Papillon

perhonen

Paljon Papillonit maksavat?

Sopiiko Papillon 13v tytön seurakoiraksi?
(Tietty äiti olisi jutussa mukana)

Lähteekö Papillonista paljon karvaa?
(Kaverini äiti on allerginen karvoille, mutta marsustakaan ei ole tullut mitään ja ei hän olisi paljon tekemisissä koiran kanssa)

Voiko Papillon ja marsu tulla keskenään toimeen?

Kaverillani on vähän yli vuoden ikäinen marsu ja haluaisi Papillonin.
Kirjoitin tämän siis hänen puolestaan kun ei ole omaa konetta.


Vastailkaa nopeasti!! :)

9

4351

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perhonen

      Tämä on aika kiireellinen asia!


      He haluavat tietää, että sopiiko kyseinen rotu heille.

      Jos sopii, niin se tulee taloon syys-marraskuussa.

    • kaikkiin :)

      Meiän tutun papillosta lähtee hirrrrveenä karvoja. En ehkä suosittele papilloa ekaks koiraks... se meiän tutun papillo räksyttää ja puree paljo vaikka se onki jo aik vanha. Marsun se söis ennen pitkää. Papilloilla on aika pieni pinna eikä ne siedä lapsia . Vaikka papillo on pieni se kaipaa paljon tekemstä. Karva on ongelmana mun kaverilla ku olin siel syömäs pannarii nii siin hillos oli karvoja ja sohva oli ihan karvanen myös vaatteet. Jos aijjotte hankkii koiran nii kannattaa hankkii semmonen joka sopii ekaks koiraks. Papillo on ehkä vähän liian vaativa koira. Onnea koiran hankintaan !!

      • kuu1

        Mulla on papillon ja sain sen kun olin 10 v. Koiraa olen kouluttanut aika paljon ja se on oppivainen ja hyväluonteinen. Pentuna totutimme koiramme lapsiin joten koira on lapsiystävällinen. Karvaa lähtee mielestäni aika vähän, mutta jos turkkia ei asiallisesti hoida alkaa karvaa irtoilla paaaljon enemmän! (En ole kylläkään kokeillut!) Mielestä hyväluonteinen papillon sopii hyvin ensimmäiseksi koiraksi!


    • koohotti

      Mun kaverilla on kaks papillonia, ja ne oli niitten ekat koira. : ) Hyvin on niillä menny! Aina kun meen käymään siellä, nii koirat tulee syykkiin ja nuolee kasvot ja korvat läpikotasin! Eli tosi lapsiystävällisiä ja ihmisystävällisiä on! Se mun kaveri on kanssa nyt 13 ja sillon kun ne sai papillonit, nii oli joku 11. Karvaa niistä kyllä lähtee, mutta ei nyt niin kamalasti musta. Ihan sopivasti. Niinkun tossa ylempänä sanotaan, että papilloni tarvii kuitenkin tekemistä. Mun mielestä riittää ihan jos leikkii sen kanssa paljon ja kouluttaa paljon! Mut sen kannattaa kysyä kasvattajilta tätä karva- ja luonneasiaa, sillä jos koirasta lähteekin liikaa karvoja, nii sun kamus joutuu antamaan koiran pois, ja se on kaikista kamalinta! Ottakaa yhteyttä kasvattajiin!! :D

    • mimmu

      Minulla itselläni on Paplari, ja tässä siis omakohtaiset kokemukset:

      Karva lähtee pari kertaa vuodessa, ja sanoohan sen nyt järkikin että jos koira on kissan kokoinen niin eihän se karvamäärä huushollissa nyt ihan valtava ole. Kyllä sen kestää ja harjauksella voi helpottaa tilannetta huomattavasti.

      Aivan eri luokkaa kuin seefferin tai pystykorvan tms. karvanlähtö

      Itselläni on lapset 15 ja 12 v. Koira on aina ollut kiltti ja lapsirakas. Riippuu tietenkin kasvatuksesta ja yksilöstä. Katso emän luonne ja isän luonne, karsi ärhenteleväiset vanhemmat pois. Katso kunnon kasvattaja, saat takuupennun.

      Rotu on mainio 8v. ja ylöspäin ikäiselle lapselle. Hän pystyy itsenäisesti huolehtimaan päivälenkit. Jaksaa lenkkeillä vaikka 2 h, mutta ei välttämättä vaadi kuin 15.min lenkin jos aika on tiukilla.Tilanteen mukaan. Ei tuhoa paikkoja ja jos tuhoaa niin, niin pieniä lattialle pudonneita esineitä saattaa nakerrella.

