Olisi korkea aika hankkia yrityksellemme kotisivut (.fi & .com). Miten tämä käytännössä tapahtuu jos firman oma työntekijä hoitaa itse kotisivujen teon? Entä onkohan fimamme niminen .com jo varattu, koska kirjoittaessa sen osoiteriviin, ei tule virheilmoitusta vaan linkkaus johonkin ihmeen hölynpölysivuun.
.fi & .com rekisteröinti
yritys ilman kotisivuja
6776
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos yrityksenne on Suomessa rekisteröity, niin tuskin samalla nimellä voi joku muu saada .fi päätteistä www-osoitetta. Mutta .com nimellä voi ulkomaille perustaa ko nimellä osoitteen. Meillä on sähköasennusliike ja samalla nimellä toimii muualla maailmassa monissa maissa toimiva iso yritys, ainoastaan maa-pääte eri. Teleoperaattorisi varmaan tietää miten www-osoite haetaan, ellen väärin muista niin noita .fi osoitteita hoita telehallinto-keskus tai jotain sinnepäin. Osoitteela on vuosimaksu ja kerrallaan maksetaan muistaakseni kolmen vuoden maksut. Sitten kun on osoite voi oman operaattorin palvelimelle tehdä omat sivut. Noin kai se meni meillä, en enää tarkkaan muista.
http://www.planeetta.net/content/view/2/25/
Suomessa hallinnoi viestintävirasto.
Tuolla ohjeita:
https://domain.ficora.fi/fidomain/aca.aspx
"Miten tämä käytännössä tapahtuu jos firman oma työntekijä hoitaa itse kotisivujen teon?"
Kannattaa kysyä siltä työntekijältänne. Jos hän ei tiedä asiasta, niin hän ei ole oikea henkilö tekemään kotisivujakaan.
Kannattaa vähän miettiä myös että jos kyseinen henkilö ei hallitse web-suunnittelun lisäksi graafista suunnittelua, typografiaa, käytettöliittymien ja käytettävyyden suunnittelua, niin mieluummin ulkoistaa homman esimerkiksi jollekin mainos- tai viestintätoimistolle. Tulee loppupelissä paljon halvemmaksi kuin huonosti toteutut sivut, joilla on negatiivinen vaikutus yrityksen imagoon. Kotisivut ovat kuitenkin nykyisin niin suuressa roolissa jokaisen yrityksen markkinoinnissa.
Tällaisesta paikasta löytyy kaikki domainit, päätteeseen, maahan ym katsomatta.
http://domaininfo.com/
Kirjoita siihen ensimmäiseen luukkuun etsimäsi domain, ilman päätettä.
Sen jälkeen se listaa kaikilla mahdollisilla päätteillä sen.
Jos lukee Whois niin se on varattu ja voit katsoa kenen halussa se on .
Jos siinä on neliö, niin se on vapaa.
Noista hinnoista ei tarvitse välittää yhtään mitään.
Minä ainakin suosittelen henk. koht www.riekale.fi