Kyllähän satanismissa on paljon järkeä, mutta La Veyn satanismissa puhutaan siitä kostosta. Kyllähän ihmiset ovat varsinaisia paskiaisia, usein olen miettinyt keinoja kostaa niin, etten joutuisi vaikeuksiin. Kuitenkin kostamisesta seuraa taas vastakosto, ja muutenkin jos kostaisin kaikille väärintekijöille, en muuta ehtisi tehdäkään ja menettäisin järkeni jos suunnittelisin aina kostoa. Tietenkään lyöjälle ei tule kääntää toista poskea, ja jos rikosilmoitus ei jostain syystä onnistu, kannattaa unohtaa tämä mulkero. Vaikeaahan se on eikä tarvitse antaa anteeksi, mutta voi koittaa unohtaa.
Eihän ihmiset välttämättä tarvitse mitään uskontoa siihen mitä ihmiset kutsuvat yleisinhimilliseksi moraaliksi, mutta olen huomannut, että monet kristillissiveellisesti elävät eivät joudu moniinkaan hankaluuksiin. Sitäpaitsi olen huomannut monien kristittyjen päässeen eroon tekopyhästä itsepetoksesta juuri uskontonsa avulla, myöntämällä pahuutensa. Saatananpalvojat kuten jarnoelkit taas vaikuttavat yhtä oudoilta oikeudessa naureskellessaan veritöilleen kuin hellariteltassa hihhuloivat uskovaisetkin, jotka kyyneleet silmissä kertovat jeesuksen koskettaneen heitä yöllä.
Eihän ihmiset välttämättä tarvitse mitään uskontoa siihen mitä ihmiset kutsuvat yleisinhimilliseksi moraaliksi, mutta olen huomannut, että monet kristillissiveellisesti elävät eivät joudu moniinkaan hankaluuksiin. Sitäpaitsi olen huomannut monien kristittyjen päässeen eroon tekopyhästä itsepetoksesta juuri uskontonsa avulla, myöntämällä pahuutensa. Saatananpalvojat kuten jarnoelkit taas vaikuttavat yhtä oudoilta oikeudessa naureskellessaan veritöilleen kuin hellariteltassa hihhuloivat uskovaisetkin, jotka kyyneleet silmissä kertovat jeesuksen koskettaneen heitä yöllä.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mutta Jarno Elg piti itseään aina satanistina - ei saatananpalvojana.
Vai sellainen satanisti sitten... Huh huh, mikähän Saatanan kirkon kanta tuohon olisi?
CoSin julkisuuskuvaan kuuluu, että sen jäsenten on noudetettava maansa lakeja. Mutta tarviiko olla CoSin jäsen ollakseen satanisti?
Ei kuulemma. Siis vaikka eläisikin satanistisen maailmankatsomuksen mukaan, onko kuulemma satanisti, halusi tai ei. Minä en taida olla, koska tämä ajatus kostosta ei ole hyvä.
Olen aivan takuuvarma, että ainakin minun nuoruudessani ristit väärinpäin kaulassa ja black metal -paidat päällä kulkeneet halusivat olla pahoja hurjien puheiden perusteilla, vaikka sydämessään tunsivat toisin. Tänään he ovat ihan toisia ihmisiä ja nuoruuden uhma ja riena on poissa. Samanlaisina vieläkin pysyneet ovat oikeasti hankaluuksissa poliisin kanssa. Pennut on pentuja. Niinkuin tupakanpolton yläasteella aloittanut penska haluaa näyttää kovanaamalta, vaikka oikeasti pitää tupakointia järjettömänä, eikä oikeasti halua olla kovanaama.
