Lattiakaivo väärin asennettu

PutkiPulma

Meillä on ilmeisesti tehty rakennusvirhe, eli yläkerran kylppärin lattiakaivon ja sen korokerenkaan asennus on vino, ja siis vuotaa.

Vuoto ilmeni ekan kerran noin 3.5 vuotta käyttöönoton jälkeen, joten lienee mahdollista ettei varsinaista vesivahinkoa ole syntynyt, ainakaan kosteuskartoittaja ei löytänyt mitään.

Meillä on aikankin teoreettinen mahdollisuus korjata tuo purkamalla alakautta alakerran kattoa ko kohdalta (puinen välipohja), mutta kun en noiden kaivojen rakennetta tunne, niin pystyykö tuon asennuksen korjaamaan tuota kautta tiiviiksi ? Jotenkin houkuttelisi kuitenkin muutaman neliön paneloinnin uusiminen enemmän kuin koko kylppärin auki repiminen ja uudelleen vesieristäminen jne...

6

3763

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RaakaRane

      EI, vaikka en tiedäkään kenen valmistajan lattiakaivo teillä talossanne on. Asennusjärjestys on aina sama, ensin kaivo, sitten korokerengas ja lopuksi vedeneristysmassa. Lisäksi kaivo kiinnitetään puiseen välipohjaan ruuveilla yläpuolelta, joten alapuolinen asennus ei käytännössä tule onnistumaan.

      • putkimiesten aatelia

        Jos se vuotaa korokerenkaan ja kaivon välistä korjaus alakautta on teoriassa mahdollinen.


      • korokerengas
        putkimiesten aatelia kirjoitti:

        Jos se vuotaa korokerenkaan ja kaivon välistä korjaus alakautta on teoriassa mahdollinen.

        Oletko puhdistanut kaivon oikeaoppisesti, eli vesilukkohan irtoaa kaivon pohjalta vetämällä ylös. Korokerenkaan tiputus johtuu mielestäni siitä, että kaivon pohjalla on hiuksia ja
        kaivo padottaa korotusrenkaan yläpuolelle.
        Yrittäisin korjata kaivon ja korokerankaan välin kumiliimamassalla, jonka pitäsi kohtuudella tarttua muoviin(esim superfix massa)
        Ps; kaivo pitää puhdistaa 2 kertaa vuodessa hiuksista


      • Anonyymi

        mieluummin ei koko korokerengasta, vaan kaivo nostetaan oikeaan korkeuteen asennettaessa, heti.


    • Anonyymi

      Tarvitsetko apua lattiakaivon asennnuksen kanssa tai haluatko selvittää lattiakaivon asennuksen tarkemmat hinnat? www.kodinplaza.fi avulla tavoitat helposti yhdellä tarjouspyynnöllä alueellasi toimivat sekä tarjouspyynnöstäsi kiinnostuneet palveluntarjoajat.

      • Anonyymi

        "Kodinplösö" korjaa korokerenkaan ulkopuolelta ja alakauttaa...jee jee...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      74
      3710
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2906
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      173
      2898
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2391
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      361
      2162
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      160
      1860
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1545
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1378
    9. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      28
      1360
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1342
    Aihe