PANTTIVANKIJUTTU

Mitä siinä eilisessä panttivanki jutussa eilen tapahtui kuulemma hakalissa sattui.
101766
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

enpä ole kuullutkaan.

Äänestä

utelias, uteliaisuus ei kuulu sivistykseen, eli et ole kovin sivistynyt

Äänestä

hakalissa. Lappeenrannassako? Mikä juttu tää on?

Äänestä

hesarin tuoreissa on juttu siitä. Kukahan mahtoi olla?
Mut onks jotain väliä? Seko mikä seko ja poliisin pahnoilla.

Äänestä

Yhtä henkilöä kuulemma ammuttu.poliseja kohti myös ammuttiiin.

Äänestä
  • ne Lappeenrannan akoillakin huolet.Tiesittekö että uteliaat kuolee nokka toisen perseessä.

    Äänestä

  • lpr kirjoitti:

    ne Lappeenrannan akoillakin huolet.Tiesittekö että uteliaat kuolee nokka toisen perseessä.

    Tiesin kyllä- Mikäs sen lämpimämpi paikka! :) Kerro nyt tapahtumasta (pantti) lisää!!!!!!

    Äänestä

Ammuskelija piti piirityksessä panttivankia Lappeenrannan yössä



LAPPEENRANTA
Poliisi jäljitti ja piiritti pitkään ammuskelijaa Lappeenrannassa torstain vastaisena yönä. Lopulta mies saatiin kiinni aamuyöstä kello 3.40.
Mies ampui toista miestä keskiviikkoiltana Hakalin Isopällinkadulla. Poliisi sai tiedon tapahtuneesta kello 22.14, jolloin ampumisen uhri oli toimitettu jo sairaalaan ja ampuja lähtenyt jalan pakosalle.

Pakenija ampui myös häntä kiinni ottamaan tulleita poliiseja kohti. Sitten hän työntyi lähistöllä olleeseen omakotitaloon ja ryösti aseella uhaten sieltä henkilöauton käyttöönsä.

Mies jatkoi pakoaan autolla Läntistä kanavatietä melkoista vauhtia, kunnes auto suistui tieltä Sulkutien risteyksessä. Hän ei suostunut antautumaan, vaan piti panttivankinaan autoon vapaaehtoisesti aiemmin noussutta matkustajaa kun poliisi piiritti auton.

Ampuja käytti panttivankia kilpenään ja ampui edelleen poliisia kohti. Lopulta mies luopui aseestaan ja hänet saatiin kiinni.

Yön aikana ei loukkaantunut muita kuin ensimmäisen ammuskelun uhri. Hänen tilansa ei ole vakava. Asiaa tutkii keskusrikospoliisi, koska poliisit joutuivat käyttämään asetta kiinniottotilanteessa.

Katkelma Etelä-Saimaa -lehdestä 17.5.2003

Äänestä

No romanithan siellä paukutteli.

Äänestä
  • ammuskelivat toisiaan. Mies jota ammuttiin oli myös manne, luoti osui jalkapöytään eikä äijä uhoissaan meinannu edes sairaalaan lähteä...
    oisvat mun puolesta jättäneet sinne sitte

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ITIO kirjoitti:

Mitä siinä eilisessä panttivanki jutussa eilen tapahtui kuulemma hakalissa sattui.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu