Digiboksit menevät pian vaihtoon

Teräväpiirtolähetykset alkavat etuajassa, mahdollisesti jo vuonna 2010. Niitä ei voi katsella nykyisillä digibokseilla.

http://www.iltalehti.fi/digi/200705046067513_dg.shtml
171752
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

näillä boxeilla. Ei vaan näe HD:tä, mutta mihin teräväpiirtoa tarvii ?

Äänestä

myös että jutussa oli sana "saattaa". Se ei tarkoita sitä että lähetykset alkaisivat silloin. Nykyinen viestintäministeri Linden sanoi pari päivää sitten televisiossa että 10 vuotta voi huoletta katsella näillä bokseilla.Että näin ne asiat on vielä kovasti epäselviä.Ei sitä nyt tarvitse vielä panikoida ja ostella kalliita teräväpiirtotelkkuja. Kyllähän niissäkin ajanoloon hinnat tulee roimasti alas.

Äänestä
  • Aivan, "saattaa". Silloin on luultavasti mahdollista lähettää DVB-T2-HDTV-lähetyksiä, jos bokseja on saatavilla ja lähetyspäässäkin on laitteet olemassa.

    Mitä HD-kanavia silloin näkyisi? Kuinka moni olisi valmis ostamaan HD-boksin ehkäpä muutaman kanavan takia. Jos satelliilista tutut maksulliset HD-kanavat tulisi jakoon antennipuolelle, niin silloin olisi ehkä halukkaita katsojia ja HD-kanavia kannattaisi lähettää tärkeimmille alueille.

    Äänestä

Ilman muuta on selvää, ettei yksikään nykyään myytävistä digibokseista voi olla enää kolmen vuoden päästä käyttökunnossa.
Minä olen vatrautunut ostamaan vähintään joka vuosi uuden boksin, enkä pidä sitä tahtia vielä ongelmana.

Äänestä

Onhan tuo ollut jo kauan tiedossa, että 2010 alkaa teräväpiirtolähetykset (itse asiassa koelähetykset saattaa alkaa hyvinkin pian). Vanhat boxit toimii silti edelleen 2010 jälkeenkin.

Ja voihan sitä jo nyt ostaa HD-boxin, jos luulee että muuten toimii vielä vuonna 2010.

Muutenkin sopiva boxin vaihtoväli on 1 vuosi eli kerkiän vielä pari kertaa vaihtaa boxia muutenkin ;)

Äänestä

"Maanpäälliset teräväpiirtolähetykset alkaisivat uudessa erillisessä kanavanipussa. HD-kanavia mahtuisi nippuun korkeintaan viisi kappaletta. Pakkausstandardi olisi mpeg4"

Viisi HOODEETÄ samaan nippuun. Siinähän katselette sitten HOODEE-palikointia koko rahan edestä.

-Hahhahhahhah

Äänestä

Ne vaihtavat ketkä haluavat teräväpiirtolähetyksiä katsoa. Voivat ne vaihtaa jo aikaisemmin, jos esim. antennitaloudessa halutaan katsoa hd-laadulla satelliitin kautta. Kuitenkaan tälläistä pakollista digisovitin rumbaa ei tule, koska hd-kanavat ovat ainakin aluksi täysin uusia kanavia. Siihen että esim. uutiset tulevat teräväpiirtona menee lukuisia vuosia. Nykyisella boksilla pärjää todellakin ainakin kymmenen vuotta. Turhaa pelottelua sanon minä, vaikka itse meinaan heti investoida kaapelissa hd-vastaanottimeen kun todellista tarjontaa sinne tulee.

Äänestä

No, mitä HD-boksia ja -telkkaria suosittelet antennitalouteeni?
Merkki, malli, hinta?

Äänestä

Tässä se vitsi sitten on:

"Maanpäälliset teräväpiirtolähetykset alkaisivat uudessa erillisessä kanavanipussa. HD-kanavia mahtuisi nippuun korkeintaan viisi kappaletta. Pakkausstandardi olisi mpeg4"

Viisi HOODEETÄ samaan nippuun. Siinähän katselette sitten HOODEE-palikointia koko rahan edestä.

-Hahhahhahhah


No voi voi kun se DVBT kaistanleveys EI riitä, niin se todellakin TARKOITTAA sitä, että on ainoastaan mahdollista lähettää AINOASTAAN 2 HDTV juttua kerrallaan. Se EI TARKOITTA sitä, että voisi lähettää DVBT SD kanavia yhtäaikaa.
ELI 2 hd tai useita sd DVBT kanavia. Elikkä pitää valita jompi kumpi!
Taajuuskaista ei riitä muuhun.

Äänestä
  • DVB-T:n kaistanleveys on pienempi kuin mitä DVB-T2:n kaistanleveys tulee olemaan. Lisäksi kapasiteettia voi kasvattaa näkyvyyden kustannuksella (esim. pienentämällä virheenkorjausbittien määrää).
    Lisäksi MPEG-4 AVC on tehokkaampi kuin MPEG-4 ASP (Xvid ja Divx) ja huomattavasti tehokkaampi kuin MPEG-2.

    http://www.rtt.tv/docs/2007/DVB-T2_tekniset_vaatimukset.pdf

    Joku säädös kuvanlaadulle kuitenkin tulisi olla, ettei saisi laittaa liikaa kanavia yhdeen kanavanippuun.

    Äänestä

Miksi suomessa digiboxeja ei vielä myydä HD-valmiita (HD-ready), jos muualla jo myydään, vai myydäänkö? Telkkareita myydään jo sekä HD-ready että Full-HD?

Pystyykö HD-ready TV:llä katseleen tulevia HD-lähetyksiä vai ei? Pitäiskö sitä varten sittenkin ostaa Full-HD?

Osaisko joku fiksu tarkentaa mistä on tosiasiassa kysymys?

Äänestä

Taalla USAssa on teravapiirtolahetykset arkipaivaa. Nykyinen satelliitin kautta tuleva resoluutio on HD 1080i elikka 1080 * 1024. Systeeemi pystyy 1080 * 1900 resoluutioon. Kuvan laatu on parempi kuin elokuvissa. Teravapiirto tulee omien satelliittien kautta kayttaen MPEG4 kompressiota ja kaikki boxit on vaihdettu uusiin, ei nayta olevan mikaan ongelma.
Ainoa ongelma on etta ohjelmien tallentaminen kuluttaa tokuttomasti kovalevy tilaa, eli 256 gigan levy tallentaa vain 50 tuntia ohjelmia.

Äänestä
  • dvd-levy-standardit. Nykyiselle DVD-levylle menee yksi elokuva. VHS-kasetille meni pyöreästi pari leffaa! (3 tunnin nauha)

    Kiintolevy on huono vaihtoehto ohjelmien tallentamiseen. Monesti sattuu niin että tuttavat haluavat nähdä jonkun ohjelman ja kiintolevyn/tallentimen raahaaminen naapuriin on hankalaa. Elokuvan voi tosin viedä USB-tikulla mikäli laitteessa on USB-liitäntä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


HD_Mies kirjoitti:

Teräväpiirtolähetykset alkavat etuajassa, mahdollisesti jo vuonna 2010. Niitä ei voi katsella nykyisillä digibokseilla.

http://www.iltalehti.fi/digi/200705046067513_dg.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu