Miksi...

...te besserwisserit kilpailette täällä toisten rakentamilla laitteilla?

- De gustibus et coloribus non est disputandum

niille jotka eivät ymmärrä latinaa niin :

Makuasioista ja väreistä ei pidä kiistellä!


ps. ja mitä enemmän ääntä xboxilaiset pitää ps3-palstalla, sitä enemmän tulee sellainen tunne, että ovat epävarmoja valinnastaan.


-kunnioittavasti
5345
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mulle tulee lähinnä mieleen ihmisten fanaattisista näkemyksistä fanaattiset uskovaiset, natsit tai kommunistit. Luin viime kuussa Orwelllin 1984:n ja viimeviikolla Hiroshiman poika -mangan, joka sijoittuu siis militaristiseen Japaniin. Molemmissa aiheena jatkuva todellisuuden vääristely ja "vihollisten" mustamaalaus. Vaikka tuolainen olikin nationalistisella tasolla tyhmää, niin silti ymmärrettävää. Mutta herran jumala miks ipitää jonkun konsolin takia olla noin fanaattinen.

Ps3 fanaatikot sanovat:

"Boxi pojilla ei ole varaa"
Sossulta saa 270 euroa kuussa vuokran ja laskujen lisäks rahaa. Kun vähän kiristää vyötään ja karsii hygieniastaan, saa pleikkarin kituuttamalla vain kuukauden pitempään kuin boxia ostaessa. Eli jos on boxiin varaa niin on myös ps3:een

"Onko hauska pelata kun uusia ostettava laitteen hajotessa?"
3 vuoden takuu d44

"Osta Xbox jos haluat pelata vain räiskintöjä tai simuja"
D444, Blue dragon, Mass effect, Alan Wake.


Boxilaiset ovat taas kuin uskovaiset, niin juurtuneita laitteeseensa että turha sanoa edes mitään. Argumentit ovat joko uskistasoa (eli turhaa hölyn pölyö jolla ei oikeasti merkitystä) tai natsimaista vihollisten mustamaalausta. On faktaa että Boxilla on 5 miljoonan myydyn laitteen etumatka pleikkariin, tai ett pleikkarilla on vähemmän loistopelejä tai että EA kyrsii Sonya. Mutta sitten onkin paljon enemmän kaikkea tarpeetonta epäoleellisuutta mitä nuo suoltavat.

On joku immeisten elämissä vikana kun joku noinkin pieni osa elämää kuin pelikonsoli on noin tärkeä aihe. Uskovilla kyse on sentään sielun tulevaisuudesta.

Äänestä

Ave Matris futuor. Stercorem pro cerebro habes.

Äänestä
  • "Ave Matris futuor. Stercorem pro cerebro habes. "

    kirjoittamasi teksti tarkoittaa: minulla on raaputin - ihan äskettäin ostin, vituttaa ihan helvetisti. Saan kiksejä postaamalla paskaa internetin keskustelupalstoille ja helpotan siten pahaa oloani ja epävarmuuttani.

    Äänestä

  • vbnvbnvbnv kirjoitti:

    "Ave Matris futuor. Stercorem pro cerebro habes. "

    kirjoittamasi teksti tarkoittaa: minulla on raaputin - ihan äskettäin ostin, vituttaa ihan helvetisti. Saan kiksejä postaamalla paskaa internetin keskustelupalstoille ja helpotan siten pahaa oloani ja epävarmuuttani.

    hus takaisin koulun penkille, moukka :)

    Äänestä

  • ei tarkoita kirjoitti:

    hus takaisin koulun penkille, moukka :)

    ...apukoulussa opeteta latinaa, tietääkseni

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


texas-pete kirjoitti:

...te besserwisserit kilpailette täällä toisten rakentamilla laitteilla?

- De gustibus et coloribus non est disputandum

niille jotka eivät ymmärrä latinaa niin :

Makuasioista ja väreistä ei pidä kiistellä!


ps. ja mitä enemmän ääntä xboxilaiset pitää ps3-palstalla, sitä enemmän tulee sellainen tunne, että ovat epävarmoja valinnastaan.


-kunnioittavasti

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu