Onko kukaan laitellut näitä uusia skoottereita
oikein viimeisen päälle tiukkaan iskuun ?
Selailin Mopo-sportin luetteloa ja huomasin että
sieltähän saa siihen vaikka mitä palikkaa. Onko
näistä kevlar-hihnoista ja teräs-variaattoreista
hyötyä voimansiirron kestävyydelle ja tuleeko
putkella ja suuremmalla sylinterilla todellista
tehoa ?
Pystyykö tuollaisella laitteella polttamaan
kumia ? Kyllä meinaan sinivuokon naama venähtää
kun se huomaa että joku polttaa skootterilla
kumia valoissa =)
Skootterin viritys
29
13310
Vastaukset
- *myyjä*
no omaa kokemusta löytyy moparin kassalta...joten
kevlar hihna on huomattavasti kestävämpi kun
tavallinen ja variaattori kannattaa vaihtaa
multivariin, 68cc pytty tehoputken ja isomman
kaasarin kanssa tuo hilppasen
ruutia...variaattoriin on myös saatavana
eripainosia rullia jotka vaikuttaa
mm.kiihtyvyyteen- Ana
Varmasti tulee lisätehoja! jos on oikeetpalikat.
sopiva tehoputki kannatta hommata ensiks.. muuten
ei muista virityksistä juuri oo apua. ja jos on
kierrostenrajoittimia nehuitsinkuuseen ja heti!
n.7-10hv tehoilla kulkee varmaan 80km ja lähtee...
sopivat välitykset on hyvä valita sen mukaan
millanen tehoalue muotoutuu. - FeikkiS
Ana kirjoitti:
Varmasti tulee lisätehoja! jos on oikeetpalikat.
sopiva tehoputki kannatta hommata ensiks.. muuten
ei muista virityksistä juuri oo apua. ja jos on
kierrostenrajoittimia nehuitsinkuuseen ja heti!
n.7-10hv tehoilla kulkee varmaan 80km ja lähtee...
sopivat välitykset on hyvä valita sen mukaan
millanen tehoalue muotoutuu.peugeot speedfight kulkee ilman rajottimii 95KM/H
tasasella.. en tiiä sitte miten kulkee teharin
kaa..? mutta on aika tykki skootteriks.! - nikne
FeikkiS kirjoitti:
peugeot speedfight kulkee ilman rajottimii 95KM/H
tasasella.. en tiiä sitte miten kulkee teharin
kaa..? mutta on aika tykki skootteriks.!Mitä kaikkia rajottimia speedfighterissa on ja onko helppo ottaa kaikki pois?
- pösöeiul95
FeikkiS kirjoitti:
peugeot speedfight kulkee ilman rajottimii 95KM/H
tasasella.. en tiiä sitte miten kulkee teharin
kaa..? mutta on aika tykki skootteriks.!voi vitun pellet ketkä sanoo jonku kurittoman skootterin menevän yli 80... pösö kulkee kurittomana prikan poiston ja hukkiksen tukkimisen jälkeen noin 80 mittariin suoralla mutta gps näyttää sen 70 MAX, vakio mittari kusee noin 15,,,,,
- miksaxa
FeikkiS kirjoitti:
peugeot speedfight kulkee ilman rajottimii 95KM/H
tasasella.. en tiiä sitte miten kulkee teharin
kaa..? mutta on aika tykki skootteriks.!Onko speedfight 3:ssa rajotettu kierooksia? Jos on niin voisko joku pistää linkkiä mistä saa ostettua siihen rajottamattoman cdi-boxin tai kertoo että miks ei kulje; tehoputki kiinni, prikka pois ja isompi suutin ja kevyemmät rullat.
