Mistähän mahtaa johtua että korkeassa asemassa oleva virkamies yrittää kiihdyttää bugisen OOXML saamista standardiksi olemassaolevan ja toimivan ODF:n rinnalle?
http://www.itviikko.fi/page.php?page_id=46&news_id=200720483&rss=8
Jos vähänkin ajattelet omaa ja yleistä etua niin ota kantaa:
http://www.noooxml.org/petition-fi
http://www.itviikko.fi/page.php?page_id=46&news_id=200720483&rss=8
Jos vähänkin ajattelet omaa ja yleistä etua niin ota kantaa:
http://www.noooxml.org/petition-fi
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos asiaa on tarkasteltu vain sellaisella virkamiestasolla, jolla ei ole laajempaa tuntemusta asiasta varsinkaan teknisellä tasolla, en lainkaan ihmettele että tuollaista tapahtuu.
Vaikka tietenkin, jos ei tunne asiaa, pitäisi sen moraalin sanoa, että pitää sormensa erossa.
Vaikuttaisi, että julkishallinnossa on asiaa ajateltu vain siltä kannalta, että: "Meillä on MS Office ja haluamme sen olevan standardi, siis Kyllä." OOXML:n teknisesti ala-arvoista tasoa ei nähtävästi ole otettu huomioon. Vaikka siitä haluaisikin standardin, olisi oikea ratkaisu ollut silti sanoa, että: "Ei tällaisena, korjatkaa selvät viat." Nyt se mahdollisesti menee läpi rikkinäisenä ja lasku tulee lopulta kaikkien maksettavaksi.
Taitaa ISO menettää uskottavuutensa OOXML:n myötä. Muutamat suomalaiset virkamiehet menettivät jo.
Mutta kannanotot taitavat olla tässä vaiheessa aika myöhässä, juna meni jo.
Valtiovarainministeriössä on paljon kokoomuslaisia ja sosialidemokraattisia virkamiehiä, jotka ajattelevat Euroopan unionin, Yhdysvaltain, Microsoftin ja Nokian etua.
Tästä johtuu, että kaikki pitää kaupallistaa ja lisensioida kalliiksi.
Valtiovarainministeriön tavoitteena on tehdä tietohallinto mahdollisimman kalliiksi kansalaisille ja kunnille Microsoft Corp.:n avulla samaan aikaan, kun se syyttää kuntia tuhlailusta.
Microsoft Corp. tarjoaa työpaikkoja poliitikkojen poliittisille sihteereille, esimerkiksi Paavo Lipposen Mikael Jungerille ja Matti Vanhasen Mikko Alkiolle.
Ainoa, joka taistelee oikeuden puolesta on Tuija Braxin oikeusministeriö, mutta siellä hallitaan myös juridiikkaa.
Valtiovarainministeri Jyrki Katainen on vastuuministreri tässäkin hankkeessa.