Tiedetään leskelle kuuluvan tietyn euromäärän arvosta tasinkoa ja pesässä on sekalaista omaisuutta, mutta ei ole yksimielisyyttä siitä, mitä leskelle annettaisiin. Mikä laki silloin määrää, mitä omaisuuslajia leski saa tasinkona?
Tasingon laatu?
4
891
Vastaukset
- osapuolena on
silti kysymys osituksesta ennen perinnönjakoa, siis
" Tasinkoa suorittava saa määrätä, mitä omaisuutta hän tasinkona suorittaa tai hänellä on oikeus suorittaa tasinko rahana. Tasinko on avio-oikeuden toteuttamiseksi toiselle puolisolle suoritettava tasauserä. "
http://www.laki24.fi/pepe-omaisuudenositus-ositusmenettely.html
"Rintaperilliset, eli lapset ohittavat lesken perimysjärjestyksessä. Leskellä on kuitenkin oikeus hallita jäämistöä jakamattomana. Tällöin pesänjako tehdään vasta lesken kuoltua.
Rintaperilliset voivat kuitenkin vaatia pesän jakoa heti. Tällöin lesken hallintaan on kuitenkin jätettävä puolisoiden yhteinen koti tai muu jäämistöön kuuluva lesken asunnoksi soveltuva asunto, ellei sellaista jo sisälly lesken henkilökohtaiseen varallisuuteen. Lesken hallintaan on myös jätettävä tavanomainen koti-irtaimisto."
http://www.reumaliitto.fi/sivut/tutkimusrahasto/Testamen/laki.html kohta 2 - kokemusta on
Ensisijaisesti jos pesässsä on asunto joka on ollut esim. yksin vainajan voidaan se antaa tasinkona,mikäli se ei riitä tasingon suorittamiseen perilliset päättävät mitä haluavat antaa ja aina on muistettava että perintö kuuluu rintaperillisille mikäli muuta ei ole testamentissa määrätty näin ollen perilliset päättävät mitä antavat lopputasinkona. Mikäli pesässä on rahaa perillisen halutessa leski ei voi rahasta kieltaytyä.
Se jäi kyllä vielä hiukan epäselväksi, miten toimitaan, kun perilliset eivät ole yksimielisiä siitä, mitä tasinkona annetaan. Yksi haluaisi antaa loputkin asunnosta, mutta toinen ei.
- kokemusta on
Asunto on kyllä sellainen seikka, että jos leski vielä asuu siinä niin taitaapi 99% varmuudella riita-asiassakin oikeus katsoa sen sopivana tasinkona vaikka toinen perillinen olisikin erimieltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.583703Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j723075Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin532271Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.131503Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m651269- 861146
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?1981Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä23971Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä55945- 47932