Yhteys irc-palvelimeen takkuaa

Kokeilin vaikka mitä palvelinta. Onkohan koneeni asetuksissa jotain vikaa? Mulla on käytössä laajakaistayhteys, joka on jaettu tälle toisesta koneesta. Käyttis on Win2000 professional.
2124
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Pitäisikö IRC-clientiin laittaa välityspalvelimeksi se kone, joka suoraan on netissä?

mIRC:ssä tuo on epäloogisesti kohdassa firewall.
Sinne tyypiksi proxy ja hostiksi
:8000
Tietysti tuo portti voi olla jokin muukin, kuin 8000...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Otus80 kirjoitti:

Kokeilin vaikka mitä palvelinta. Onkohan koneeni asetuksissa jotain vikaa? Mulla on käytössä laajakaistayhteys, joka on jaettu tälle toisesta koneesta. Käyttis on Win2000 professional.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu