Hautajaisiin miehen puku

HUGYBEAR

APUA!
Pari viikkoa aikaa hommata puku hautajaisiin. Olen yx kantajista, joten sekin varmaan vaikuttaa.
Millaisen puvun siis hommaan ja mistä kannattaa kysellä kohtuuhintaista? Myös vuokraus tulee kysymykseen!!

2

5066

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rouva O

      Suoraan Käytöksen kultaisesta kirjasta:
      "Miehen asuna on musta, tummansininen tai tummanharmaa puku, valkoinen paita, musta solmio, valkoinen taskuliina, mustat kengät ja mustat sukat. Päällystakki on musta tai tumma, samoin kaulaliina, käsineet ja hattu ovat mustat. Arkunkantajan kaulaliina on valkoinen."

      Lienee parasta noudattaa etikettiä, kun olet kantajakin. Tosin päällysvaatetta et ehkä tarvitse, jos lämpimät kelit vielä jatkuvat. Parasta olisi tietysti varautua myös päällysvaatteiden osalta, hankkia tai lainata tumma, riittävän pitkä takki ja se valkoinen kaulaliina.

      Tumman puvun hankkiminen itselle on fiksu siirto. Sillä on käyttöä takuulla toistekin. Ainakin hautajaisissa ja häissä (iloisemman solmion kanssa), mutta voihan sitä tulla eteen muitakin juhlallisia tilaisuuksia.

    • musta puku

      musta puku 200-500e (isoissa liikkeissä on kaiken hintaisia)
      jos sopii suoraan päälle, niin saat sen heti mukaan, jos tarvitsee lahjetta lyhentää tai esim. kaventaa, niin muutostyö kestää 1-2 viikkoa ja maksaa 10-50e riippuen mitä pitää muuttaa.

      valkoinen kauluspaita 15-70e (jos ei ole entuudestaan)

      musta/tumma kravatti 10-35e (jos ei ole entuudestaan) uudessa kravatissa tulee usein mukana sellainen lappu, jossa on ohjeet siihen kravattisolmuun, jos se asia huolestuttaa. voit pyytää myös vaateliikkeen myyjää tekemään sen solmun valmiiksi.

      vyö 10-30e (jos ei ole entuudestaan)
      mustat kävelykengät 50-120e (jos ei ole entuudestaan)

      hommaa myös mustat nahkahanskat kantohommaan

      säästä riippuen myös ulkotakki ja sateenvarjo mukaan. sateenvarjoa et tietenkään kantaessa käytä, mutta muuten hyvä olla matkassa.

      pukuvuokraamosta vuokrattuna kustantaa varmaankin 80-120 e? en tiedä, kun en ole vuokrannut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      791
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      780
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      692
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      62
      586
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe