Ärsyttää toisinaan mies, josta tiedä millon tunkee kylään, millon sitä huvittaa! Eikö vois edes ilmoittaa tulemisista, edes kerran!. Kerran se pelle päätti oikaista pihan poikki, lapa pystyssä, joo että terve! saahaanks myö nyt vähän.., ethän pane pahakses jos myö nyt tän kerran. Myö luultiin että äijä on jo nukkumassa! mut ei mitää! Miä voin tän kyllä sulle hyvittää, jos on siitä kiinni!
Onhan se lyhyempi matka oikaista meikäläisen pihan poikki, jos ylätietä tulee, mutta tollanen pihaan pöllähtäminen, keskellä yötä! haloo!
Onhan se lyhyempi matka oikaista meikäläisen pihan poikki, jos ylätietä tulee, mutta tollanen pihaan pöllähtäminen, keskellä yötä! haloo!
Vastaukset 2
Vanhimmat
Siis tosiaan!
hurtta ja kerro että aina yöllä lasket sen pihalle irti pissille. Koira saa olla omalla pihallaan irti jos se ei sieltä pois lähde. Riittää että koira huomaa ja "pidättää" tunkeilijat, eli estää heidän liikkumisensa, jolloin voit puuttua asiaan. Siinä sitten sanot miten asiat on, että toisten pihan poikki ei kuljeta.
Minunkin pihan poikki kuljettiin, kunnes koira älähti. Kun koiraa ei ollut välillä, taas kuljettiin. Nyt on sitten kiva rotikka, joka on virkaintoinen, muttei vihainen.