Kyseisiä sormuksia myydään nettihuutokaupoissa näennäiseen pilkkahintaan (n. $500). Missä mättää? Luvataan todistukset ja kaikki ja myyjälle annettu palautekin näyttää hyvältä. Itse sormuksen metalli on jotain 14 ct. Eli onko täkäläisten kultaseppien hinnoissa vaan niin jumalattomasti ilmaa?
1.0 ct timanttisormus
9
2921
Vastaukset
- tarkemmin
Timanteissa on eroja, et mainitse minkätasoista kiveä tuossa ollaan kaupittelemassa. Joku luokitusten alapäässä oleva se voi olla, mutta ei laadukasta kiveä tuolla hinnalla saa. Ei ilman sormusta tai sormuksen kanssa.
Ja jos palautteen antajat eivät ole virallisia tahoja, niin kuka tahansa sinne voi palautteensa kirjoitella, ja vaikka oikieasti eivät olisi maksettuja palautteenantajia, niin vielä jää epäilys tietävätkö itsekään mitä ovat ostaneet.
Et mainitse myyjää etkä tahoa joka muka todistuksen kivelle myöntää. Jos myyjä itse toimii todistuksen merkkaajana (ts. mikään tunnettu laboratorio ei sitä myönnä, ja nekin on väärennettävissä) en juuri ulkomaan kaupoille lähtisi.
Eiköhän hinta liiku oikealla tasolla kun menet suomessa kauppaan, otat sieltä tuon karaatin kiven (tarpeeksi laadukkailla ominaisuuksilla) keskustelun pohjaksi ja tingit siitä hinnasta noin 30-40% pois. Jos sen summan alta saat jostain niin kannattaa jo epäillä aitoutta.
Mutta kyllä, Suomessa on yläkanttiin hinnat ja mikä ärsyttävintä käytetään kiviluokituksissa laajempaa skaalaa (värin suhteen) kuin mitä rapakoitten takana. Ja tästä mahdollisesta skaalasta maksetaan ylihintaa, vaikka toinen kivi sormuksessa voi olla aivan toisesta laidasta kuin toinen.- pikkulilli
Jos timanttia kaupitellaan noilla GIA:n kriteereillä, niin mitähän se voisi Suomessa / maailmalla maksaa?
Eli jotain pöperöa kiveen on jäänyt, mutta väri on suht hyvä. - Huijausta?
pikkulilli kirjoitti:
Jos timanttia kaupitellaan noilla GIA:n kriteereillä, niin mitähän se voisi Suomessa / maailmalla maksaa?
Eli jotain pöperöa kiveen on jäänyt, mutta väri on suht hyvä.Kuulostaa aika lailla liian halvalta tuo.
Oma 0,52 ct W/VS timanttisormukseni maksoi n. 3700 euroa. Timantin hinta siitä yli 2000 euroa.
Karaatin kivellä varustetut maksavat kultasepänliikkeissä lähempänä 10 000 euroa, tietenkin kiven laadusta riippuen, joten haisee tuo tarjous tosi pahalta. - perheen nuorikko
Huijausta? kirjoitti:
Kuulostaa aika lailla liian halvalta tuo.
Oma 0,52 ct W/VS timanttisormukseni maksoi n. 3700 euroa. Timantin hinta siitä yli 2000 euroa.
Karaatin kivellä varustetut maksavat kultasepänliikkeissä lähempänä 10 000 euroa, tietenkin kiven laadusta riippuen, joten haisee tuo tarjous tosi pahalta.Kivesi oli melko kallis. Oma kiveni sormuksessa oli neliö prinsessahiottu TW/VS 0,64 ct. hintaa kivellä oli noin 1400 e ja 9 gramman valkokultasormuksessa 2400 e alveinensa. Omasta ideastani sormus ja suunnittelujen vekslausta oli paljon.
Helsingin keskustan liikkeissä varmaan exra lisää hinnoissa, ota ja tiedä.
www.midaankulta.fi hankin omani kun kaveri oli kehunut.
ps. karaatin kivellä jos sormus maksaa 10 000 niin kannattaa vaihtaa paikkaa. - jaljdjfsd
perheen nuorikko kirjoitti:
Kivesi oli melko kallis. Oma kiveni sormuksessa oli neliö prinsessahiottu TW/VS 0,64 ct. hintaa kivellä oli noin 1400 e ja 9 gramman valkokultasormuksessa 2400 e alveinensa. Omasta ideastani sormus ja suunnittelujen vekslausta oli paljon.
Helsingin keskustan liikkeissä varmaan exra lisää hinnoissa, ota ja tiedä.
www.midaankulta.fi hankin omani kun kaveri oli kehunut.
ps. karaatin kivellä jos sormus maksaa 10 000 niin kannattaa vaihtaa paikkaa.Taidat olla joku Midaan kullan mainosmies kun joka ketjussa sitä liikettä mainostat??
- vbvbvbvb
jaljdjfsd kirjoitti:
Taidat olla joku Midaan kullan mainosmies kun joka ketjussa sitä liikettä mainostat??
:) Midaan Kulta On Paras ja SILLÄ SIPULI!
- Timsku
Huijausta? kirjoitti:
Kuulostaa aika lailla liian halvalta tuo.
Oma 0,52 ct W/VS timanttisormukseni maksoi n. 3700 euroa. Timantin hinta siitä yli 2000 euroa.
Karaatin kivellä varustetut maksavat kultasepänliikkeissä lähempänä 10 000 euroa, tietenkin kiven laadusta riippuen, joten haisee tuo tarjous tosi pahalta.Kivesi on ollut kyllä ihan liian kallis. Itse sain tarjouksia vihkisormusta suunnitellessa, samankokoisista ja -laatuisista kivistä, sormuksen hinta ei olisi noussut millään kultasepällä yli 2000€.
- jo vain
Huijausta? kirjoitti:
Kuulostaa aika lailla liian halvalta tuo.
Oma 0,52 ct W/VS timanttisormukseni maksoi n. 3700 euroa. Timantin hinta siitä yli 2000 euroa.
Karaatin kivellä varustetut maksavat kultasepänliikkeissä lähempänä 10 000 euroa, tietenkin kiven laadusta riippuen, joten haisee tuo tarjous tosi pahalta.Kyllähän esim. Nykistä saa todella halvalla AIG:n tai AGS:n sertifioimaa kiveä. Suomessa kolmekertaa kallimpaa.
- Midaan Kulta
jo vain kirjoitti:
Kyllähän esim. Nykistä saa todella halvalla AIG:n tai AGS:n sertifioimaa kiveä. Suomessa kolmekertaa kallimpaa.
Siitä vaan netitse tilaamaan sertifikoitu kivi Nykistä. Maksu etukäteen, joka tulee sinulle "vakuutettuna" postitse. Sitten kiikutat jalokiven kultasepälle joka ihan varmaan antaa sinulle vakuutuksen kivelle kun istuttaa sitä että se ei rikkoudu edes promillen mahdollisuudella :)
Entä jos timanttisi onkin joku kristallin pala? Kenelle ajattelit valittaa. Entä jos se muka on hukkunut postiin jo ulkomailla? Oho ajattelin säästää muutaman satkun, mutta rahat meni mutta käteen ei jäänyt mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632112Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51765Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2331250En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71930Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.57836Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki20832Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?105741Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38688- 19686
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93679