Onko jollain kokemusta, että akupunktiosta olisi ollut apua unettomuuteen?
akupunktio ja unettomuus
9
8081
Vastaukset
- hoidetaan unettomuutta!
Syyt voivat olla monenlaiset, mutta pääsääntöisesti hoidossa pyritään rauhoittamaan mieltä ja hermostoa. Jossain tapauksessa myös parannetaan ravinnon imeytymiskykyä niin, että syntyy riittävästi verta elimistön tarpeisiin. "Veren vähyys" voi olla eräs unettomuuden syy, vaikka länsimaisesta ihmisestä tämä saattaakin kuullostaa kummalliselta. Etsi itsellesi kiinalaisen lääketieteen terapeutti ja hakeudu vastaanotolle.
- vaikutus
Jouduin syömään kipuihin lääkkeitä jotka aiheuttivat riippuvuutta. Vieroitusoireina oli järkyttävä täydellinen unettomuus. Järkyttävää siksi, että olin loppuun väsynyt, mutten pystynyt vaipumaan uneen, edes hetkeksi.
Kolmen jälkeen minulla oli akupunktioaika fysioterapeutulleni, joka hoiti minua kipujen tähden. Kun kerroin valvoneeni kolme yötä, hän laittoi minulle armeijan akupunktioneuloja rauhoittaviin akupisteisiin. Neljäntenä yönä nukuin autuaalliset viisi tuntia ja pääsin unettomuudesta muutaman yön päästä kokonaan eroon.
Minun kokemukseni on, että AUTTAA! Tosin unettomuushan ei ollut aivan normaalia laatua:) Kannattaa ainakin kokeilla, vaikutuksethan ovat yksilöllisiä.- auttoi
Hyvä että auttoi, itse suhtaudun aika skeptisesti sellaiseen akupunktioon jota fysioterapeutit valitettavan usein tekevät. Eli on opeteltu vaan pisteitä, ei sitä miksi mihinkin laitetaan, ja kun esim unettomuus voi johtua eri syistä niin pelkillä pistekartoilla ei aina saada apua. Eli hyvä jos hoitaja on opiskellut kiinalaista lääketiedettä. Periaate on; mitä vähemmän neuloja, (osaa siis tarkentaa vaivan) sitä parempi.
- "neulatyynynä"
auttoi kirjoitti:
Hyvä että auttoi, itse suhtaudun aika skeptisesti sellaiseen akupunktioon jota fysioterapeutit valitettavan usein tekevät. Eli on opeteltu vaan pisteitä, ei sitä miksi mihinkin laitetaan, ja kun esim unettomuus voi johtua eri syistä niin pelkillä pistekartoilla ei aina saada apua. Eli hyvä jos hoitaja on opiskellut kiinalaista lääketiedettä. Periaate on; mitä vähemmän neuloja, (osaa siis tarkentaa vaivan) sitä parempi.
Juu, siksi niitä neuloja oli paljonlaisesti, koska myös alkuperäisten vaivojen akupunkio-pisteetkin neulotettiin. Nämä rauhoittavat siis lisäksi:)
Lihasjännityksiinkin akupunktio on hyvin auttanut, mutta vaikutus siihen on valitettavasti ollut ainakin vielä hyvin lyhyt aikainen, alkuun ainoastaan muutaman tunnin... myöhemmin muutaman päivän.
Mutta lyhytkin helpotus on kipuun tuntunut, ah niin autuaalliselta:) Vaikutus on varmasti hyvin yksilöllistä, riippuen vaivasta ja sen vaikeudesta, laittajan ammattitaidosta sekä potilaan "herkkyydestä" hoitoon. Jotkut reagoivat paremmin toiset eivät, toiset myös kammoavat neuloja niin, ettei hoitoa voida edes laittaa. - on mulla ainakin
"neulatyynynä" kirjoitti:
Juu, siksi niitä neuloja oli paljonlaisesti, koska myös alkuperäisten vaivojen akupunkio-pisteetkin neulotettiin. Nämä rauhoittavat siis lisäksi:)
Lihasjännityksiinkin akupunktio on hyvin auttanut, mutta vaikutus siihen on valitettavasti ollut ainakin vielä hyvin lyhyt aikainen, alkuun ainoastaan muutaman tunnin... myöhemmin muutaman päivän.
Mutta lyhytkin helpotus on kipuun tuntunut, ah niin autuaalliselta:) Vaikutus on varmasti hyvin yksilöllistä, riippuen vaivasta ja sen vaikeudesta, laittajan ammattitaidosta sekä potilaan "herkkyydestä" hoitoon. Jotkut reagoivat paremmin toiset eivät, toiset myös kammoavat neuloja niin, ettei hoitoa voida edes laittaa.akupunktiosta unettomuuteen. Ensimmäisestä kerrasta lähti uni paranemaan ja tuli tosihyvä rentoutuminen hoidon aikana. Mulla ainakin toimi todella hyvin koko hoito! Otin 3 kerran sarjan, jonka jälkeen oon nukkunut erinomaisesti. Tästä on jo muutama kuukausi aikaa.
- Nimetön
Kiinalaisella akupunktiolla voidaan tosi rauhoittaa hermostoa ja mieltä, niin että nukahtaminen käy helpommin. Turussa Suomen Kiropraktikkokeskuksessa kiinalainen akulääkäri hoittaa siitä asioista.
Puh: 02 - 2341 411
http://www.kiropraktikkokeskus.com/ - ei mitäänlyhytkurssi fysiot...
akupunktio.net tai finacu ainakin näistä löydät perinteisen kiinalaisen lääketieteen harjoittajia, joilla on ainakin 3 vuoden opiskelu ja diplomit siitä. He osaavat diagnosoida unettomuutesi syyn, sillä hoito siihen ei perustu samojen kriteerien mukaan kuin länsimaisen lääketieteen. Lääkäri määrää lääkkeet unettomuuteen, mutta nämä ammatinharjoittavat hoitavat syytä unettomuuteen. Unettomuus on seuraus syystä, eikä itse syy.
- kiinalaisen lääketieteen
terapeutteja löytyypi myös täältä:
www.klassinenakupunktio.org
Sivuilta saat suoraan paikkakunnittain esitetyn listan eri puolilla Suomea toimivista terapeuteista.
Carpe diem!
- Ei haittaakan ole
Toinen vaihtoehto että pyydät lääkäriltä melatoniini reseptin unettomuuteen. Melatoniini on kehon "unohormoni" jota erittyy luonnostaan silloin kun on pimeää. Kesällä sen eritys on pienempi ja joten kesällä nukutaan vähemmän kuin talvisin keskimäärin. Ei aiheuta vieroitusoireita eikä riippuvuutta. Voi käyttää myös pidempiaikaisesti - toisin kuin unilääkkeitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 19711762
- 585539
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462847- 402455
Ikävä sinua
Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k152444Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut342013Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,471939Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131911Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s71707- 341610