Jälleen kerran sain yleiseltä lukea huoltoasemalta ostetusta pennusta. Heräsi kysymys, eikö tänä tiedon aikana (internet, media jne) ole vieläkään tarpeeksi informaatiota saatavilla? Miten asiaan voisi vaikuttaa? Tekisi mieleni huutaa turhautumiseni ääneen vaan eipä se täällä auta.
Tässä linkki keskusteluun: http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=102&conference=628&posting=22000000028549937
Tässä linkki keskusteluun: http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=102&conference=628&posting=22000000028549937
Vastaukset 15
Vanhimmat
niin että kaikkia ihmisiä ei KIINNOSTA mistä koiransa saa kunhan saa.
Näinhän se menee, kova koirakuume, hinta edullisempi, ei tarvita papereita kun tulee lemmikiksi. Ja kerran kun halvalla saa niin mikäs siinä.
Infoa on joka paikassa mutta sitä ei "kuumeessa" haluta nähdä.
Itse en enää jaksa vaahdota, kukin ottakoot koiransa mistä lystää. Joillakin käy tuuri jotkut maksavat oppirahoja vuosikausia.
Ei sitä omistakaan kasvateista voi mitään luvata. Aika näyttää mitä tuleman pitää. Mutta tukeni tarjoan pennun ostajalle tuli sitten mitä tuli.
on niin paljon puhuttu, että en jaksa uskoa kenenkään olevan niin tynnyrissä, ettei tieto tavoittaisi.
Itsekäs välinpitämättömyys, olipa kyse vaikka vääryydestä, on yksi syy. Sama sille kuka kärsii ja mitä, kunhan hinta on edullisempi.
Sääli ehkä joskus, kun se penturaasu on silmien edessä, mutta edeltä käsin kaupasta sovittaessa siitä ei voi olla kysymys.
Mitä muita syitä?
aiheesta,huomatkaa miten koiraa etsivä suuttuu saadessaan asiallisen kommentin:
http://tori.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000007&conference=4500000000001350&posting=22000000028529657
luulit kirjoittajan suuttuneen? Ihan asiallisestihan hän vastasi lapselliseen kitinään.
Toi on niin idioottimaista tarinaa että
huoltispennut on tehtailijoilta jne!
Olen ostanut KOLME koiraa ihan virallisilta kasvattajilta ja he on tuoneet puoleenmatkaan vastaan holtoasemalle ja KAIKKI on olleet terveitä ja hyvin hoidettua rodunomaisia ja hyvä luonteisia!
Kaverilleni haettiin joku pikkurotujen coctail, huoltikselta sekin ja ihan terve hyväkuntoinen pentu se oli ja on edelleen!
Kyllä se vaan niin on että osti pennun sit suoraan kennelistä, kotikennelistä, "kotikennelistä", huoltoasemalta tms, täytyy käyttää omaa järkeä ja havintokykyä kysesistä pennusta ja jättää ostamatta jos se ei miellytä terveydellisesti, ulkonäöllisesti ja luonteeltaan.
AIVAN turha porata palstoilla jälkikäteen!
aivan yksi lysti onko "huoltoasemamyyjä" tehtailija vai oikea kasvattaja.
Enemmän mietityttää se MIKSI kukaan luovuttaa koiranpentunsa jossain muualla kuin kotonaan?
Mieleenikään ei olisi tullut viedä meiän pentuja mihinkään puolimatkaan,jos pennun tosiaan aikoo hankkia on se kyllä tultava itse hakemaan.
Joten ei ehkä aivan kaikki rekkaamattomat pennut ole näitä "huoltoasemapentuja",mutta jos rekisteröimättömän aikoo hankkia on syytä olla tarkkaavainen mistä pennun ottaa.Miusta ainakin meiän pennunostajat olivat myös miun suhteen uteliaita ja halusivat tietää koirista kaiken mahdollisen ja tuo tutustuminen ennen pentujen luovutusikää oli molemminpuolista. Että kyllä ihmiset on onneksi aika valveutuneita ja osaavat kysellä.Meidän koiruuksilla oli kuitenkin kaikki kunnossa ja molemminpuolinen luottamus poiki monta uutta ystävää ja säännöllistä yhteydenpitoa.
on käynyt tuuri kun huoltsikkamyyjän pennut on ollut terveitä, nyt niitä yritetään puolustaa täällä kun huomataankin että on tukenut tehtailua. Sitähän se nimittäin on.
