Matteus?

"haaralainen"

Suomessa Johannes on melko vanha nimi kuten Markuskin. Nyt tuntuu Lukas olevan kovin suosittu, milloin on Matteuksen vuoro?

4

1284

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ameliina

      että piankin. Tosin omaan makuuni turhan raamatullinen. Toki samaa juurta ovat myös Johannes, Markus ja Luukaskin (kuten miljoonat muutkin nimet), mutta silti Matteus luo vielä vahvemmin "testamentillisen" tunnelman...Voi olla vain tottumiskysymyskin.

    • tupsula

      On liian juhlava, kirkollinen. Tulee koko ajan mieleen Matteus passio ja urut sekä Matteuksen evankeliumi.
      Matteuksen ulkonäkö?
      Hän ei nyt ainakaan voisi olla karkeilla ja kokiksella lihotettu hiphoppari.
      Hoikka, pitkä ja tumma, jotenkin sielullinen ja suurisilmäinen poika.

    • ----

      Luukas, Johannes ja Markus ovat aika vahvasti ulkoistuneet Raamatusta. Niitä ei enää yhtä vahvasti yhdistetä siihen, vaan ne ovat jo vakiinnuttaneet paikkansa nimistössä pelkkinä niminä eivätkä niinkään raamatullisina niminä.

      Matteus taas kuuluu samaan sarjaan kuin Mooses, Jesaja ja vaikka ihan se Jesus (Jeesus). Ne ovat nimenomaan nimiä suoraan Raamatusta.

    • Anonyymi

      Tosi söpö ja ihana nimi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      611
      2213
    2. Sinä. Just sinä.

      Palataan ajassa taaksepäin vuosi tai kaksi. Mitä tekisit toisin jos voisit?
      Ikävä
      108
      1088
    3. Hotellille löytyi ostaja....

      Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,
      Kuhmo
      23
      1055
    4. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      4
      917
    5. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      101
      855
    6. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      85
      833
    7. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      50
      759
    8. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      89
      752
    9. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      63
      725
    10. Moi, olen Lampunhenki

      Kerro toivomuksesi🏺
      Ikävä
      65
      563
    Aihe