Tulevan lapsen kansalaisuus

Amira79

Olen raskaana ja mieheni on egyptiläinen ja nyt on alkanut mietityttämään lapsen kansalaisuus. Asumme Egyptissä, mutta haluaisin lapselle sekä Egyptin että Suomen kansalaisuuden. Onko jollain kokemusta kuinka tälläinen kahden maan kansalaisuus käytännössä onnistuu?

8

1725

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yhteydessä

      suomen maistraattiin sähköpostitse.sieltä se jokatapauksessa pitää anoa

    • hamiida

      Jos olet päättänyt elää perhe-elämääsi egyptissä ja synnyttää siellä voi olla vaikeaa myöhemmin saada lapselle suomen kansalaisuutta. Sitä pitää kaiketi anoa erikseen ja jos siihen tarvitaan miehesi allekirjoitus ei asia ole enää hallussasi.

      Mutta kuten ajattelen edelleen, olet valintasi jo tehnyt. Toivon onnea ja iloa elämääsi.

      • aip22

        Suomen kansalaisuus pitäisi olla kohtuu helppo saada, jos äiti on suomalainen. Kaverini synnytti lapsensa ulkomailla (tosin EU:ssa, vaikka en usko että se vaikuttaa tähän asiaan) ja koska hän ei ollut naimisissa lapsensa ulkomaalaisen isän kanssa, Suomen kansalaisuuden saamisessa kesti hiukan kaeuemman aikaa, mutta sen kyllä sai, vaikkeivat täällä välttämättä aio koskaan asuakaan.

        Nykyään Suomen lain mukaan on siis todellakin mahdollista saada kaksoiskansalaisuus melko helposti. En ole ihan varma, mitä tuo edellinen viesti vihjaili isän allekirjoituksen saamisen vaikeudesta. No, toivottavasti ymmärsin sen väärin, eikä se ollut ilkeässä mielessä kirjoitettu... Jos oli, voi kirjoittaja-parkaa, jos elää itse sellaisessa suhteessa, jossa ei voi tehdä miehensä kanssa yhteisiä päätöksiä...

        Nauti Egyptin auringosta, täällä alkaa jo kylmetä ihan liikaa...!


      • äidin

        lapsi saa kyllä Suomen kansalaisuuden, ihan sama missä asuvat ja milloin sitä hakevat! Kannattaa hieman ottaa selvää ennen kuin täällä valistaa.


    • engelmama

      Hei!

      Meidän tytölle tulee myös kaksoiskansalaisuus. Suomen konsulaatista sain tarvittavan kaavakkeen, joka tulee täyttää (ilmoitus ulkomailla syntyneestä Suomen kansalaisesta). Lisäksi tarvitsen kansainvälisen syntymätodistuksen ja sille apostillan. Kunhan saan apostillan viimeistään ensi viikolla haettua, lähtevät paperit postissa konsulaattiin ja homma on sillä selvä.

      • turkkilaisen kanssa

        Aivan oikein,näin minäkin menettelin ja hoitui mutkattomasti.2v poika ja hänellä kaksoiskansalaisuus.Seuraava lapsemme tosin syntyy Suomessa,rumba voi olla melkoinen,vaikka Turkissa vakituinen osoite.Hyvää jatkoa teille kaikille!


    • tkb

      ..........Suomen lain mukaan aina Suomen kansalainen mikäli äiti on.
      Belgiassa piti vain käydä lähetystössä kahden viikon sisällä syntymästä allekirjoittamassa paperit.

    • Garibp

      kaksoiskansalaisuuden, mutta hyväksyykö Egypti, siihen en löytänyt tähän hätään selkeää vastausta. Laita meiliä suurlähtystöön Kairoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      154
      2084
    2. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      127
      1181
    3. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      135
      1135
    4. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      981
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      72
      948
    6. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      58
      882
    7. Millä nimellä

      kutsut kaivattuasi omassa mielessäsi?
      Ikävä
      38
      717
    8. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      76
      717
    9. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      687
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      245
      674
    Aihe