Miksi tehdä valuharkosta kun se on työläin tapa tehdä talonseinää. Ei mitään järkeä. Ruotsissa on julkaistu tutkimus, jossa eristeharkot tyrmätään täysin. Vettä kertyy vuosien aikana eristeeseen. Eikö näistä rakentamistavoista ole jo opittu vuosikymmenien aikana. Samat virheet toistetaan vuosikymmenestä toiseen. Joo-o.
Ei järkeä
Uretaanipullo
102112
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tuohon tutkimukseen, kiinnostaisi kyllä.
Valuharkosta huolella tehtynä saa hyvän seinän, itse pidän sitä ehkä tarpeettoman jämeränä omakotitalon seinäksi mutta eipähän tuuli heiluttele...
Koskiko asia myös kevytsoraharkkoa, kevytsora kun materiaalina on hieman eri kuin betoni.
haksahtaa harkkoihin ja puolustaa sitten tätä kuona-ainetta henkeen ja vereen. Eristeharkkojenkin markkinointi on tehokasta, eikä veden kertymisestä rakenteisiin puhuta mitään.
Odotettavissa lienee toinen hometaloaalto. Sitten vaan ihmetellään.
varsinkin on, tuovat nykyään kiinasta, kun lähempää venäjällä on jo kaikki betonikuona omassa käytössään.
Kelaas jostain kuukkelista, mitä tarkoittaa rakennusaineissa M1 -luokitus.
Ja palataan sen jälkeen sipoon ja papuihin.
Minuakin kiinnostaisi saada tietoa ko. ruotsalaisesta tutkimuksesta! Toivottavasti saat laitettua tänne linkin ko. tutkimukseen.
lyömällä kookleen Swedish investigation of stone filled by plastic, alaotsikko health broblems written by Tomas Engelöf, Uppsala univeritet.
noilla hakusanoilla (kirjoitusvirheet korjattuinakaan). Voisitko olla ystävällinen ja laittaa tänne suoran linkin. Tutkimus kiinnostaisi kovasti. Kiitos!
Eikö vettä kerry kaikkiin hengittäviin rakenteisiin, jos sisäilman absoluuttinen kosteus vastaa ulkoilman lämpötilassa yli 100%:n kosteutta pidemmällä aikavälillä? Se, mihin kohtaan seinää kosteus kertyy, riippuu rakenteesta. Yleensä se kertyy eristeeseen, sipossa riippuen kosteudesta johonkin kohtaan seinää, yleensä lähelle ulkopintaa. Jos estää hengittävyyttä esim. ei-hengittävällä maalauksella, niin ongelma pienenee. Vai olenko täysin hakoteillä?
siporex-runko talossa ja ulkopuolella 15 senttiä villaa. Ei siellä mitään vettä ole.
Muuten olisin rikas, kun ei tarvitsisi maksaa vesilaitokselle eikä jätevesimaksujakaan.
Kummaa höpötystä - kokeile niin näet.
Talon ulkopuolella? Älyttömämpää en ole pitkään aikaan kuullutkaan, mutta harkkorakentajathan ovatkin ihan oma lukunsa.
kivi sisällä ja ulkopuolella 15-20 senttiä villaa rappaus tai tuulensuoja ja laudoitus/kivi.
Ei mitään tuskaa kastepisteistä tai muustakaan muovipulloratkaisuista ja mainio eristävyys/asumismukavuus.
Selaahan vähän kirjallisuutta, niin tiedät sinäkin, etkä jauha joutavia.
Muistaakseni mm Paroc tarjoaa rappausratkaisuja ja taitaa sellainen päällyste olla Tikkurilastakin.
Puulaudoitus syntyy itseltäsikin kunhan selviät ensi ällikästäsi.