- jani
Kyllä skootterilla pystyy polttamaan kumia!
itselläni on peugeot speedfight2 ja sillä palaa
kumi helposti.Kiinni on malossin
multivariaattori,kevlarhihnat,gianelli sportpro6
tehoputki.70cc,17.5mm dellorto,hyvin kulkee=)- D!MX
no mulla kumi palaa tolla vitun baotianilla!!!! 2001 vuoden malli baotian, täysin vakio kulkee noin 70 ja kumi palaa helposti=))
- sinivuokot
paljon tulee sakkoja? meneekö kevytmoottoripyrävero? tuleeko uusintakatsastaa? lykkääntyykö ajokortti? mitä seutaamuksia tulee,kun (huom ei jos) poliisi ratsaa "mopon"
- MBKMAN
Kyllä pitää paikansa jos ostat pelkän teharin niin
sillä pääset jo aika pitkälle mutta jos rahat
riittää isompaan sylinteriin niin kannattaa ostaa
molemmat ja silloin kannattaa hankkia myos täys
vahvistettu kevlar hihna koska skootterin vakio
hihna on tosi heikko.Näiden viritysten jäkeen sen
skootterin pitäis kulkee jo yli satasta.- nikne
mikä on paras tehäri pösööön ???? tarviikko muuttaaa jotain muuta kun hommaaa teharin
- tehari virveli
tehariiiiist
mikä on paras tehäri pösööön ???? tarviikko muuttaaa jotain muuta kun hommaaa teharin
- D!MX
Oon muuten polttanu kerran valoissa kumia!!! 2001 vuoden mallisella baotianilla. Vahingossa ku lähin paloivat punaiset valot onneks se skode lähti aika äkäsesti=)) vaikka onkin ihan vakio paska
- jannu92
miten tuo malossin multivari vaikuttaa skootteriin? vaikuttaako nopeuteen mitenkään vai vaan kiihtyvyyten??
- nopeuteen!
jannu92 kirjoitti:
miten tuo malossin multivari vaikuttaa skootteriin? vaikuttaako nopeuteen mitenkään vai vaan kiihtyvyyten??
Lisää nopeutta(vastaa isompaa vaihdetta) ja vastapainejousi kiihtyvyyteen.
- Rolle91
kyllä mun pösö vaan polttaa kumia kun pistää etu jarru pohjaan ja pistää painon aivan eteen et perä ei ole iha kokonaan maassa.. niin se alkaa puörittää,.. prikka pois ja tehari on vaan mun virit..
- Skill
Kyllä vakio skootterillaki kumia polttaa Ja sakot saa...
- baotian 2009
multa meni hihna poikki kesken matkan skootterista
no nyt on uusi hihna ja entiset meno halut on tiessään
ennen kulki tasasella 65km t (variaattorin piuha nyppästy irti)
nyt kulkee juuri ja juuri 45 km t
kiihtyvyyttäkään ei juuri ole
ennen kiihty tosi hyvin ja välittömästi
hyyty ylämäkeen
mikä siinä nyt on vikana
hihna on oikeen mittanen- Benelli49x
Uus hihna pitää sisäänajaa, toi on normaalia että tuntuu huonommalta ja kulkee hitaammin koska hihnalla pitää ajaa about 500km ennenkuin se istuu kunnolla..
- edellinen
apua
- Janne. *Isäntä*
Ihan oikein sulle! Siinäs opit ettei kannata viritellä.
Osta moottoripyörä jos ei sallittu nopeus riitä. - toukka
Mulla on yamaha aeroxissa prikka pois, kevyemmät rullat, isompi suutin ja tehari ja noilla menee 80 - 85 km/h. Miten vaikuttaa nopeuteen jos vaihtaa kevlar hihnan ?
- techdawn
jos se ei oo leveempi nii ei mitenkää ku se kevlari on tarkootettu vaan kestämään kovempaa menoa esim kisaamista
- =D
Kyllä vakio baotianilla kumi palaa ja märällä
http://www.youtube.com/watch?v=9WTFI8xHnX4 - pv boy
Skootterit on nössöille ;)
- hm
joojoo., mun pösö polttaa nakkia edestä ja takaa. haittaakse?
- aeroxipoika
haittaako se jos hihna on noin 1.5mm vanhaa leveämpi?
- solifer50s
Haittaako se paljonki jos variaattorin hihna on 5mm liian lyhyt suosituksesta ja jos ei välttämättä ole "huom. mallikohtanen mutta merkki on" kiitoksia kaikesta helppaamisesta ja ei sitten mitään dissaamista tai muuta ainoastaan auttamista,(kiitos :D)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11546Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras911450Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221031Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva186891Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2777- 103757
Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42731Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29730- 7694
- 60683