Hei! Tarvitsisin kipeästi apuanne. Olisi tarkoitus hankkia digijärkkäri, mutta mitä tuoteselostuksessa kerrotaan on minulle täytttä hepreaa. Kameran pitäisi olla herkkyydeltään sellainen, ettei jalustaa välttämättä tarvitsisi, koska tykkään ottaa kuvia esim. joista ja silloin täytyy usein olla ihan mahallaan, onko tämä käytännössä mahdollista ja onko kuvan tarkkuus selkeä eikä zoomatessa mene rakeiseksi? En ole mikään himokuvaaja, mutta tykkään kuvailla ihan harrastuksen kannalta. Kiitoksia jo etukäteen vinkeistänne!
Opastusta, kiitos!
3
967
Vastaukset
- anteeksi että mitä!?
Hanki mikävään digijärkkäri mutta hanki kuvainvakaimella eli IS:llä varustettu esim. Canon EF 70-200mm f/2.8L USM IS. Niin kuin näet ensiksi ilmoitetaan merkki, sitten sopivuus, polttoväli, aukko, USM=ultrasonic moottori ja IS=kuvanvakain.
Mut joo toi nyt oli vaan havaintoesimerkki.. tään on nyt canonistin kanta :) mut kokeilepa vaikka canon digijärkkäriä (ihan mitä vaan) ja sitten näitä linssejä Canon EF 70–200 mm F 4L IS USM (lintubongaukseen etc.) ja Canon EF-S 17-55mm f/2.8 IS USM. Voi olla että arvioin nyt vähän puolueettomasti mutta noihin olen itse päätynyt kokeiltuani muita linssejä matkan varrella. :) - Robin Hood
Vanhat tunnetut kameramerkit ovat kaikki hyviä myös digiaikana. Ja mahdollisuuksia löytyy lompakon mukaan. 500 saat jo käyttökelpoisen. 10.000 saat "työkalut".
- valonkuvaaja
Kohinaa tulee aina, jos kuvaat hämärässä käyttäen korkeita ISO-arvoja kun pelkäät tärähtämistä. Jalusta säästää tältä vaivalta ja mahdollistaa samalla hauskojen efektien syntymisen. Jos kerran kuvaat vesistöjä, eikö olisi hauska kokeilla pitkiäkin valotusaikoja?
Jalustamalleista löytyy sellaisia, että ne saa helposti maastoa myötäilemään, aivan maan tasaan saakka. Osta perusjärkkäri ja siihen kelvollinen optiikka (ei tarvitse olla välttämättä kalleimmastakaan päästä!). Satsaa kunnollisen ja tukevan jalustan hankintaan. Myös allekirjoittanut unohti aikoinaan laiskuutensa ja otti jalustan käyttöön. Nyt en mene mihinkään kuvaamaan ilman jalustaa, kojukuvausta ei voisi harkitakkaan ilman sitä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?5246672Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.3212506Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3871994- 1271196
- 301122
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl51104- 80930
Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel95909Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h60905- 40780