kaupoista soijamaitoa ja soijarouhetta? Onko teillä päin kasvissyöjiä kukkaan? Vai pitävätkö täysin hulluna jos ei lihaan, munaan ja maitoon alkuunkaan koske?
Löytyykö
Suomussalmen
5522
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tuotteita on ihan kivasti kaupoissa, vaikka valikoimat on tietenkin vähän mitättömämmät kuin kaupungeissa. Ravintolat voisivat lisätä vielä vähän enemmän kasvisvaihtoehtoja. Minä olen ainakin yksi kasvissyöjä.
...että kasvissyöjänäkin voi Suomussalmella asua ja selvitä. Hyvä homma!
Pianhan se tulee ajankohtaiseksi kaikille meille jos näitä FAO´n uutisia on uskominen:
http://www.fao.org/newsroom/en/news/2006/1000448/index.html
Enää ei pelkkä terveys olekaan kyseessä vaan kovemman luokan juttu, joka vasta nyt on nousemassa yli uutiskynnysten.
Jos kasvissyönti kiinnostaa niin kannattaa lukea
http://www.vegaaniliitto.fi
sivuja. Sieltä löytyy esite-osiosta suomenkielisetkin selostukset sille kuinka karjankasvatus lisää kasvihuoneilmiön leviämistä ja hiilidioksidin määrää 14-30% asti.
Tottakait Suomussalmen korkeudella on omat rajoituksensa sille, mitä siellä voi kasvattaa. Mutta on varmasti paljon kylmää kestäviä lajikkeita joita voi aloittaa kokeilemaan jo nyt kun kasvihuoneilmiö muuttaa lopulta kasvihuoneeksi ne teidänkin alueet siellä pohjoisessa päin.
Kyllä täällä kasvissyöjät hyvin elävät.
suomussalmelaisille kasvissyöjille! Ehkäpä vielä liityn joukkoon!
terv Viestiketjun aloittaja
Tuntuu pärjäävän täälläkin. Jes.