Tiedetään leskelle kuuluvan tietyn euromäärän arvosta tasinkoa ja pesässä on sekalaista omaisuutta, mutta ei ole yksimielisyyttä siitä, mitä leskelle annettaisiin. Mikä laki silloin määrää, mitä omaisuuslajia leski saa tasinkona?
Tasingon laatu?
4
887
Vastaukset
- osapuolena on
silti kysymys osituksesta ennen perinnönjakoa, siis
" Tasinkoa suorittava saa määrätä, mitä omaisuutta hän tasinkona suorittaa tai hänellä on oikeus suorittaa tasinko rahana. Tasinko on avio-oikeuden toteuttamiseksi toiselle puolisolle suoritettava tasauserä. "
http://www.laki24.fi/pepe-omaisuudenositus-ositusmenettely.html
"Rintaperilliset, eli lapset ohittavat lesken perimysjärjestyksessä. Leskellä on kuitenkin oikeus hallita jäämistöä jakamattomana. Tällöin pesänjako tehdään vasta lesken kuoltua.
Rintaperilliset voivat kuitenkin vaatia pesän jakoa heti. Tällöin lesken hallintaan on kuitenkin jätettävä puolisoiden yhteinen koti tai muu jäämistöön kuuluva lesken asunnoksi soveltuva asunto, ellei sellaista jo sisälly lesken henkilökohtaiseen varallisuuteen. Lesken hallintaan on myös jätettävä tavanomainen koti-irtaimisto."
http://www.reumaliitto.fi/sivut/tutkimusrahasto/Testamen/laki.html kohta 2 - kokemusta on
Ensisijaisesti jos pesässsä on asunto joka on ollut esim. yksin vainajan voidaan se antaa tasinkona,mikäli se ei riitä tasingon suorittamiseen perilliset päättävät mitä haluavat antaa ja aina on muistettava että perintö kuuluu rintaperillisille mikäli muuta ei ole testamentissa määrätty näin ollen perilliset päättävät mitä antavat lopputasinkona. Mikäli pesässä on rahaa perillisen halutessa leski ei voi rahasta kieltaytyä.
Se jäi kyllä vielä hiukan epäselväksi, miten toimitaan, kun perilliset eivät ole yksimielisiä siitä, mitä tasinkona annetaan. Yksi haluaisi antaa loputkin asunnosta, mutta toinen ei.
- kokemusta on
Asunto on kyllä sellainen seikka, että jos leski vielä asuu siinä niin taitaapi 99% varmuudella riita-asiassakin oikeus katsoa sen sopivana tasinkona vaikka toinen perillinen olisikin erimieltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847132Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277079Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176215Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455414Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845318Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635225Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274605Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193555Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003400