Väärä paikka!!!

kunkku

Aloitin lukio-opinnot nyt syksyllä eri paikkakunnalla, missä kotini on. Nyt sitten huomasin, että haluan takaisin kotipaikkakunnalleni, olen vielä liian nuori asuakseni yksin ja plääplää.

Onko kellään kokemusta lukion vaihdosta, miten onnistuu? Ja mulla on täällä vuokrakämppä, vuoden vuokrasopimus, joten kuinka helposti pystyy vuokraamaan eteenpäin ja kuinka helposti asunnot menee, kun kouluki on jo alkanut ja suurin asuntopula on ohi. Asunto on Turussa, että ei mikään pikkukaupunki,mut´tei myöskään miljoonakaupunkikaan...
Apua!!

5

1391

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • _sinulle_

      Luulisin että lukion vaihto onnistuisi erinomaisesti. Varsinkin jos olet kotoisin pienemmältä paikkakunnalta niin niiden lukiot ottavat mieluusti opiskelemaan vaikka vähän jälkikäteenkin.

      Asunnon tilanne sinun tulee selvittää vuokranantajan kanssa. Onko sinulla siis määräaikaisen vuokrasopimus? Kannattaa lukea sen purkuperusteista esim. netistä (esim. http://www.laki24.fi/vuok-asuinhuoneistonvuokra-vuokrasopimusirtisanominen.html). Selvää kuitenkin on, että et sinä siinä sitä vuotta joudu kykkiä. Ja eiköhän sellaisella paikkakunnalla kuin turku ole aina menekkiä vuokra-asunnoille. Korkeakoulutkin alkaa vasta ens viikolla.

    • __sinulle__

      Luulisin että lukion vaihto onnistuisi erinomaisesti. Varsinkin jos olet kotoisin pienemmältä paikkakunnalta niin niiden lukiot ottavat mieluusti opiskelemaan vaikka vähän jälkikäteenkin.

      Asunnon tilanne sinun tulee selvittää vuokranantajan kanssa. Onko sinulla siis määräaikaisen vuokrasopimus? Kannattaa lukea sen purkuperusteista esim. netistä (esim. http://www.laki24.fi/vuok-asuinhuoneistonvuokra-vuokrasopimusirtisanominen.html). Selvää kuitenkin on, että et sinä siinä sitä vuotta joudu kykkiä. Ja eiköhän sellaisella paikkakunnalla kuin turku ole aina menekkiä vuokra-asunnoille. Korkeakoulutkin alkaa vasta ens viikolla.

    • Minä vaan..

      Etsit neuvoja, joita en voi voi valitettavasti antaa, mutta sinuna harkitsisin vielä. Varsinkaan jos kyse ei ole taloudellisista vaikeuksista, niin suosittelisin vielä miettimään opintojen jatkamista nykyisellä paikkakunnalla.

      On tosi helppoa palata takaisin vanhoille kulmille, mutta uskon, että siitä on varmasti tulevaisuudessa enemmän hyötyä, jos päätät jäädä ja voittaa edessä olevat vaikeudet..

      Uusia kavereita ja harrastuksia löytyy uudelta paikkakunnalta varmasti, koti-ikävä lientyy ja huomaat kohta, ettet olisi halunnutkaan palata.. ;-)

    • vaihto onnistuu

      vielä varmasti. Pistä heti töpinäksi, lukiohan on vielä ihan alussa. Yhteyttä kouluun vaan.
      Jos asunto on ihan OK, varmaan sille löytyy Turussa ottajia, ota selvää asioista.
      Pyydä apua vanhemmiltasi, selvitä lukion vaihto mahdollisuus ja asuntojuttu heti. Siitä se lähtee.
      On ihan OK vaihtaa lukiota, monethan vaihtavat kesken lukionkin. Mihin sinulla kiire olisi, sinulla on loppuelämäsi aikaa ja koko maailma avoinna myöhemminkin.

    • Yöpöllönen

      Hei, jos olet ihan nyt vasta muuttanut, melkein kannattaisi jonkin aikaa vielä yrittää jaksaa.

      Myönsivätpä ihmiset sen tai ei, lähestulkoon kaikilla ekan kerran omaan kotiin muuttavilla tulee ensalkuun pahaa muutosstressiä, paniikkia ja yksinäisyydentunnetta, sitä ettei pysty olemaan siellä ja haluaa takaisin.

      Tsemppiä. Jos olo siellä tuntuu päivästä toiseen aivan ylivoimaiselta ja olet hirveän ahdistunut, niin tuossa yllä oli jo aika monta hyvää neuvoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      83
      5979
    2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      47
      3995
    3. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      131
      3993
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      69
      3733
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2958
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2527
    7. Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata

      Manneja, vaiko matuja?
      Mikkeli
      33
      2249
    8. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      27
      2234
    9. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2131
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      447
      1838
    Aihe