Virkamiesten

moraali?

3

414

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Magi_Suuri

      Jos asiaa on tarkasteltu vain sellaisella virkamiestasolla, jolla ei ole laajempaa tuntemusta asiasta varsinkaan teknisellä tasolla, en lainkaan ihmettele että tuollaista tapahtuu.

      Vaikka tietenkin, jos ei tunne asiaa, pitäisi sen moraalin sanoa, että pitää sormensa erossa.

      Vaikuttaisi, että julkishallinnossa on asiaa ajateltu vain siltä kannalta, että: "Meillä on MS Office ja haluamme sen olevan standardi, siis Kyllä." OOXML:n teknisesti ala-arvoista tasoa ei nähtävästi ole otettu huomioon. Vaikka siitä haluaisikin standardin, olisi oikea ratkaisu ollut silti sanoa, että: "Ei tällaisena, korjatkaa selvät viat." Nyt se mahdollisesti menee läpi rikkinäisenä ja lasku tulee lopulta kaikkien maksettavaksi.

      Taitaa ISO menettää uskottavuutensa OOXML:n myötä. Muutamat suomalaiset virkamiehet menettivät jo.

      Mutta kannanotot taitavat olla tässä vaiheessa aika myöhässä, juna meni jo.

    • Siirakki

      Valtiovarainministeriössä on paljon kokoomuslaisia ja sosialidemokraattisia virkamiehiä, jotka ajattelevat Euroopan unionin, Yhdysvaltain, Microsoftin ja Nokian etua.

      Tästä johtuu, että kaikki pitää kaupallistaa ja lisensioida kalliiksi.

      Valtiovarainministeriön tavoitteena on tehdä tietohallinto mahdollisimman kalliiksi kansalaisille ja kunnille Microsoft Corp.:n avulla samaan aikaan, kun se syyttää kuntia tuhlailusta.

      Microsoft Corp. tarjoaa työpaikkoja poliitikkojen poliittisille sihteereille, esimerkiksi Paavo Lipposen Mikael Jungerille ja Matti Vanhasen Mikko Alkiolle.

      Ainoa, joka taistelee oikeuden puolesta on Tuija Braxin oikeusministeriö, mutta siellä hallitaan myös juridiikkaa.

    • Kantakirjakokoomuslainen

      Valtiovarainministeri Jyrki Katainen on vastuuministreri tässäkin hankkeessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      13
      11315
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      37
      3843
    3. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      109
      3009
    4. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      109
      2355
    5. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      80
      2030
    6. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      196
      1751
    7. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      299
      996
    8. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      17
      770
    9. Toisten elämän moralisointi

      Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte
      Tunteet
      143
      725
    10. Missä milloin

      Missä milloin nähdään?
      Ikävä
      53
      699
    Aihe