      Suosittelen rotua teille, mutta korostan että hankkikaa pentu rotuyhdistyksen kautta, laatukasvattajilta. He antavat tukensa myös kaupanteon jälkeen kaikkiin esim. kasvatuksellisiin kysymyksiin.

      Ai, niin. Uskon että ystävystyy marsun kanssa, ovathan "melkein" saman kokoisia.

    • kuu1

      Meiden papillon oli kennelliiton kasvattajalta ja maksoi 1000€.

      • Heehheeeee

        Itselläni on kaksi perhoskoiraa ja ihmettelen kommenttia miks ei sopisi ekaksi koiraksi? Itselläni oli ensimmäinen koira ja hyvin on mennyt. Ja vuoden jälkeen ensimmäisestä otin toisen. Ei mitään ongelmia ole ollut! Omat koirani eivät turhaan räksytä. Jos joku tulee kotiin taikka jossain muualla sattuu toinen koira haukkumaan. Mutta tietenkin vaikka on pieni koira niin nauttii suunnattomasti pitkistä lenkeistä, varsinkin jos saa vapaana juosta. Kannattaa opettaa pienestä pitäen olemaan vapaana metsissä. :) Karvaa tietenkin lähtee, mutta ei suunnattomasti. Mustat vaatteet kyllä on usein koirankarvoissa. No omat koirani koittivat syödä hamsterin, mutta voihan yrittää totuttaa pieneläimiin jo pienestä. :D Muista kuitenkin opettää kodin säännöt jo alusta saakka niin hyvin menee!!


      • Papillonkoiranmami
        Heehheeeee kirjoitti:

        Itselläni on kaksi perhoskoiraa ja ihmettelen kommenttia miks ei sopisi ekaksi koiraksi? Itselläni oli ensimmäinen koira ja hyvin on mennyt. Ja vuoden jälkeen ensimmäisestä otin toisen. Ei mitään ongelmia ole ollut! Omat koirani eivät turhaan räksytä. Jos joku tulee kotiin taikka jossain muualla sattuu toinen koira haukkumaan. Mutta tietenkin vaikka on pieni koira niin nauttii suunnattomasti pitkistä lenkeistä, varsinkin jos saa vapaana juosta. Kannattaa opettaa pienestä pitäen olemaan vapaana metsissä. :) Karvaa tietenkin lähtee, mutta ei suunnattomasti. Mustat vaatteet kyllä on usein koirankarvoissa. No omat koirani koittivat syödä hamsterin, mutta voihan yrittää totuttaa pieneläimiin jo pienestä. :D Muista kuitenkin opettää kodin säännöt jo alusta saakka niin hyvin menee!!

        Viimeisen kerran, allergiaa ei aiheuta koiran KARVAT vaan HILSE, SYLKI ja muut ERITTEET!!!!! Eli turhaa edes harkita koiraa, jos on näille aineille koirassa allerginen. Ja hilse leviää, ainakin omista papsuistani lähtee järkyttävästi karvaa ja niiden mukana hilse oikein leviää ympäri taloa. eli ei ikinä koiraa allergiselle, EI EI EI ja EI!!!


      • Anonyymi
        Papillonkoiranmami kirjoitti:

        Viimeisen kerran, allergiaa ei aiheuta koiran KARVAT vaan HILSE, SYLKI ja muut ERITTEET!!!!! Eli turhaa edes harkita koiraa, jos on näille aineille koirassa allerginen. Ja hilse leviää, ainakin omista papsuistani lähtee järkyttävästi karvaa ja niiden mukana hilse oikein leviää ympäri taloa. eli ei ikinä koiraa allergiselle, EI EI EI ja EI!!!

        Perhoskoiraa on aikoinaan mainostettu koiraksi jolta puuttuu välikarva eli se karva jonka pitäisi vaihtua.Itselläni on perhoskoira - puhdasrotuinen- josta ei lähde karvaa kuin todella vähän.Perhoskoirien jalostuksessa pitäisi kiinnittää huomio että jalostuksessa käytetään vain selllaisia yksilöitä joista ei lähde (vaihdu)turkki kesäturkiksi tai talviturkiksi.Näin saadaan perhoskoirat oikeaan "hypoallergeeniseen" koirarodun ruotuun.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6284
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3130
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1320
    7. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    8. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      939
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      849
    Aihe