Suositelkaa vastaavaa kotimaista hyvää lukemista...?
Leena Lehtolaiset luettu, vastaava?
3
458
Vastaukset
- Harms
Dekkarit ja muukin genrekirjallisuus ei kuulu ihan mielilukemistooni (ei sen takia että se olisi jotenkin huonoa kirjallisuutta), mutta esim. Matti Yrjänä Joensuun Harjunpää kirjat ovat hyvää lukemista. Naisdekkaristeista olen kuullut kehuja mm. Outi Pakkasen kirjoista. Ruotsistakin löytyy, jos kelpaa, ainakin Maria Lang, sekä Liza Marklund ovat hyviä. Nimimerkki Harmsin lempidekkaristi on Georges Simenon.
Eeva Tenhusen "Mustat kalat" on jo klassikko, ja muista kotimaisista naisdekkareista pidän esim. Sirpa Tabetin kirjoista - aiheuttavat kylmiä väristyksiä illan pimeydessä.
- Loskis
En hyljeksisi myöskään Pirkko Arhippaa. Jos kestät varttunutta Turkulaisuutta, nimittäin. Viimeksi luin Yön syli armoton ja tunnustan pitäneeni. Vaikka sitä naiskirjailijoille tyypillistä vaatteittenvaihtoo ja ruokienlaittoo onkin inansa liikaa. Ykkönen on ehottomasti mainittu Joensuu ja Dekkarinetti kertoo loput.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla5922048- 1011023
Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,18967Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki4827Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k101826Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50749- 70747
- 63715
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?74678- 65553