mulla kaksosraskaus ja viikkoja 30. nyt komennettu täyteen lepoon tänään etteivät tule pois ennen aikojaan...
kertokaa kokemuksia pliis....
kauheesti mietityttää ja pelottaa
ennenaikaisia kaksosia ja
5
2934
Vastaukset
- syntyivät
ihan yllättäen rv. 33. Painoa oli molemmilla n. 2 kg syntyessä, eli eivät enää ihan hirveen pieniä olleet. Vastasyntyneiden teholla ja keskoskaapissa tietty joutuivat aluksi olemaan, ja oli happiviiksiä, nenämahaletkujen kautta syöttämistä yms. aluksi, mutta kuitenkin kaikki meni ihan hyvin. Noin 3 viikkoa kaksoset olivat sairaalassa ennen kotiinpääsyä. Nyt meidän tuplat jo kohta 4-vuotiaita tosi vauhdikkaita viipeltäjiä :)
- hosuli80
...Syntyi sektiolla viikolla 28 6. Syntymäpainoa oli 758g, pituutta 32.5cm. Istukan kanssa oli ongelmia. Poika on nyt vajaa 6v, terve ja reipas, ikäistensä kokoinen.
- otetaan kaksoset
pois mahasta jo rv 32. Keisarinleikkauksella. Saa nähdä kuinka käy, mutta ei ole muita vaihtoehtoja.
Eiköhän nuo sun kaksoset selviä. Koita nyt muutama viikko sinnitellä. Mutta älä murehdi liikoja. - 1995
jouduin yllättäen sairaalaan lepoon rv 32 lievän verenvuodon vuoksi. minulle lääkärit sanoivat, että koitetaan sinnitellä ainakin viikolle 34, silloin vauvat jaksavat jo itse imeä, ja on yksi ongelma vähemmän. ei sitten tarvitse myöhemmin opetella nenämahaletkun jälkeen imemään, vauvat ovat kuulemma joskus laiskoja itse enää yrittämään, kun ovat tottuneet saamaan mahansa täyteen ilman imemistä. no, pojat syntyivät sitten viikolla 36. innokkaita imijöitä olivat alusta alkaen. olimme viikon sairaalassa, keltaisuuden vuoksi. nyt ovat jo isoja kolleja. koulu menee hyvin. lepäile nyt vaan, jokainen viikko ja päivä on voiton puolelle.
- kl7
ota ihan rauhallisesti ja lepäile.
30raskausviikkoa on kuitenkin jo takana, eli vaikka tulisivat jo nyt pois, mahdollisuudet olisivat hyvät.
Mistäkö tiedän... 26 3 kaksoset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-458980Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1036468Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain996149Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1314674- 1644538
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.793119- 1662260
- 652148
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1592096- 491881