Tietääkö kukaan/ osaako vastata minulle...
Eli toinen lapsistani on huostassa ja haluaisin tietää kuka allekirjoittaa koululta tulevat paperit? Lähinnä esitietolomakkeen joka tuli kun koulu alkoi???
Siinä kun on kohta missä päätetään lapsen uskonnon opetus/elämänkatsomus....
Päättääkö perhekoti tämän vai vanhemmat (huoltajat)???
Toisella lapsellani on elämänkatsomus kohdassa ruksi ja haluaisin saman tälle toiselle lapselleni.
Muutenkin ihmetyttää kun en saa koululta tietoja lapsestani, vaikka huoltajuutta meiltä EI ole viety.
Eli toinen lapsistani on huostassa ja haluaisin tietää kuka allekirjoittaa koululta tulevat paperit? Lähinnä esitietolomakkeen joka tuli kun koulu alkoi???
Siinä kun on kohta missä päätetään lapsen uskonnon opetus/elämänkatsomus....
Päättääkö perhekoti tämän vai vanhemmat (huoltajat)???
Toisella lapsellani on elämänkatsomus kohdassa ruksi ja haluaisin saman tälle toiselle lapselleni.
Muutenkin ihmetyttää kun en saa koululta tietoja lapsestani, vaikka huoltajuutta meiltä EI ole viety.
Vastaukset 3
Vanhimmat
se paikka, eli missä lapsi nyt asuu, eli sijaishuolto vastaa lapsen hoidosta ja huollosta, eli allekirjoittaa koululta tulevan viestityksen.
Mutta sinä huoltajana vastaat lapsen esim. uskontoon liittyvät opetus/ja muut elämänkatsomukselliset seikat.
Alle §15-vuotias lapsi kulkee äidin seurakuntaan kuulumisienkin/kuulumattomuuden mukaan.
Eikö myös kaikki ne lapsesta olevat perustiedot ole äidin tiedossa, eli siinä missä lapsi on suurimmaksi osaksi asunut, eikö siellä tiedetä perustiedot parhaiten.
Ruoka-aine allergiat ym.
Sinun pitää neuvotella selväksi sosiaalin ja perhekodin kanssa, jotta he pitävät kiinni lakikohdista, jotka velvoittavat heitä tekemään yhteistyötä, keskenään ja sinun kanssasi.
Ja vaadi, jotta koulusta tulee edustus paikalle, selvittämään koulutoimesta, jos on jotain seikkoja jotakin erityisongelmaa, kuten monilla lapsen esim. sanon nyt yhden adhd, kuinka opetus tullaan järjestämään, ja onko koulussa käytettävissä koulunpuolesta yhteistä avustajaa.
Et varmaan voi olla ihan suoranaisesti kouluun yhteydessä, vaan sinunhan pitää pyrkiä perhekodin kautta saamaan heidät kertomaan kaikki mahdollinen sinulle, millä on merkitystä sinun vanhempana myös viedä lapsesi asiaa eteenpäin. Ja he eivät voi siitä kieltäytyä, koska laki velvoittaa heitä tekemään kanssasi yhteistyötä.
Sovi myös, jotta sinä huoltajana saat kirjoittaa alle todistuksen.Ettei käy kuin minulle, jotta ensimmäistä ei muisteta näyttää minulle, kuin pyydettäessä, ja kevätlukukauden todistuksen pitää saada sijaisäiti kirjoittaa alle, vaikka oli kaksi kertaa,jo ehtinyt irtisanoa itsensä sijaisuudesta. Ikäänkuin kiusaksi piti vielä kirjoittaa nimensä pojan todistukseenkin.
Siksi sanon, jotta paras, jotta kouluasiat menevät perhekodin kautta, sillä, kun ovat kerran ottaneet tehtävän vastaan, ja siitä palkan saavat anna hoitaa heidän se, mutta vaadi saumatonta yhteistyötä.
Sinulla on huoltajuus, eikä kukaan Sinulta sitä pois vie! Hyvä! Vastatkoot joku muu paremmin, jos haluaa, sillä haluaa ne, hah..hah..
koululta tulevissa papereissa yleensä kaikissa on vain allkirjoitukselle kohta, missä pyydetään huoltajan allekirjoitusta. Ei siis huoltajan edustajan tai vast. Käsittääkseni sij.vanhemmat eivät ole edes huoltajan edustajia, vaan sossula. Kuitenkin käytännössä joudumme allekirjoitukset yleensä hoitamaan, siis aivan laittomasti.
Itse olen laittanut siihen kohtaan, että huoltajan puolesta, vaikkei lain mukaan siihenkään oikeutta ole.
Ts. olosuhteiden pakosta joudumme lain vastaisesti allekirjottelemaan kaikki koululta tulevat paperit.
Katson, ettei ole meidän velvollisuutemme metsästellä oikeita huoltajia, vaan sossujen pitäisi hoitaa asia esim. siten, että kun lapsen huoltajan tapaa, pyytää häneltä avoimen valtakirjan tai vastaavan. Monet huoltajalle kuuluvat asiat on jääneet mun päätettäviksi, pelkästään käytännön ongelmien vuoksi, eli vanhempia ei siihen hätään ole mistään voitu tavoittaa. Mikään ei olisi ollut mun puolelta esteenä sille, että vanhemmat olisi vaikka kertoneet tahtonsa esim. uskonnon opetuksen suhteen. Jos jotain vinkkejä olisin saanutkin olisi päätöstenteko ollut helpompaa, ettei olisi tarvinnut ottaa koko vastuuta. Nyt se vaan mulle pakosta lankesi.
Luulisi, että sijarit mielellään kuuntelisi sun toivomuksia koulun suhteen.
Luonnollisesti päätöksiä tehdessäni olen y6rittänyt miettiä vanhempien mahdollisia toivomuksia ja sen perusteella toiminut ja lapsilta olen kysynyt, mitä he toivoisivat. Onneksi ei ole koskaan vanhemmat minua vaatineet tilille ns. vääristä päätöksistä. Olen joutunut toimimaan mutu-pohjalta, mutta luulen, että vanhemmat ovat hyväksyneet päätökseni. En tiedä olisiko heillä edes ollut mitään erityistoivomuksia, koska eivät niistä koskaan ole maininneet. Silloin kun on, kuten ton uskonnonkin suhteen, niin sinua pitää kuulla, allekirjoittaa sen paperin sitten kuka tahansa ja koululta sun kuuluu huoltajana saada kaikki haluamasi tieto lapsestasi.
Perhe- tai sijaiskodissa, näistä virallisista papereista pitäisi vastata sossun.
Mutta koska se menisi aika monimutkaiseksi, niin yleensä on käytäntö että perhekoti allekirjoittaa paperit.
Uskonnon suhteen Piilipuu oli oikeassa, vain äiti päättää uskonnon/ET:n opiskelusta.
Eli jos lapsesi laitetaan uskonnon opetukseen ja haluaisit hänet Et:n opetukseen, sinulla on täysi oikeus ilmoittaa, että lapsesi menee ET:n oppitunneille.
Jos paperit tulevat esim. esitietolomake sinulle kotiin, voit ne täyttää ja allekirjoittaa, lisätä papereihin lapsen nykyisen asuinpaikan.
Näin minä menettelen/menettelin.