Matteus?

"haaralainen"

Suomessa Johannes on melko vanha nimi kuten Markuskin. Nyt tuntuu Lukas olevan kovin suosittu, milloin on Matteuksen vuoro?

4

1290

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ameliina

      että piankin. Tosin omaan makuuni turhan raamatullinen. Toki samaa juurta ovat myös Johannes, Markus ja Luukaskin (kuten miljoonat muutkin nimet), mutta silti Matteus luo vielä vahvemmin "testamentillisen" tunnelman...Voi olla vain tottumiskysymyskin.

    • tupsula

      On liian juhlava, kirkollinen. Tulee koko ajan mieleen Matteus passio ja urut sekä Matteuksen evankeliumi.
      Matteuksen ulkonäkö?
      Hän ei nyt ainakaan voisi olla karkeilla ja kokiksella lihotettu hiphoppari.
      Hoikka, pitkä ja tumma, jotenkin sielullinen ja suurisilmäinen poika.

    • ----

      Luukas, Johannes ja Markus ovat aika vahvasti ulkoistuneet Raamatusta. Niitä ei enää yhtä vahvasti yhdistetä siihen, vaan ne ovat jo vakiinnuttaneet paikkansa nimistössä pelkkinä niminä eivätkä niinkään raamatullisina niminä.

      Matteus taas kuuluu samaan sarjaan kuin Mooses, Jesaja ja vaikka ihan se Jesus (Jeesus). Ne ovat nimenomaan nimiä suoraan Raamatusta.

    • Anonyymi

      Tosi söpö ja ihana nimi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      60
      1691
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1179
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      138
      963
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      15
      811
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      632
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      608
    7. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      90
      568
    8. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      55
      567
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      508
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      495
    Aihe