Apua sitä tarvivalle..eli mulle.

Ven.Kääp.Ham.

Hei kaikki!

Suoraan asiaan siis :
Mun hamsteri on tän viikon aikana laihtunut rajusti.
Se on naaras ja rodultaan Venäjänkääpiöhamsteri .
Sen sisko kuoli ennen kuin se täytti 2v.. (=/)
Mutta tämä hamsteri on selvinnyt yli sen 2v synttärin .
Sillä oli joku aikaa sitten kalvo silmässä (luulen että se oli osunut johonkin) ja punoitusta. Mutta se parani siitä .
Nyt pelkään jälleen menettäväni ihanan hamsuni .
Hamsteri suostuu syömään yhä mm. juustoa ...

Lukekaa kommentteja sillä siellä voi olla mun laittamia kanssa ( Nimellä Ven.Kääp )

Kiitos jos autatte!

5

349

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sillä on nyt jotain vakavasti vialla. Hamsteri ei muussa tapauksessa laihdu yhtäkkisesti. Edes sokeritauti ei laihduta hamsteria nopeasti, vaan se kuihduttaa hamsterin pidemmällä aikavälillä kuin viikossa. Hamsterilla on mahdollisesti kasvain jossain sisäelimissä, ehkäpä mahalaukussa. Kasvaimilla on tapana laihduttaa hamsteria, mutta joskus myös "lihottaa". Suosittelen eläinlääkärillä käyntiä.

      Venäjänkääpiöhamsteri ei muuten ole rotu. Hamstereilla ei ole rotuja lainkaan. Eikä ole sellaista lajiakaan nimeltä venäjänkääpiöhamsteri, vaan venäjänkääpiöhamsteri talvikko, vkh roborovski ja vkh campbelli. Ne ovat kaikki eri lajeja.

      • Ven.Kääp

        Oivoij. Okei.
        En keksinyt muutakaan sanaa kuin rotu :`D
        Kiitos informaatiosta vaikka viestistäsi ymmärsin että hamsuni on vakavasti sairas..


    • Nipsu:)

      Laihtuminen aivan normaalia vanhemmassa iässä täälläkin sama juttu:)

      • Ei ole, jos se tapahtuu yhtäkkisesti viikossa ja vielä rajuna. Vanhoilla hamstereilla lihoaminen tai laihtuminen ovat ihan normaaleja asioita, mutta silloin ne tapahtuvat melko hitaasti. Kaikki nopeat muutokset ovat yleensä merkkejä sairauksista.


      • Ven.Kääp
        Tii.nu kirjoitti:

        Ei ole, jos se tapahtuu yhtäkkisesti viikossa ja vielä rajuna. Vanhoilla hamstereilla lihoaminen tai laihtuminen ovat ihan normaaleja asioita, mutta silloin ne tapahtuvat melko hitaasti. Kaikki nopeat muutokset ovat yleensä merkkejä sairauksista.

        Hei , minä täällä taas .
        Hamsterini näyttää voivan hyvin ja ruoka maistuu .
        Sillä ei ole mitään "näkyvää" vammaa...
        Voi olla että siihen laihtumiseen on mennyt enemmän kuin viikko.
        En yritä sanoa että olet väärässä..:`)
        Mutta tosiaan..mun hamsteri oli mulla mukana mökillä ja pitkällä automatkalla (kesti kauemmin kuin 10h)
        vaikutti silloin että sillä oli ripulia..tai miksi sitä kutsutaan jos paperit ja suola kivi on sellaisessa mönjässä , mutta se meni ohi..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      123
      1766
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      867
    3. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      148
      822
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      60
      800
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      762
    6. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      47
      692
    7. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      42
      647
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      257
      639
    9. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      68
      623
    10. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      33
      587
    Aihe