E6750/E6850/Q6600

Mikä kannattaa?

Tuon E6750 saa 177€ ja kaksi E6850/Q6600 reilulla 250€. Kuulin ettei 4 ytimestä ole hyötyä peleissä? Eli minkä noista ostaisitte jos kriteerinä on ainoastaan pelinopeus?

2

649

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nopeus:
      6850 3GHz
      6750 2,66MHz
      Q6600 2,4GHz

      Noin kellottamattomana.Kellotettuna nopeudet taas riippuu niin monesta tekijästä että noidenkin prosessorien välinen nopeus saattaa olla miten päin tahansa.
      Kaikkien nopeus kyllä riittää peleihin koska näytönohjain on kuitenkin se ratkaisevin.Jos pitempään aiot prossua pitää neljästä ytimisestä on hyötyä jopa peleissä.Jo nyky peleistä ainakin Supreme commander toimii vikkelämmin 4:llä ytimellä.



      Jos Q6600 päädyt kannattaa katsoa että saat G0 steppingillä olevan varsinkin jos aiot kellotella.
      http://plaza.fi/muropaketti/intel-core-2-quad-q6600-g0-rantautuu-suomeen

      • rprk

        E6850 ei ainakaan, sillä sama prosessori kuin E6750 vain eri kellotaajuus ja hinta eroa melkein satanen. Osta Q6600 jos rahaa on, ohjelmat ja pelit jotka tukevat neliudin prossuja lisääntyvät vain tulevaisuudessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      25
      2416
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      113
      2031
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      113
      1657
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      42
      1523
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1457
    6. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1055
    7. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      120
      996
    8. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      87
      955
    9. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      939
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      937
    Aihe