Suomessa Johannes on melko vanha nimi kuten Markuskin. Nyt tuntuu Lukas olevan kovin suosittu, milloin on Matteuksen vuoro?
Vastaukset 4
- ameliina
että piankin. Tosin omaan makuuni turhan raamatullinen. Toki samaa juurta ovat myös Johannes, Markus ja Luukaskin (kuten miljoonat muutkin nimet), mutta silti Matteus luo vielä vahvemmin "testamentillisen" tunnelman...Voi olla vain tottumiskysymyskin.
- tupsula
On liian juhlava, kirkollinen. Tulee koko ajan mieleen Matteus passio ja urut sekä Matteuksen evankeliumi.
Matteuksen ulkonäkö?
Hän ei nyt ainakaan voisi olla karkeilla ja kokiksella lihotettu hiphoppari.
Hoikka, pitkä ja tumma, jotenkin sielullinen ja suurisilmäinen poika. - ----
Luukas, Johannes ja Markus ovat aika vahvasti ulkoistuneet Raamatusta. Niitä ei enää yhtä vahvasti yhdistetä siihen, vaan ne ovat jo vakiinnuttaneet paikkansa nimistössä pelkkinä niminä eivätkä niinkään raamatullisina niminä.
Matteus taas kuuluu samaan sarjaan kuin Mooses, Jesaja ja vaikka ihan se Jesus (Jeesus). Ne ovat nimenomaan nimiä suoraan Raamatusta. - Anonyymi
Tosi söpö ja ihana nimi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?
Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.2992036- 991460
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti2661371- 671045
- 811037
- 591001
- 66775
- 61754
- 45625
Muiden vaikutus
Oletko antanut muiden vaikuttaa mielipiteisiisi, tunteisiini tai valintoihisi suhteessa kaivattuusi?80572