Saatananpalvonnan vuoksi mielisairaalassa olevat voivat olla siellä paitsi rikollisten seksuaalisen hyväksikäytön ja huumeiden vuoksi, kuin myös sen kauhean henkisen ristiriidan takia, jonka omantunnon vastainen touhu on aiheuttanut. Tämä aiheuttaa niin paljon henkistä stressiä, että ei ihme jos järki pettää. Uskontojen uhrien tuki ry:n sivustolle voisi lisätä Jehovan todistajien ym. mielenterveydentuhoajien ja hyväksikäyttäjien lisäksi saatananpalvojaryhmät, ilman mitään jeesustelua.
Eräs lainaus. Pahuudella on attraktionsa, jonka jokainen voi tuntea, vain tekopyhät kieltävät... hail satan ja niin edelleen. Myös hyvyydellä on viehätyksensä, jonka tekopahat kieltävät, joten "stay true to yourself". Hail jesus?
"Uskontojen uhrien tuki ry:n sivustolle voisi lisätä Jehovan todistajien ym. mielenterveydentuhoajien ja hyväksikäyttäjien lisäksi saatananpalvojaryhmät, ilman mitään jeesustelua."
Kysymys kuuluukin, että mitkä saatananpalvontaryhmät? Yksittäistapauksia saattaa tietenkin vielä olla, mutta järjestelmällinen saatananpalvonta on lähinnä urbaanilegenda. Nykyään "ristit väärinpäin kaulassa ja black metal -paidat päällä kulkevat" tuntevat itsensä lähinnä satanisteiksi, koska sitähän satanismi niin helposti monille on: glamouria.
Ja vielä:
"Siis vaikka eläisikin satanistisen maailmankatsomuksen mukaan, onko kuulemma satanisti, halusi tai ei."
Minusta on turha kutsua itseään satanistiksi, jos ei harjoita satanismin uskonnollista puolta, eli rituaaleja. Etenkin, koska Saatanallinen raamattu ei ole kovin koherentti teos, vaan repeilee joka suuntaan, joten monilla on eri käsitys "satanistisesta maailmankatsomuksesta."
"Minä en taida olla, koska tämä ajatus kostosta ei ole hyvä."
Niin. Toisaalta Saatanallinen raamattu edustaa silmitöntä kostoa, mutta toisaalta taas järjenkäyttöä. Tulkintakysymys.
http://www.pakanaverkko.fi/vox/huomioita_julkilausumista.shtml
kohta 5
kristityt herjaavat niin monesti meidän (Satanistien/palvojien) herraamme Saatanaa viesteisään, joten siinä on kyse Saatanallisen Uskonrauhan rikkomisesta.
-jos joku Saatanan edustaja vastaa heidän viestiinsä
herjaten jeesusta poistetaan viesti heti tai syytetään uskon rauhan rikkomiseta..BUA HAH HAH HAH HAA
"Tietenkään lyöjälle ei tule kääntää toista poskea, ja jos rikosilmoitus ei jostain syystä onnistu, kannattaa unohtaa tämä mulkero. Vaikeaahan se on eikä tarvitse antaa anteeksi, mutta voi koittaa unohtaa."
Tähän satanistit käyttää kirousta. Kirousrituaalissa voi purkaa oman vihansa symbolisesti esimerkiksi nukkeen tai vaikkapa polttaa kohteen hiuksia yms. Kiroaminen muistuttaa paljon verikostoa. Kummassakin on samanlaisia piirteitä. Oikeutta ei olla saatu tavanomaisilla menetelmillä, joten se täytyy ottaa omiin käsiin. Kiroamisessa on vain vaikeampi saada selville todellista syytä uhrin rahapulaan, työttömyyteen, aivohalvaukseen tms.
Onnettomuuksia sattuu.
Taas kerran on sekoitettu satanismi ja saatananpalvonta toisiinsa.
Ja kostamisessa on kyse omasta mielenrauhasta.
Tapahtuneita asioita kun ei voi pyyhkiä pois ihmisen muistoista vain unohtamalla, vaan koetut vääryydet muistetaan kunnes ne on tavalla tai toisella takaisin maksettu.
http://i22.tinypic.com/25sy9ll.gif