Olen töissä pienessä lounasravintolassa jossa on a-oikeudetkin. Paikka siivotaan kolmena kertana viikossa. Yhden kerran siivoaa pomo, toisen kerran toinen työntekijä ja kolmannen kerran minä. Onko ihan normaalia, että työntekijäkin joutuu siivoamaan baarin? Siivous siältää mattojen puristelua, lattian harjaus/pesu, tuolien nostelu, kukkien kastelu, vessojen pesut... siitä maksetaan normaali tuntipalkka (9e/H) aikaa siihen ei mene kuin tunti,mutta aika pieni palkka tulee siivouksesta.... mites muilla?
työntekijä siivoo ravintolan??
9
2271
Vastaukset
- ..................
Pienissä paikoissa se on ihan normaalia että työntekijä joutuu myös siivoamaan. Ole onnellinen että pomosikin sitä tekee, oman kokemukseni mukaan moni pomo ei vaivaudu muuta kuin valittamaan että miten lattiat voivat olla noin likaisia sen jälkeen kun parikymmentä raksan äijää on tepastellut aamulla pestyillä lattioilla. Aika hyvä palkkakin sinulla on ;)
- Iskee päälle
Voi reppanaa,että 9:llä eurolla joudut siivoamaan.Ravintolasiistijänä vähän raivostuttaa koko kommentti.Minä taas joudun teikäläisten roskat korjaamaan,onneksi saan siitä yli 9 euroa tunti.Kaikki eivät todellakaan saa.Kuinkahan paljon se pomo mahtaakaan kärsiä,tosin hänkin varmaan saa yli 9 euroa.Nyt kyllä suututtaa toisen ammattikunnan mollaaminen!!??!!
- sentään!!!
Soita ihmeessä työsuojelupiiriin ja liittoon!
Mitä kummallista siinä on, että saa työpaikalla tehdä töitä. Varsinkin pienessä yrityksessä ei kannata nirsoilla töidensä kanssa.
Siivoojan tuntipalkat lähtevät 7 eurosta, joten saat jopa kohtuullista palkkaakin.- Mikä valittaja olet
Kyllä se siivous homma on ainakin mulla kuulunu aina
työhöni,kun olen ravintolassa töissä ja mitä ihmetttä valitat jos yhden kerran viikossa siivoat ja just sanoit että paikka on pieni.
Saat siit ihan varmasti kohtuu korvauksen kun teet sen työaikanas kuitenki eli tarjoilijan palkalla ja iltalisä päälle.Sä et taida tietää kui pieniä on siivoajien palkat ja kuinka paljon ne tekee sen eteen töitä.Et mun mielestä sovellu ainakaan ravintola-alalle tai sit sun pitää mennä töihin paikkaan missä käy siivoaja mutta pienissä paikoissa
se ei ole mahdollista.Kato peiliin taidat olla aika nuori ja kokematon viel työrintamalla.
- työntekijä!
Onhan se nöyryyttävää, kun joutuu alentumaan siivoojan tasolle ja peräti tunniksi viikossa.
Ole tyytyväinen, ettei palkka putoa myös siivojan palkaksi.- taidat olla
Jos sut on palakttu piiaksi sinne, niin miksi teet moista paskaduunia? Ja vielä tolla liksalla...?
Jessus, tolla tuntipalkalla en persettä nostais penkistä..............
- niin siivotaan
Jos paikan pitäjä on omistaja niin hänhän saa teettää työntekijöillään myös siivouksen. Ja vaikka ei olisikaan niin sopimus voi olla sellainen että ravintolan pitäjä myös huolehtii siivouksesta. Jos ei pysty rättiin tarttumaan niin pitää olla hereillä työsopimusta tehdessään ja ottaa selvää mitä työhön kuuluu. Siivous on työtä siinä missä muukin työ! Sitä paitsi hän voi ottaa siivouksen myös siivousfirmasta, samalla työaikasi ehkä lyhenee.. ja olet, niin kuin tässä on todettu, myös melko kallis "siivooja"! Sitä paitsi 3 kertaa viikossa?? Meillä ainakin siivotaan joka ikinen päivä! Olkaa nurisematta työstänne, että myöhemminkin saatte työtä. Valittajat on huonossa kurssissa ainakin meillä päin!
Eiks keittiön ja salin siivous kuulu omavalvontaan. Kyllähän ne tarjoilijatki siivoo sali.
- 171121
Palkkasi kuuluisi olla vähintään 9,34€ (9,14€ II-PKL)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle263234Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A122399Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.812296Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell1062024Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761653Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥461518Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta251427Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001295- 1211176
Tulipalo viimeyönä
Olipa ikävä kuulla tämä tulipalo, nyt on jatkuvasti asuinpaloja.Grillikausi alkanut.Grillit pois parvekkeilta ja asuntoj151126