Tietääkö kukaan kuinka kauan Rela-tippoja saa antaa ilman taukoa?? Mulla on 7kk:n ikäinen tyttö ja on saanut niitä nyt koko kesän kun on oltu reissussa ja olen jatkanut antamista nyttenkin kun tuntuu että on parempi vatsastaan kun saa niitä.
Rela-tipoista..
sar
5695
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Pitääkö niiden antamisessa pitää jotain taukoa? Nehän on maitohappobakteeria... Meidän neiti on ainakin saanut niitä koko pienen ikänsä eli puoli vuotta!
annetaan myös senkin takia että vastustuskyky paranee,ja usein estää esim. korvatulehduksilta.itelläin yli 1-v poika joka on saanut rela tippoja joka päivä ihan muutaman päivän ikäsestä asti.ja neuvolassa kun sanoin et ne on nyt vähän jääny,hän sanoi että jatka vaan antamista,kun niissä on niin paljon hyvää!
jos pojallani on ollut esim kovaa riipulia,olen mieluummin antanut gefiluskapseleita!
Kysyin asiaa apteekissa ja neuvolassa ja molemmat sano, et ei rajaa. Eli tavallaan vaikuttavat sen käytön ajan vaan. Itse aioin antaa ainakin pari eka vuotta, koska en imetä. Antavat vastustuskykyä moniin sairauksiin, saattavat ennaltaehkäistä ihottumia, parantavat vatsan toimintaa, alentavat korvatulehdusriskiä ym..ym. Tutkimustulokset käytön hyödyistä lupaavia. Suositellaan aloitettavan käytön loppuraskaudessa, jolloin saattaa ennaltaehkäistä vauvan koliikkia.
eivät ole lääkettä joten voit huoletta käyttää aina aikuisikään saakka.
Itsekin voit kaupasta ostaa itsellesi maitohappo bakteeri tuotteita (jugurtteja esim.)
maitohappobakteereja saa myös nimellä Idoform.
Rela-tippa pullosta ei meinaa saada mitään ulos,menee rahat hukkaan.