Tiedättekö mitä voisi tehdä langanjämistä? Minulla on niitä iso laatikollinen. Eli jos tiedätte esimerkiksi joitain selkeitä ja helppoja ohjeita tai sivuja tai jos teillä on omia ideoita niin kuuntelisin ne mielelläni.
Helppoja lankatyö-ohjeita?
amatöörille
62425
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mutta ite olen tehnyt sillai että kun langanpätkiä alkaa oleen aika kasat, solmin ne yhdeksi keräksi ja teen siitä sitten jonkun yksinkertaisen pipon, tumput, sukat, kaula- tai hartiahuivi tms. tulee hauskoja kun antaa langanpäiden jäädä reilusti näkyviin. Jälki riippuu tietysti siitä miten pitkiä tai pätkiä langat on.
Ne ovat ihan kohtalaisen isoja keriä, mutta voihan niitä leikata pienemmäksi. Taidan tehdä sellaiset lapaset :)
ns. isoäidin neliöt on hyvä tapa laittaa samanpaksuisia ja -laatuisia lankoja sekaisin. Näiden virkkaaminen on helppoa, ei tarvita kuin ketjusilmukoita ja pylväitä, ohje löytyy netistä:
http://www.tkukoulu.fi/~amjarvi/ekotoita/virkkausideoita.htm
Neliöt voi sitten yhdistää virkkaamalla tai ompelemalla toisiinsa tyynyksi, ponchoksi, huiviksi tai päiväpeitoksi (esimerkiksi).
http://www.kierratyskeskus.fi/askartelu/langtaht.php
http://www.kaspaikka.fi/neulonta-A&O/pienta-kivaa/index.html
http://www.tuula.org/ohjeet/
http://www.katajala.net/marjut/neuleet/linkit.shtml
Osta käsityökaupasta ryijyn pohja kangasta ja suunnittele ja valmista ihan ikioma pikku ryijy sopiva kokoinen ens työksi vois olla vaikka jotain 40x40 kokoinen Käyppä kattoon vuorelman ryijymalleja niistä voit ottaa jonkun osasen vaikka eka työn malliksi jos et osaa itse suunnitella omaa. sieltä myös löytyy teko ohjettakin miten tehdään. jos et osaa niin ota yhteyttä niin kerron tarkemmin .
Tässä muutama ohje jämälangoille
http://foorumi.ihanitse.com/viewtopic.php?t=5036
http://foorumi.ihanitse.com/viewtopic.php?t=5175
http://foorumi.ihanitse.com/viewtopic.php?t=5871
http://foorumi.ihanitse.com/viewtopic.php?t=6101
Kiitos!