Lattiakaivo väärin asennettu

PutkiPulma

Meillä on ilmeisesti tehty rakennusvirhe, eli yläkerran kylppärin lattiakaivon ja sen korokerenkaan asennus on vino, ja siis vuotaa.

Vuoto ilmeni ekan kerran noin 3.5 vuotta käyttöönoton jälkeen, joten lienee mahdollista ettei varsinaista vesivahinkoa ole syntynyt, ainakaan kosteuskartoittaja ei löytänyt mitään.

Meillä on aikankin teoreettinen mahdollisuus korjata tuo purkamalla alakautta alakerran kattoa ko kohdalta (puinen välipohja), mutta kun en noiden kaivojen rakennetta tunne, niin pystyykö tuon asennuksen korjaamaan tuota kautta tiiviiksi ? Jotenkin houkuttelisi kuitenkin muutaman neliön paneloinnin uusiminen enemmän kuin koko kylppärin auki repiminen ja uudelleen vesieristäminen jne...

6

4128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RaakaRane

      EI, vaikka en tiedäkään kenen valmistajan lattiakaivo teillä talossanne on. Asennusjärjestys on aina sama, ensin kaivo, sitten korokerengas ja lopuksi vedeneristysmassa. Lisäksi kaivo kiinnitetään puiseen välipohjaan ruuveilla yläpuolelta, joten alapuolinen asennus ei käytännössä tule onnistumaan.

      • putkimiesten aatelia

        Jos se vuotaa korokerenkaan ja kaivon välistä korjaus alakautta on teoriassa mahdollinen.


      • korokerengas
        putkimiesten aatelia kirjoitti:

        Jos se vuotaa korokerenkaan ja kaivon välistä korjaus alakautta on teoriassa mahdollinen.

        Oletko puhdistanut kaivon oikeaoppisesti, eli vesilukkohan irtoaa kaivon pohjalta vetämällä ylös. Korokerenkaan tiputus johtuu mielestäni siitä, että kaivon pohjalla on hiuksia ja
        kaivo padottaa korotusrenkaan yläpuolelle.
        Yrittäisin korjata kaivon ja korokerankaan välin kumiliimamassalla, jonka pitäsi kohtuudella tarttua muoviin(esim superfix massa)
        Ps; kaivo pitää puhdistaa 2 kertaa vuodessa hiuksista


      • Anonyymi

        mieluummin ei koko korokerengasta, vaan kaivo nostetaan oikeaan korkeuteen asennettaessa, heti.


    • Anonyymi

      Tarvitsetko apua lattiakaivon asennnuksen kanssa tai haluatko selvittää lattiakaivon asennuksen tarkemmat hinnat? www.kodinplaza.fi avulla tavoitat helposti yhdellä tarjouspyynnöllä alueellasi toimivat sekä tarjouspyynnöstäsi kiinnostuneet palveluntarjoajat.

      • Anonyymi

        "Kodinplösö" korjaa korokerenkaan ulkopuolelta ja alakauttaa...jee jee...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      355
      4531
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      148
      2558
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2166
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      145
      1710
    5. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      26
      1247
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      44
      1242
    7. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      36
      1205
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      79
      1121
    9. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      356
      1116
    10. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      143
      1029
    Aihe