Paljonko Intialaiset ja Kiinalaiset ohjelmoivat saavat palkkaa omassa maassaan?
Käsittääkseni kyse on paljon missa tekevät työtään. Jostain ilmoituksesta näin että päteville ohjelmoijille olisi maksettu yli 2500 eur/kk.
Palkat Intiassa ja Kiinassa
4
2767
Vastaukset
- Maccileipä
Pitäisköhän mennä ulkomaille töihin, kun tuommoisia tuloja vetelevät? Mie kun en saa kuin 1750 eur/kk...
On se paska palkka, mutta työkkärihelvettiä silti parempi, olen sen kerran kokenut ja ei kiitos :S Kummiskin työympäristö (työkaverit ym.) ja itse työ ovat viihtyisät, oikein mukavaa mennä muuten töihin.- jotain tietoa
Senior Design Engineer, Electronics
Median Salary(keskipalkka) - Semiconductors, Engineering Design
31751,325 eur/12,5kk(loma mukaan) = n. 2540 eur/kk
laskettu sen mukaan että:
1,245,150 Rupies = 31751,325 eur/vuosi (1000 rs - 25,50 Euro)
http://www.payscale.com/research/IN/Skill=Engineering_Design/Salary
- versus menot
Palkka olisi tietty hyvä suhteuttaa paikallisiin elinkustannuksiin. Maksetaanko Intiassa tai Kiinassa tosiaankin lähes saman tason palkkoja kuin Suomessa. Laittakaapa joku linkki kiitos.
- .laskija.
Intiassa pitää senior engineer -tason kaverille maksaa 1800-2000e/kk, jos meinaa pitää sen talossa. Kiinan suurimmissa kaupungeissa joutuu spesialistille pulittamaan jo 2500-3000e/kk. Oikeasti osaavien kavereiden palkat nousee kummassakin maassa noin 20% vuosivauhtia. Ja nämä luvut on faktaa eikä mutua.
Vertailussa Suomeen pitää ottaa huomioon, että Suomessa palkan päälle tulee vielä noin 40% pakolliset työnantajamaksut. Mutta silti Aasian halpuus alkaa olla jo suhteellinen käsite.
Tietysti sijoittajat tykkäävät onanoida sillä tiedolla että Intiassa tykinruokakoodereita saa 500 eurolla kk. Tosin niitä valvomaan ja ohjaamaan täytyy palkata läjäpäin noita kalliita senior engejä, jos meinaa että syntyy jotakin edes puoliksi toimivaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662258Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381863Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1711520Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣231507Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.851234Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1811167Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬241110Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1051084- 77939
En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9932