ennenaikaisia kaksosia ja

niiden selviämisestä kotiku...

mulla kaksosraskaus ja viikkoja 30. nyt komennettu täyteen lepoon tänään etteivät tule pois ennen aikojaan...
kertokaa kokemuksia pliis....
kauheesti mietityttää ja pelottaa

5

2901

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • syntyivät

      ihan yllättäen rv. 33. Painoa oli molemmilla n. 2 kg syntyessä, eli eivät enää ihan hirveen pieniä olleet. Vastasyntyneiden teholla ja keskoskaapissa tietty joutuivat aluksi olemaan, ja oli happiviiksiä, nenämahaletkujen kautta syöttämistä yms. aluksi, mutta kuitenkin kaikki meni ihan hyvin. Noin 3 viikkoa kaksoset olivat sairaalassa ennen kotiinpääsyä. Nyt meidän tuplat jo kohta 4-vuotiaita tosi vauhdikkaita viipeltäjiä :)

    • hosuli80

      ...Syntyi sektiolla viikolla 28 6. Syntymäpainoa oli 758g, pituutta 32.5cm. Istukan kanssa oli ongelmia. Poika on nyt vajaa 6v, terve ja reipas, ikäistensä kokoinen.

    • otetaan kaksoset

      pois mahasta jo rv 32. Keisarinleikkauksella. Saa nähdä kuinka käy, mutta ei ole muita vaihtoehtoja.

      Eiköhän nuo sun kaksoset selviä. Koita nyt muutama viikko sinnitellä. Mutta älä murehdi liikoja.

    • 1995

      jouduin yllättäen sairaalaan lepoon rv 32 lievän verenvuodon vuoksi. minulle lääkärit sanoivat, että koitetaan sinnitellä ainakin viikolle 34, silloin vauvat jaksavat jo itse imeä, ja on yksi ongelma vähemmän. ei sitten tarvitse myöhemmin opetella nenämahaletkun jälkeen imemään, vauvat ovat kuulemma joskus laiskoja itse enää yrittämään, kun ovat tottuneet saamaan mahansa täyteen ilman imemistä. no, pojat syntyivät sitten viikolla 36. innokkaita imijöitä olivat alusta alkaen. olimme viikon sairaalassa, keltaisuuden vuoksi. nyt ovat jo isoja kolleja. koulu menee hyvin. lepäile nyt vaan, jokainen viikko ja päivä on voiton puolelle.

    • kl7

      ota ihan rauhallisesti ja lepäile.
      30raskausviikkoa on kuitenkin jo takana, eli vaikka tulisivat jo nyt pois, mahdollisuudet olisivat hyvät.
      Mistäkö tiedän... 26 3 kaksoset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      94
      9386
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5859
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      16
      5262
    4. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      149
      5199
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      41
      4243
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      86
      3519
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      65
      3461
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      112
      2855
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2831
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      44
      2800
    Aihe