukset kotitöiden, koulun ja käytöksen saralla. Rahalle pitää myös olla järkevää käyttötarvetta, jotta sitä saisi.

Lasten kavereiden viikkorahan suuruutta ei kysellä, tai ainakaan sen ei lainkaan anneta vaikuttaa omassa perheessä maksettavan viikkorahan suuruuteen.

Näin viikkorahat tulisi käyttää, top 10:
1. Karkit, sipsit limut ym. herkut kaupasta
2. Viihde: musiikki, pelit, leffat jne.
3. Säästöön
4. Kahvilassa käynnit
5. Meikit
6. Ulkona syömiset
7. Kavereiden lahjat
8. Harrastukset
9. Vaatteet
10. Kännykkälaskut

Viikkorahan ohella maksetaan monessa kodissa erillispalkkioita, esimerkiksi hyvästä koulumenestyksestä, todistuksesta, urheilusuorituksesta tai suoritetusta erityisestä lisätyöstä. Myös isovanhemmilta voi herua ekstraa. Nimpparina ja synttärinä palkitaan myös.

2

2327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tossapas olis hyvä

      teksti aamunavaukseen. Mä kun tässä tuun varmaan kohta sellasen pitämään, niin joku ton tapanen olis hyvä

      • ihminenRAWR:D

        12.v tyttö saa 10 e viikossa.. töitä tekee joka päivä tuon rahan eteen :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      136
      6228
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      57
      4396
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      28
      2888
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      59
      2871
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1885
    6. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      15
      1544
    7. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1456
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      37
      1447
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      31
      1261
    10. T, miten mun pitäis toimia

      Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest
      Ikävä
      43
      1161
    Aihe