Jotkin tutkijat väittävät että parempi olisi että metsää kasvaisi kuin että energiaa tuotettaisiin kasveilla bensan lisukkeeksi.
Kuinhan on turpeen kanssa. Jos soille laittaisi puita kasvamaan, olisko tuo parempi kuin että ne turpeet käytetään energiaksi.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/6949861.stm
Kuinhan on turpeen kanssa. Jos soille laittaisi puita kasvamaan, olisko tuo parempi kuin että ne turpeet käytetään energiaksi.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/6949861.stm
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eiköhän se ole parempi, että käytetään ennemmin turvettä (joka on hitaasti uusiutuva), kuin esim. öljyä (joka ei käytännössä uusiudu lainkaan).
Joskus on vain tehtävä valintoja ja turve on harvoja kotimaisia energiamuotoja, tietty arvo pitää olla omavaraisuudellakin.
Ja voin kertoa salaisuuden: Suomen pita-alasta niin iso osa on suota, että kyllä siellä metsää kasvaa aika reilusti jo tälläkin hetkellä :)
Kannattaa vain valtion tuilla kuljettaa turvetta. Kun sitä tarvitaan suuret määrät verrattuna muuhun, kuluu diisseliä kuljettaessa.
rautatiet rullalle, kun ei kannata rautateitä hyödyntää henkilö- tai tavaraliikenteessä alueella. Juna maksaa laskelmissa niin paljon, että kannattaa ajella edestakaisin pikkuautoilla.
Ihan pelkistä laskelmista ei ole kysymys.
Samat rahat tieverkkoon ja henkilöliikenteen osalta tukea voisi nopeita lentoyhteyksiä niin ne olisivat samoissa hinnoissa kuin junat jos pakko on tukea.