Meilläkin pennun ostajat tulivat kotiin pentuja katsomaan, monet pennuista kiinnostuneet käyvät useamminkin ennen luovutushetkeä. Itse olen ajellut pariin kertaan 600 kilometriä päivän aikana koiran perässä, toisessa tapauksessa kyseessä oli vielä sijoituskoira. Viimeisen koiran takia ajeltiin 800 kilometriä yhden päivän aika, oli siinä pepa kovilla, mutta mikään muu ei tullut mieleenikään.
tieto on teidät noin tyystiin ohittanut?? Aina pitää nähdä pentujen emo, täytyy nähdä millaisissa oloissa pentu on kasvanut. Tuo huoltoasemalla pentujen myynti ja ostaminen on ala-arvoista puuhaa. Itsensä huijaamista ja selkeetä pentutehtailun tukemista.
Poikkeus mielestäni olisi sellainen että tuntee todella hyvin kasvattajan ja tietää tasan tarkkaan mitä ja minkälaista kasvattajan luona on ja millaisia koiria, hoidettuja hoitamattomia, häkissä kasvaneita jne jne. Silloin mikäli matka on pitkä voidaan puolimatkaan tehdä treffit.
mie olen hakenu koirani paikan päältä.
Ei edes tulisi mieleeni kysyä,tuotko vastaan.
Kyllä sen verran täytyy kiinnostusta löytyä että hakee koiran itse ja jos suinkin mahdollista niin käy katsomassa ensin.Olisi ollut kiva jos kaikki olisivat käyneet meilläkin ensin,mutta oli huomioitava talvikeli ja usean sadan km:n matka.
Varsinkin jos kyseessä on rekisteröimätön koira on todellakin syytä perehtyä siihen millaista toimintaa tukee.
Tuokin paikka josta mainitset, saa karvani nousemaan pystyyn.
Ostajat ovat yksiselitteisesti mistään piittaamattomia itsekkäitä. suostumattomia miettimään mitä tukevat. Oma napa on ainut mikä kiinnostaa.
Kukaan kunnon kasvattaja ei koskaan myy pentua huoltoasemalla.
Uma töistä
kommentin heitän tähän...olen netistä löytänyt todella monia ihmisiä joilla on esim finnestdogs tuonti ja suomalaiselta kasvattajalta ostettu rekattu koira/koiria myös...miksi?
että kuka kasvattaja joka todella välittää pennuista suostuu myymään välittäjälle vaikkapa koko pentueen, tai yksi tahi kaksi pentua pentueesta, tietämättä minkälaisiin koteihin ja millaiselle omistajalle menevät?????
tekevät niin,ovat aivan ns "rivikasvattajia" ja myyvät tosiaan jopa koko pentueen kerralla.Syy on päivänselvä ja löytyy myös jos osaa vähääkään viroa.Pennuille toivotaan kunnon koti jossa saa tarvittavan hyvää ruokaa ja eläinlääkärille pääsee,siksi myyvät mielellään suomeen ja aivan omia sanojaan lainaan.Virossa,latviassa,liettuassa monesti koirasta luovutaan ja jotkut joutuvat luopumaan(kaikki ei todella halua)koirastaan kun tulee jotain mikä vaatii rahallista hoitoa,varsinkin pitkää sellaista,he ajattelevat että suomalaisilla on varaa antaa pennuille parempaa.Eivät he huonoja ihmisiä ole vaan niitä jotka haluavat "lapsilleen" parasta kun niin kerrotaan tapahtuvan tässä ihanuuksien ihmemaassa =(Käyn säännöllisesti kaikilla heidän suosituimmilla foorumeillaan ja kyselen toki niiltä jotka osaavat suomea,olen jopa käynyt katsomassa muutamia pentueita viron matkoillani.Niiistä näkee että ne ovat hoidettuja ja rakastettuja,rahapula on suuri syy.
ole media tai netti tieto yltänyt.