Tulevan lapsen kansalaisuus

Amira79

Olen raskaana ja mieheni on egyptiläinen ja nyt on alkanut mietityttämään lapsen kansalaisuus. Asumme Egyptissä, mutta haluaisin lapselle sekä Egyptin että Suomen kansalaisuuden. Onko jollain kokemusta kuinka tälläinen kahden maan kansalaisuus käytännössä onnistuu?

8

1674

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yhteydessä

      suomen maistraattiin sähköpostitse.sieltä se jokatapauksessa pitää anoa

    • hamiida

      Jos olet päättänyt elää perhe-elämääsi egyptissä ja synnyttää siellä voi olla vaikeaa myöhemmin saada lapselle suomen kansalaisuutta. Sitä pitää kaiketi anoa erikseen ja jos siihen tarvitaan miehesi allekirjoitus ei asia ole enää hallussasi.

      Mutta kuten ajattelen edelleen, olet valintasi jo tehnyt. Toivon onnea ja iloa elämääsi.

      • aip22

        Suomen kansalaisuus pitäisi olla kohtuu helppo saada, jos äiti on suomalainen. Kaverini synnytti lapsensa ulkomailla (tosin EU:ssa, vaikka en usko että se vaikuttaa tähän asiaan) ja koska hän ei ollut naimisissa lapsensa ulkomaalaisen isän kanssa, Suomen kansalaisuuden saamisessa kesti hiukan kaeuemman aikaa, mutta sen kyllä sai, vaikkeivat täällä välttämättä aio koskaan asuakaan.

        Nykyään Suomen lain mukaan on siis todellakin mahdollista saada kaksoiskansalaisuus melko helposti. En ole ihan varma, mitä tuo edellinen viesti vihjaili isän allekirjoituksen saamisen vaikeudesta. No, toivottavasti ymmärsin sen väärin, eikä se ollut ilkeässä mielessä kirjoitettu... Jos oli, voi kirjoittaja-parkaa, jos elää itse sellaisessa suhteessa, jossa ei voi tehdä miehensä kanssa yhteisiä päätöksiä...

        Nauti Egyptin auringosta, täällä alkaa jo kylmetä ihan liikaa...!


      • äidin

        lapsi saa kyllä Suomen kansalaisuuden, ihan sama missä asuvat ja milloin sitä hakevat! Kannattaa hieman ottaa selvää ennen kuin täällä valistaa.


    • engelmama

      Hei!

      Meidän tytölle tulee myös kaksoiskansalaisuus. Suomen konsulaatista sain tarvittavan kaavakkeen, joka tulee täyttää (ilmoitus ulkomailla syntyneestä Suomen kansalaisesta). Lisäksi tarvitsen kansainvälisen syntymätodistuksen ja sille apostillan. Kunhan saan apostillan viimeistään ensi viikolla haettua, lähtevät paperit postissa konsulaattiin ja homma on sillä selvä.

      • turkkilaisen kanssa

        Aivan oikein,näin minäkin menettelin ja hoitui mutkattomasti.2v poika ja hänellä kaksoiskansalaisuus.Seuraava lapsemme tosin syntyy Suomessa,rumba voi olla melkoinen,vaikka Turkissa vakituinen osoite.Hyvää jatkoa teille kaikille!


    • tkb

      ..........Suomen lain mukaan aina Suomen kansalainen mikäli äiti on.
      Belgiassa piti vain käydä lähetystössä kahden viikon sisällä syntymästä allekirjoittamassa paperit.

    • Garibp

      kaksoiskansalaisuuden, mutta hyväksyykö Egypti, siihen en löytänyt tähän hätään selkeää vastausta. Laita meiliä suurlähtystöön Kairoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      430
      3039
    2. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      79
      2330
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      116
      1858
    4. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      194
      1537
    5. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      77
      1502
    6. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      27
      1483
    7. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1455
    8. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      20
      1368
    9. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      41
      1341
    10. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      80
      1307
    Aihe