Siis mitä seiskassa selvis Dumbiksesta?
Dumbledoresta tietoa
6
1998
Vastaukset
- Taikaministeriö
Kuten kaikki tiedämme, Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore toimi ennen tapaturmaansa Tylypahkan, noitien ja velhojen koulun rehtorina.
Tätä nykyisin koulun rehtorina toimii Minerva McGarmiwa.
Albus Dumbledore oli kuulemma ainoa velho, jota Tiedät-kai-kuka pelkäsi.
Hän oli myöskin erittäin lahjakas ja pätevä velho, siksi Taikaministeriö yrittikin tarjota paikkaa hänelle.
Albus Dumdledore oli kuitenkin vaatimaton, ja kieltäytyi.
Hänen menneisyydestä emme kovinkaan paljoa tiedä (kuten tuskin kovin moni muukaan)
mutta saamiemme tietojen mukaan hänellä oli veli nimeltä Aberforth Dumbledore ja sisko Ariana.
Kouluaikoina Albus Dumbledore kuului Rohkelikon tupaan ja oli myöskin luonollisesti kovin lahjakas, ja hämmästyttikin V.I.P. (Velhomaailman Ihmeisiin Perehdyttävä)-tutkinnossa valvojat.
Ennen koulun rehtoriksi tuloaan hän kuitenkin opetti Tylypahkassa muodonmuutoksia. Hän aloitti opettamisen hieman yli 40-vuotiaana ja hänestä tuli rehtori hieman yli 100-vuoden vanhana rehtori Dippetin jälkeen.
Dumbledore on yhä erityisen kuuluisa velhomaailmassa pimeyden velhon Grindelwaldin kukistamisesta, Nicolas Flamelin avustamisesta alkemiaan liittyvissä kokeiluissa, sekä lohikäärmeen veren käyttötarkoitusten keksimisestä.
Hän eli noin 150-vuotiaaksi.
Toivottavasti tästä oli apua!
Ystävällisin terveisin, Taikaministeriö- ab-sintti
Saanen korjata viestisi sisältöä.
"Taikaministeriö yrittikin tarjota paikkaa hänelle.
Albus Dumdledore oli kuitenkin vaatimaton, ja kieltäytyi."
Dumbledoren kieltäytyminen ei suinkaan johtunut vaatimattomuudesta vaan siitä tosiasiasta, että Dumbledore itse tiesi,ettei niin suuri valta sopinut hänelle.
Hän pelkäsi, että valta sokaisisi hänet, eikä tästä syystä uskaltanut ottaa paikkaa vastaan.
Hän mielummin pitäytyi "vaatimattomimmissa" tehtävissä kuten opettajan ja rehtorin roolissa.
Ja vielä toinen huomautus.
"Tätä nykyisin koulun rehtorina toimii Minerva McGarmiwa."
7.ssä osassa eli Deathly Hallows (vapaa suomennos: Kuoleman Perinnöt) rehtorin paikkaa piti Severus Snape (Kalkaros) ei suinkaan Minerva McGarmiwa.
- hehe :D:D
Tässä muutamia tietoja:
Seiskakirjassa selvisi, että Dumbledorella tosiaan oli sisko Ariana, joka kuoli nuorena. Koko elämänsä Dumbbis kantoi Arianan kuolemaa omallatunnollaan, sillä voi olla, että kirous, joka hänet tappoi oli Dumlen omasta sauvasta. Siis:
Nuorena Albus Dumbledore oli erittäin lahjakas velho. Eräs kaunis päivä hän tapasi toisen lahjakkaan nuoren velhon, nimeltä (en muista etunimeä) Grindelwald. Yhdessä älykäs kaksikko alkoi miettiä suunnitelmia tulevaisuudelle, joiden oli määrä muuttaa koko velhomaailma.
Kuitenkin tuli eräs kiista Dumledorejen talossa Godricin rotkossa, johon osallistuivat Dumlen veli Aberfort, Grindelwald sekä Dumle itse. Taiat lentelivät, ja yksi osui vahingossa Arianaan, joka oli ilmeisesti yrittänyt auttaa veljiään. Ariana kuoli. Kohtalokkaan taian langettajaa ei saatu koskaan tietää. Myöhemmin Dumbledore sitten surmasi Grindelwaldin, josta oli tullut voimakas pimeyden velho.
Siinä nyt oli jotain, toivottavasti tiedot olivat oikeita. :DD
(oletan ettei noita Taikaministeriön tietoja enää tarvitse uusiksi kirjoittaa.. )- Dumbledore ei
tappanut Grindelwaldia, vaan hän ainoastaan kukisti tämän taistelussa ja pasitti vankilaan. Voldemort tappaa Grindelwaldin DH:ssa.
- vikaan meni
Dumbledore ei kirjoitti:
tappanut Grindelwaldia, vaan hän ainoastaan kukisti tämän taistelussa ja pasitti vankilaan. Voldemort tappaa Grindelwaldin DH:ssa.
sori joo, hyvä kun huomasit virheeni. Itse juuri meinasin korjata sen, mutta ehdit näköjään ensin :DD No, hyvä vaan. ^^
- Taikaministeriö
vikaan meni kirjoitti:
sori joo, hyvä kun huomasit virheeni. Itse juuri meinasin korjata sen, mutta ehdit näköjään ensin :DD No, hyvä vaan. ^^
Virheet ovat luonollisia ja niistä kuuluu ottaa opiksi.
On olemassa kuitenkin kuolemaakin pahempia rangaistuksia.
Kuolema ja tieto Azkabaniin joutumisesta ottaa kuitenkin yhtä koville, jopa synkimmillekkin pimeyden velhoille.
Joskus joku tuomittu velho saattaakin toivoa mielummin kuoleman.
Terveisin, Taikaministeriö
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti27545872Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!5111460Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy23311038Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump399840Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla908678Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2876738Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta
Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j23549Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen
Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti33440Perussuomalaisiin minä luotan
Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.253163Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA
, ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle43023