kaiken kattava vakuutus

onko mahdollinen

Voinko saada semmoisen vakuutuksen että voin mennä lääkäriin vaikka joka päivä jos kolottaa ja vakuutus korvaa kaiken?

2

1288

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • korvausvakuutusta, vai?

      Itselläni on tuollainen, yli 25 v sitten otettu, omavastuuton, ja siinä ei ole mitään rajouituksia, koska olen ollut terve sitä hakiessani ja kun se on aikoinaan minulle myönnetty. Vakuutukseni on Pohjolasta.
      Lapsillani oli aikoinaan samasta paikasta vakuutukset, omavastuuttomat, ei-rajoituksia, mutta...kun he täyttivät 20 v, vakuutus muuttui, jatkoin vakuutusta, ja silloin vanhemmalle tuli rajoitukset, hänellä astma ja acne, koska oli niitä tuossa sairastellut, keuhkosair.tuli elinikäinen rajoitus, ja acne-raj. päättyy kun esikoinen täyttää 30v (nyt hän on 25 v). Nuorimmaisella ei ole rajoituksia (hän on 23v), mutta omavastuu on.
      Joistakin vakuutusyht. voi saada vielä omavastuuvapaan vakuutuksen, harvinaista se kylläkin on. Voit kysellä ja kilpailuttaa vak.yhtiöitä.

      Et kerro ikääsi, terv.tilaasi ym.

      Hakemuksessa kysytään kaikki aiemmat sairaudet, kysytään saako esim. lääkäriasemilta luovuttaa aiempaa terveydentilaa koskevat epikriisit jne.

      Niille sairauksille joita haettaessa on, niihin tulee rajoitus, esim. pari korvatulehdusta per vuosi saattaa jo aiheuttaa sen, että rajoitukseksi tulee korvasairaudet.

      Maksan itse vakuutuksestani 580 euroa vuodessa, omalla kohdallani vakuutus ns. maksaa itse itsensä takaisin, sillä tarvitsen niin lääkärissäkäyntejä (mm. yks.endokrinologi, gynekologi jne.) kuin lääkkeitäkin vuodessa ainakin kolminkertaisesti tuon summan verran.
      Vakuutuksen summa kasvaa iän myötä, eli itse olen 48 v. tällä hetkellä ja maksuni on tuo aiem. mainittu.

      Jos kertoisit hieman tarkemmin, esim. ikäsi, niin voisi sitten "jeesata" paremmin.

      Ilman omavastuuta olevia vakuutuksia ei tietääkseni (en ole aivan varma!!!) saa kuin ei-syntyneille tällä hetkellä, voi olla että jollain vak.yhtöllä on aikuisellekin sellainen, mutta a) en tiedä ja b) hieman epäilen. Ja nyt siis tarkoitan vasta otettuja/otettavia vakuutuksia. Vanhoissa niitä vielä löytyy, kuten omassanikin tilanne on.

    • vaikka kuinka paljon

      Kyllähän tuollaisia vakuutuksia on vaikka kuinka paljon, mutta jos on ollut ennestään joitain sairauksia, ne voidaan tapauksesta riippuen joko rajata pois vakuutuksen korvauspiiristä tai koko vakuutuksen saaminen voidaan evätä niistä johtuen. Esim. lievätkin mielenterveyden ongelmat viimeisen viiden vuoden sisällä eväävät koko vakuutuksen useimmissa yhtiöissä, ja usein jo kaksikin poskiontelontulehdusta vuoden sisällä aiheuttavat usein rajoitusehdon. Lisäksi sellaisetkin oireet, joista selviää pelkillä käsikauppavalmisteilla ilman lääkärissäkäyntiä vakuutuksen hakemishetkellä, kuten minulla ihottuma, aiheuttaa rajausehdon. Kuukautisongelmat (kivut, kiertohäiriöt) usein rajataan korvauspiirin ulkopuolelle, jos on sellaisia ollut ennen vakuutuksen ottoa. Allergiat ja akne lähes automaattisesti myös aiheuttavat korvausehtoja.

      Nykyään lähes kaikissa vakuutuksissa on omavastuu, Veritaksesta tosin saa myös aikuisten vakuutuksia ilman omavastuuta, mutta vakuutusmaksu on taas vastaavasti suurempi.

      Aiemmin sai vakuutuksia helpommin ja paremmilla ehdoilla. Esimerkiksi minun vanhempani ottivat ennen syntymääni (80-luvun puolivälissä) minulle Suomi-yhtiöiltä (joka ei enää myönnä uusia vakuutuksia) nuorisoturvan, joka korvasi omavastuuttomasti sellaisiakin asioita, mitä ei mikään nykyinen vakuutus korvaa (kuten silmälasit ja matkakuluja), mutta se päättyi täyttäessäni 20 vuotta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sun ja kaivattusi

      ikäero? Kumpi vanhempi, m vai n?
      Ikävä
      88
      1577
    2. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      12
      1460
    3. Kai sä näät

      Ku sua katson et olen aika rakastunut. Rakkaus ei vain ole aina niin yksinkertaista
      Ikävä
      98
      1390
    4. Katsotko mieluiten

      Kaivatussasi mitä?
      Ikävä
      69
      1260
    5. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      104
      1199
    6. Mikä on ollut

      Epämiellyttävin hetki sinun ja kaivattusi romanssissa?
      Ikävä
      116
      1150
    7. Anne Kukkohovi ei myykkään pikkuhousujaan

      Kyseessä oli vain markkinointitempaus. Anne höynäytti hienosti kaikkia ja Onlyfans-tilinsä tilaajamäärä lähti jyrkkään n
      Maailman menoa
      257
      972
    8. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      69
      971
    9. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      18
      925
    10. Pidätkö kaivatustasi

      Minkä vuoksi erityisesti? Mikä hänessä vetoaa?
      Ikävä
      37
      907
    Aihe