Itselläni on juuri koeajossa Grand Scenic avattavalla lasikatolla ja reilussa moottoritievauhdissa jostain lasikaton luota alkaa kuulua vihellystä. Onko tämä tyyppivika vai vain tämän yksilön ongelma?
Uskaltaako avattavaa lasikattoa ostaa ja onko kiinteällä varustettu hiljaisempi?
Grand scenic lasikaton äänet
4
1606
Vastaukset
- mja
Kolmen vuoden kokemuksella, lasikatto sinänsä ei pidä ääntä. Olikohan kattosi varmasti 0-asennossa eli painoitko kiertokytkimen keskellä olevaa nappia? Kiertokytkin saattaa jäädä eri asentoon kuin kattoikkuna, siksi siinä on close-nappi keskellä. Varsinkin ikkunan 1-asento, missä vain ikkunan takareuna nousee hieman, aiheuttaa kovan suhinan vaikka ikkuna näyttäisi olevan kiinni. Se nimittäin nousee jostain syystä 0,5 cm myös etureunastaan, mikä aiheuttaa kovan suhinan. Puhut "vihellyksestä", sellaista kattoikkunasta ei kuulu, mutta katto_teline_ kyllä viheltää jalustastaan.
Kiinni ollessa ei ääntä tule. Mutta itse avausmekanismi on täysin turha, avaamisesta ei kannata maksaa. Kattoikkunaa ei käytännössä pysty pitämään auki yli 60 km/h sen suhinan takia, olipa ikkuna auki missä hyvänsä asennossa. Suhina johtuu siitä että kattoikkunalle ei ole paikkaa katon sisällä (kuten tavallisessa kattoluukussa) vaan se aukeaa katon päälle. Ja auton katolla mikä hyvänsä uloke, joka on ajoviimaa vasten, aiheuttaa tuulikohinaa. Kattoluukun ollessa auki tämä suhina kuuluu tietenkin sisään. Kokeilitkos ajaa kattoluukku avoinna, maantiellä?
Toinen hankaluus on se että luukun ollessa auki, aurinko porottaa helteellä pahasti kupoliin vaikka hiukset on tallella. Tämä ei tietenkään ole pelkästään Rellun ominaisuus, mutta tuli yllätyksenä.
Ja vihonviimeiseksi tulee pakkasella alkava jäiden natina. Kosteus jäätyy luukun alumiinisiin reunalistoihin. Näkee että luukun suunnittelija ei ole ajanut pakkasella. Jos olisi, niin luukun reunoissa olisi sähkövastukset, jotka sulattaisivat hetkessä sen kitisevän jäähileen. Aika paljon kitinään auttaa, kun pitää verhon kiinni koko talven. Ei minkäänlaisia ongelmia, vaikka kaveri pelotteli kondenssivedellä ja homehtumisella. Ei näy sellaisia.
Kiinteä taaempi luukku ei tunnu natisevan pakkasella.
Kattoluukun mekanismin kanssa sinänsä ei ole ollut ongelmia. Talvet luukku on kiinni, mutta käsittelen silti tiivisteet ym. silikonilla ennen pakkasten tuloa ja pyyhin välillä lämpimässä hallissa.- koeajaja
Se oli tyhjentävä vastaus. En tosiaan huomannut keskellä oleva close-näppäintä.
Seuraavalla kerralla taitaisit kuitenkin mieluummin ottaa kiinteän katon?
- EspooE
Minulla 40000 ajettu '06 Latitude, siis kaksiosainen, kiinteä lasikatto.
Sanoisin näin, että lasikatto ei ääntele.
Mutta talvella jää lasikatolla silloin kun:
* illalla ollut suojaa, lunta katolla, joka yöllä jäätyy
* lähdet liikkeelle, jonkin ajan päästä (riippuu lämpötilasta) jää alkaa lohkeilemaan katolla - se tuottaa ääntä, jota ehkä ekalla kerralla hieman säikähtää
Noh, lasten mielestä tuota jään "poksumista" on hauska katsella.
Lääkkeeksi, jos häiritsee:
jos lasikatolla paljon jäätä, hakkaa sitä hieman rikki, niin lohkeilee nätimmin ja nopeammin pois "häiritsemästä".
t. Espoon E
P.S. Joudun myymään tämän loistavan kulkupelin, sääli, joten jos kiinnostaa, laita vastaus tähän... - on niitä
Ajettaessa lasi kiinni vinkuna alkaa n. 120km nopeudesta alkaen. Jos on taakkateline katolla käyttöasennossa vinkuna kuuluu siitä tietysti jo alemmilla nopeuksilla. Ikkunaverho hillitsee ääntä *HIEMAN*. Talvella avattava ikkuna kitisee ja natisee jäästä. Verho auttaa jälleen vähän.
Mutta kevätkeleillä kaupunkiliikenteessä avattava lasikatto on jo mukava!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san3123665Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell302027Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.441656- 871523
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.991319- 1451205
- 811074
Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.981063Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61787Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52749