Baari & Lapsi

menin baariin illalla 19.00 ja baarissa vipeltää n. alle 6v lapsi ja äiti vain dokaa ja poltaa jossain siel. me muut asiakkaat saamme olla vahtamassa sitä muksua. näin suomessa kait tänä päivänä kasvatetaan lapsia...iltapäivä tarha on se paikallinen lähi-kapakka.
4619
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

.. on yleensä sääntö, että klo 19 tai 20 jälkeen, en muista kummin se oli, ei lapsia saa ottaa mukaan raflaan. Ei edes terassille.

On aina surullinen näky, kun kesäteranssin aidan ulkopuolella on vauvanvaunut.. tosin voihan olla, että äiti (ja isä) ovat vain piipahtaneet, tavanneet tuttuja ja istuvat vain juttelemassa eivätkä ole dokaamassa ja että kyseessä on jokin harvinanen poikkeustilanne. Kesällä on vähän vapaampaa. Niin että siinä mielessä ihan kaikkea ei kannata tuomita, tästä sun tapauksesta en kirjota.

Mulla oli ennen naapuri, opskelevia yksinhuoltajia oltiin molemmat. Mun olisi pitänyt aika usein kattoo sen lasta, mutta sitten tein stopin, kun en saanut samalla tavalla sieltä lastenhoitoapua. Hän suuttui mulle. Hän sanoi: lapsella on ihan yhtä turvallista olla, onpa hän kotona istumassa vai onko hän tuossa lähibaarin terassilla: lapsi löytää hänet aina kun on tarve.
Että silleen.

Äänestä

miksette puutu tollaseen asiaan???
tuohan on kamalaa. huomauttakaa lapsen äidille!!! ja jos ei auta niin lastensuojeluun. auttakaa te niitä lapsia joita omat vanhemmat ei auta!!!

Äänestä

Baari ei ole lapselle todellakaan oikea paikka, enkä tarkoita pelkästään tupakan savua. Baareissa juopot käyttäytyvät ja puhuvat siten, että se varmasti pelottaa lapsia. Muistan, kuinka minua lapsena pelotti kun omat vanhempani olivat humalassa. Eivät he olleet väkivaltaisia tai vihaisia, pikemminkin iloisen riehakkaita. Mutta sellainen yhtäkkinen käytösmuutos hämmentää lasta.

Toisaalta sitäkin tapahtuu, että vanhemmat lähtevät baariin ja jättävät 6-vuotiaan yksin kotiin, mahdollisesti vielä huolehtimaan pikkusisaruksista. Kalliossa asui vastapäisessä talossa sellainen perhe. Sydämestä kylmäsi kun viidennen kerroksen ikkunalaudella istuskeli muutaman vuoden ikäinen tyttö pikkuvauva sylissään itkemässä surkeasti äitiään.

Äänestä

Mulla on ittelläni 6 vuotias poika, enkä kyllä missään nimessä veisi poikaani mihinkään paareihin... Jos näkee sellaseen aikaan lapsen kapakassa ja äiti vielä repii pers kännejä, eikä huolehi lapsestaan, niin ilmotus vain lastensujeluun... Ei sellainen äiti lasta tarvi jos ei yhtää oo vastuun tuntoa, vaan vie baariin lapsen... En ymmärrä!!!!!!!!!!!!
Huonoa esimerkkiä lapselle....

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Baarikärpänen kirjoitti:

menin baariin illalla 19.00 ja baarissa vipeltää n. alle 6v lapsi ja äiti vain dokaa ja poltaa jossain siel. me muut asiakkaat saamme olla vahtamassa sitä muksua. näin suomessa kait tänä päivänä kasvatetaan lapsia...iltapäivä tarha on se paikallinen lähi-kapakka.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu