Internet yhteys

Olen hankkimassa internet yhteyttä omaan asuntooni.Ajettelin hankkia elisan laajakaista yhteyden.En lataa netistä tiedostoja joten modeemiyhteys riittänee minulle.

Tietokoneessani (Fujitsu siemens amilo pa 1510) on ilmeisesti sisäinen modeemi sillä laitetiedoissa on merkinta "Connectivity modem 56k,LAN 10/100,WLAN b/g standard.Tarvitsenko internet liittymän lisäksi vain verkkokaapelin?Vai pitääkö minun hankkia erillinen modeemi?
Kiitos asiallisista vastauksista!
3357
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

olet kärsimätön, hommaa vähintään 1 megan laajakaistaliittymä, ei se paljoa maksa varmaan Elisallakaan, verkkokortin lisäksi tarvitset laajakaistamodeemin ja kaapelin modeemin ja verkkokortin väliin ja kaapelin modeemista puhelinpistokkeeseen. Niin, tuo verkkokorttihan sulla onkin jo ja mahdollisesti Elisalta saat modeemin johtoineen paitsi mahdollisen jatkojohdon modeemistä puhelinpistokkeeseen jos ei ole kovin lähellä tuo pistoke. Nälkä tuppaa kasvamaan syödessä kun pääset internetin ihmeelliseen maailmaan ja alat katsella vaikka nettivideoita, niin tuo meganen on minimi heikkohermoisille (kuten mä)

Äänestä

Jos estät selaimestasi kaikki kuvat, homma saattaa (tuskin kuitenkaan) jotenkin toimiakin, mutta kaiken sisällön kanssa voi hermo mennä. Jos verrataan modeeminopeutta vaikkapa hitaimpaan, 256kbps "laaja"kaistaan, eroa on melkoisesti. 512kbps liittymään verrattuna, modeeminopeus on karkeasti ottaen kymmenesosan. Itse en ottaisi puhelinmodeemiyhteyttä, vaikka minulle maksettaisiin siitä.

Oletan, että käytät Windowsia. Ajattele, kuinka kauan päivitystenkin latautuminen kestää etanayhteydellä! Ja mitään videoita, vaikkapa YLE:n mediasalin tai Maikkarin tai YouTuben, et tuolla nopeudella katso. 56k kehitysmaanopeus ei riitä edes kelvolliseen MP3-ääneen, ja on olemassa myös dialer-haittaohjelmia, jotka voivat aiheuttaa suuria puhelinlaskuja. Tätä vaaraa ei laajakaistayhteydellä ole.

Jos on pakottavia syitä, niin onhan se puhelinmodeemiyhteyskin tietysti tyhjää parempi.

Äänestä

mikään puhelinmodeemi yhtään mihinkään, nykyajan nettisivut on niin raskaita. Tuli kokeiltua tänä kesänä ja oli se hidasta.

Jos haluat päästä halvoin käyttökustannuksin ja asut 3G- tai EDGE-alueella (kaupungit ja taajamat sekä suurin osa Etelä-Suomen maaseudusta), valitse kännykkädatayhteys. Maksaa alle kympin kuussa, voi olla päällä vaikka jatkuvasti ja nopeus on olosuhteista riippuen 2-8 kertaa puhelinmodeemi. Kännykän pitää tietysti olla mieluiten 3G-mallia. Myös USB-modeemeja on kännykkädatalle tarjolla.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Marita1475 kirjoitti:

Olen hankkimassa internet yhteyttä omaan asuntooni.Ajettelin hankkia elisan laajakaista yhteyden.En lataa netistä tiedostoja joten modeemiyhteys riittänee minulle.

Tietokoneessani (Fujitsu siemens amilo pa 1510) on ilmeisesti sisäinen modeemi sillä laitetiedoissa on merkinta "Connectivity modem 56k,LAN 10/100,WLAN b/g standard.Tarvitsenko internet liittymän lisäksi vain verkkokaapelin?Vai pitääkö minun hankkia erillinen modeemi?
Kiitos asiallisista vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu