Viikoksi rannikolle

anonyymi

Suunnitelmissa olisi kierrellä vähän Irlannin rannikkoa ja poiketa ainakin Corkissa, Killarneyssa ja Galwayssa.

Kuinka paljon viikossa ehtii nähdä?

Kuinka paljon tällaiselle reissulle suunnilleen kannattaisi euroja varata? B&B on varmaan edullisin tapa yöpyä, kannattaako huoneet varata etukäteen?

Muutakin saa kertoa mitä mieleen tulee. Kiitos =)

3

664

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kultahippunen

      Katselin noita autovuokria mutta en oikein mistään löytäny tietoa paljonko maksaa, kun haluan lisävakuutuksen siltä varalta että autolle sattuu jotain.

      Oletteko siis ottaneet sellaisen ja mistä ja paljonko on tullut muita kuluja, bensan lisäksi =)

    • Jeanie Johnston

      Käytiin joulun aikaan autolla kiertämässä Dinglen niemimaa ja Ring of Kerry (Kerryn niemimaa). Dinglessä meni 2 päivää, ja samoin Kerryssä. Ajomatkat eivät ole hirveän pitkiä, mutta tekee mieli pysähtyä usein, kun matkan varrella on mm. maailman kauneimmat maisemat, värikkäitä pikkukyliä persoonallisine asukkeineen ja pubeineen ja lisäksi vielä kaikenlaisia arkeologisia erikoisuuksia. Killarney oli mielestäni tylsä kaupunki ja sieltä oli vaikea löytää vapaata huonetta. Suosittelen Killarneyn sijasta Dinglen kylää, se on yksi parhaista paikoista joista olen koskaan käynyt. Maailman parhaat pubit myös! Huoneita saa kyllä guesthouseista ja B&B:istä ilman ennakkovarausta. Mutta mitä isompi kaupunki, sitä kauemmin joutuu etsimään vapaata huonetta. Pikkukylistä löytää varmemmin yösijan, vaikka pubin yläkerrasta. Siistit en-suite (=oma vessa suihku)-huoneet maksavat lounais-Irlannissa n. 30-45 euroa/henkilö eli kahdelta n.70 euroa/huone.

    • Pekkoman

      Jeanie on oikeassa: Dingle on hyvä paikka! (The Dingle pub ja toinen keltainen pub, jonka nimi oli iiriksi "droicead beag" tai jotain... Paljon nähtävää: Kerryssä hieno Valentia island, jonne pääsee joko lautalla tai toisesta päästä siltaa pitkin. Tiet ovat tosi kapeita, pusikkoon päin joutuu väistämään usein.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      105
      2633
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      103
      1769
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1535
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      16
      1242
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      22
      1058
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      973
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      46
      953
    8. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      94
      938
    9. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      120
      931
    10. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      338
      836
    Aihe