ennenaikaisia kaksosia ja

niiden selviämisestä kotiku...

mulla kaksosraskaus ja viikkoja 30. nyt komennettu täyteen lepoon tänään etteivät tule pois ennen aikojaan...
kertokaa kokemuksia pliis....
kauheesti mietityttää ja pelottaa

5

2905

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • syntyivät

      ihan yllättäen rv. 33. Painoa oli molemmilla n. 2 kg syntyessä, eli eivät enää ihan hirveen pieniä olleet. Vastasyntyneiden teholla ja keskoskaapissa tietty joutuivat aluksi olemaan, ja oli happiviiksiä, nenämahaletkujen kautta syöttämistä yms. aluksi, mutta kuitenkin kaikki meni ihan hyvin. Noin 3 viikkoa kaksoset olivat sairaalassa ennen kotiinpääsyä. Nyt meidän tuplat jo kohta 4-vuotiaita tosi vauhdikkaita viipeltäjiä :)

    • hosuli80

      ...Syntyi sektiolla viikolla 28 6. Syntymäpainoa oli 758g, pituutta 32.5cm. Istukan kanssa oli ongelmia. Poika on nyt vajaa 6v, terve ja reipas, ikäistensä kokoinen.

    • otetaan kaksoset

      pois mahasta jo rv 32. Keisarinleikkauksella. Saa nähdä kuinka käy, mutta ei ole muita vaihtoehtoja.

      Eiköhän nuo sun kaksoset selviä. Koita nyt muutama viikko sinnitellä. Mutta älä murehdi liikoja.

    • 1995

      jouduin yllättäen sairaalaan lepoon rv 32 lievän verenvuodon vuoksi. minulle lääkärit sanoivat, että koitetaan sinnitellä ainakin viikolle 34, silloin vauvat jaksavat jo itse imeä, ja on yksi ongelma vähemmän. ei sitten tarvitse myöhemmin opetella nenämahaletkun jälkeen imemään, vauvat ovat kuulemma joskus laiskoja itse enää yrittämään, kun ovat tottuneet saamaan mahansa täyteen ilman imemistä. no, pojat syntyivät sitten viikolla 36. innokkaita imijöitä olivat alusta alkaen. olimme viikon sairaalassa, keltaisuuden vuoksi. nyt ovat jo isoja kolleja. koulu menee hyvin. lepäile nyt vaan, jokainen viikko ja päivä on voiton puolelle.

    • kl7

      ota ihan rauhallisesti ja lepäile.
      30raskausviikkoa on kuitenkin jo takana, eli vaikka tulisivat jo nyt pois, mahdollisuudet olisivat hyvät.
      Mistäkö tiedän... 26 3 kaksoset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Heh, Riikka runnoi Suomen BKT:n miinukselle

      Suomi on Riikan irvistysten ansiosta ainoa negatiivisen talouskasvun maa EU:ssa. Ei tästä ainakaan EU:ta voi syyttää, ku
      Maailman menoa
      30
      5073
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      70
      1961
    3. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      113
      1837
    4. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      29
      1804
    5. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      111
      1700
    6. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      6
      1569
    7. Björn Wahlroos ykkösaamussa nautittavaa kuunneltavaa

      Ehdottomasti viisaimpia ja tietävämpiä ihmisiä mitä Suomesta koskaan tullut. Naureskeli viherpiipertäjille jotka ihan p
      Maailman menoa
      235
      984
    8. Kumpi teki aloitteen?

      🤗🤗🤗🤗
      Ikävä
      71
      921
    9. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      44
      907
    10. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      54
      853
    Aihe